Konspekt z zajęć Edukacji wczesnoszkolnej
w klasie S1
1. Temat zajęć: „ Ćwiczenia w utrzymywaniu równowagi”
2. Liczba uczniów: 4
3. Klasa: S1
4. Nauczyciel prowadzący: mgr Aneta Trojanowska
5. Termin zajęć: 07.11.2016r.
6. Czas trwania zajęć: 45 minut
7. Cel:
a) główny
• kształtowanie umiejętności utrzymywania równowagi
b) szczegółowe:
Uczeń:
• zakłada strój do ćwiczeń ruchowych
• przechodzi po linii prostej
• wchodzi i schodzi z krzeseł
• wskakuje do obręczy hula-hop
• przechodzi slalomem wokół przeszkód
• pokonuje tor przeszkód
11. Metody pracy:
• Metody czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania aktywnością, metoda zadań
• metody oglądowe: obserwacja, pokaz
• metody słowne: wskazówki słowne
12. Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa
13. Pomoce dydaktyczne: krzesła, stół, blok, koc, hula-hop
14. Tok metodyczny zajęć:
a) faza wstępna:
• nauczyciel prezentuje uczniom temat i przebieg zajęć
b) faza główna:
• nauczyciel prosi uczniów o założenie stroju do ćwiczeń ruchowych ( dzieci przebierają się samodzielnie lub z pomocą)
• prowadzący organizuje krótką rozgrzewkę
• nauczyciel układa linię z kartek i prosi uczniów o kolejne przechodzenie po linii – wcześniej następuje prezentacja sposobu wykonania zadania
• kolejno prowadzący układa kartki z bloku w formie slalomu i pokazuje uczniom, jak należy omijać przeszkody
• następnym zadaniem jest pokonywanie toru przeszkód składającego się z krzeseł, stołu, koca zwiniętego w rulon- nauczyciel prezentuje uczniom sposób wykonania; dzieci pokonują tor przeszkód samodzielnie lub ze wsparciem
• na zakończenie nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy z wykorzystaniem hula-hop: zadaniem uczniów jest wskakiwanie/wchodzenie do obręczy z zachowaniem zasad utrzymywania równowagi
c) faza końcowa:
Uczniowie przebierają się, wkładają stroje do worków. Podsumowując zajęcia nauczyciel dziękuje uczniom za udział w zajęciach.
15. Podsumowanie zajęć:
Uczniowie starali się uczestniczyć w zajęciach zgodnie ze swoimi możliwościami. Widać, że zadanie z pokonywaniem toru przeszkód sprawia dzieciom przyjemność.
Opracowała:
mgr Aneta Trojanowska