Konspekt z zajęć Edukacji wczesnoszkolnej
w klasie S1
1. Temat zajęć: „ Lewa i prawa strona ciała”
2. Liczba uczniów: 4
3. Klasa: S1
4. Nauczyciel prowadzący: mgr Aneta Trojanowska
5. Termin zajęć: 03.10.2016r.
6. Czas trwania zajęć: 45 minut
7. Cel:
a) główny
• kształtowanie umiejętności w zakresie określania prawej i lewej strony ciała
b) szczegółowe:
Uczeń:
• wskazuje prawe i lewe części ciała z pomocą nauczyciela
• słucha piosenek tematycznie dopasowanych i pokazuje części ciała na sobie zgodnie z treścią utworu
• wykonuje zadania ćwiczące umiejętność rozróżniania prawej/lewej ręki, prawej/lewej dłoni oraz prawej/lewej nogi
11. Metody pracy:
• Metody czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością, metoda zadań
• metody oglądowe: obserwacja, pokaz
• metody słowne: wskazówki słowne
12. Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa
13. Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta cd, hula-hop, piłka
14. Tok metodyczny zajęć:
a) faza wstępna:
• nauczyciel prezentuje uczniom temat i przebieg zajęć
b) faza główna:
• prowadzący informuje uczniów, iż włączy piosenkę o prawej i lewej stronie ciała, prosi o jej wysłuchanie, a następnie mówi, iż po jej wysłuchaniu dzieci będą wskazywać swoje prawe i lewe części ciała samodzielnie lub z pomocą
• po wysłuchaniu utworu nauczyciel prosi o wskazywanie prawych części ciała, a potem lewych części ciała, podkreślając kilka razy, iż „ to jest prawa ręka”, „to jest prawe oko” , „to jest lewe ucho” itp. ( to ćwiczenie wzmacnia orientację w schemacie własnego ciała)
• kolejno prowadzący zaprasza uczniów do zabawy:” Dotknij prawą dłonią prawego kolana i na odwrót, Tupnij prawą nogą, Tupnij lewą nogą, Dotknij prawą dłonią prawego ucha” itp.
• następnie nauczyciel przynosi do klasy hula-hop i prezentuje uczniom zabawę: „Wrzuć do hula -hop raz prawą, raz lewą dłonią piłkę” ( uczniowie wykonują zadanie samodzielnie lub ze wspomaganiem)
• na zakończenie prowadzący włącza uczniom piosenkę „Woogie-Boogie” ćwicząc umiejętność wskazywania prawej/lewej ręki oraz prawej/lewej nogi
c) faza końcowa:
Podsumowując zajęcia nauczyciel dziękuje uczniom za uczestnictwo w zajęciach i wzajemną współpracę.
15. Podsumowanie zajęć:
Uczniowie starali się uczestniczyć w zajęciach zgodnie ze swoimi możliwościami. Wykonywane zadania wymagały koncentracji uwagi wzrokowej i słuchowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, umiejętności rozumienia poleceń, umiejętności z zakresu motoryki dużej i małej. Dużą radość sprawił uczniom taniec do piosenki „Woogie-Boogie”. Po zajęciach pojawił się wniosek co do kontynuowania pracy w kwestii określania prawej i lewej strony ciała oraz wzmacniania orientacji w schemacie własnego ciała.
Opracowała:
mgr Aneta Trojanowska