Scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej dla dzieci 4-letnich
Opracowała Edyta Kącka
Temat: Rodzina bałwanków - zabawy kształtujące pojęcia matematyczne; przeliczanie w zakresie czterech i więcej, porównywanie wielkości obiektów, kształtowanie orientacji w przestrzeni, rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych.
Cel główny:
- kształtowanie pojęć matematycznych, intuicji geometrycznej
Cele operacyjne - dziecko:
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach
- przelicza w zakresie 4 i więcej, posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie 1-5, odzwierciedla cyfry na palcach
- używa pojęć wielkości : mały, średni, duży, układa sylwety wg wielkości (od największej do najmniejszej)
- rozpoznaje figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt)
- rozwija orientację w przestrzeni
- rozwija percepcję wzrokową i słuchową
- rozwija wrażliwość dotykową
- bierze aktywny udział w zabawie muzyczno-ruchowej
- zgodnie współdziała w grupie
Formy:
•praca z całą grupą
•praca indywidualna
Metody:
•słowne (pogadanka),
•oglądowe (obserwacja),
•praktycznego działania (zabawa badawcza)
•el. met. dziecięcej matematyki E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
•met. gimnastyki twórczej R. Labana
•el. met. integracji sensorycznej
•el. muzykoterapii i arteterapii
Środki dydaktyczne:
sylwety 5 bałwanków różniących się wielkością oraz ilością guzików, kartoniki z kropkami (1-5), pendrive z piosenkami, bębenek, arkusze papieru śniadaniowego (dla każdego dziecka), koperty z sylwetami 4 bałwanków różniących się wielkością oraz 3 figury z kolorowego papieru (dla każdego dziecka), śnieg sensoryczny o zapachu waniliowym w 4 miskach oraz papierowe talerzyki (dla każdego dziecka).
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie (dzieci stoją w kole).
- Kto lubi zimę? - niech podskoczy 2 razy
- Kto lubi zabawy na śniegu? - niech zrobi 3 przysiady
- Kto lubi zjeżdżać na sankach? - niech tupnie 4 razy
- Kto lubi lepić bałwana? - niech klaśnie 5 razy
2. Wyliczanka. Będziemy odliczać do 4-ech, na kogo wypadnie, ten siada przed tablicą...
3. Zagadka o bałwanku:
W oczach ma węgielki, z marchwi nosek wielki, na śniegu stoi i ciepła bardzo się boi...
Rozmowa kierowana:
- W jakiej porze roku spotykamy się z bałwankiem?
- Z czego można zrobić bałwanka?
- Ja zrobiłam bałwanka z papieru, taki na pewno nie zniknie... (przypięcie sylwety na tablicy)
4. Historia Olinka Okrąglinka.
Opowiem Wam historię pewnego bałwanka, którego ulepiły przedszkolaki w ogrodzie, kiedy nadeszła zima i spadło dużo śniegu. Dzieci nazwały go Olinkiem Okrąglinkiem. Ponieważ zbliżała się pora obiadu dzieci pożegnały się z bałwankiem, ale obiecały, że jutro znowu przyjdą i ulepią całą jego rodzinkę. Bałwanek cierpliwie czekał, ale dzieci nie przyszły, być może dlatego, że było bardzo mroźno. Dzieci codziennie przez okno przedszkola patrzyły na bałwanka. Któregoś dnia zauważyły, że bałwanek jest smutny i płacze. Pani powiedziała, że pewnie się ociepliło i bałwanek się topi. Ale dzieci domyśliły się, że on czuje się samotny. Na szczęście pogoda się poprawiła i dzieci mogły wyjść do ogrodu. Od razu zabrały się za lepienie całej bałwankowej rodzinki, każdy kto przechodził obok ogrodu podziwiał ich dzieło. Dzieci opowiadały wszystkim, że Olinek się uśmiecha, bo jest teraz szczęśliwy. O Olinku powstała nawet piosenka, posłuchajcie...
5. Słuchanie piosenki pt.: „Bałwankowa rodzina”, w trakcie słuchania obok sylwety Olinka N. przypina bałwankową żonę i dwoje dzieci.
6. Rozmowa kierowana:
- Przyjrzyjcie się bałwankom i powiedzcie z jakich figur są zrobione?
- Czy koła są tej samej wielkości?
- Z ilu kół zrobiony jest każdy bałwanek?
- Ile jest wszystkich bałwanków? (N. przypina kartonik z 4 kółkami)
- Czy chcecie pogimnastykować się razem z bałwankami?
7. „Gimnastyka bałwanków” ¬ zabawa ruchowa do piosenki.
Rozmowa kierowana:
- Czy nasze bałwanki oprócz wielkości czymś się różnią?
- Ile guzików ma przy swoim śniegowym sweterku pierwszy bałwanek? Ile drugi, trzeci, czwarty?
8. „Guziki” - zabawa orientacyjno-porządkowa
Dzieci spacerują po wysokim śniegu, na przerwę w muzyce słuchają uderzeń na bębenku, ustawiają się przy sylwecie bałwanka z taką samą ilością guzików.
9. „Śniegowe kule” - ćwiczenie kształtujące orientację przestrzenną; każde dziecko zgniata kartkę papieru śniadaniowego i wykonuje polecenia:
- połóż kulę na dłoni - podnieś kulę wysoko - połóż kulę przed sobą - połóż kulę za sobą - połóż kulę obok siebie
10. „Czapki bałwanków” - zabawa dydaktyczna.
Dzieci otrzymują kopertę z sylwetami bałwanków, układają je od największego do najmniejszego, przeliczają bałwanki, zakładają bałwankom kapelusze z figur geometrycznych: pierwszemu czarny kwadrat, trzeciemu niebieski trójkąt, czwartemu czerwony trójkąt.
11. Dołączamy 5-tego bałwanka do rodziny, ile jest teraz bałwanków?
12. Zabawa paluszkowa: „Jak ten pierwszy nie może - to ten drugi mu pomoże, a jak drugi nie może - to ten trzeci mu pomoże, jak ten trzeci nie może - to ten czwarty mu pomoże, jak ten czwarty nie może - to ten piąty mu pomoże, a jak piąty nie może - cała rączka mu pomoże - machamy rączką”.
13. Niespodzianka - zabawa badawcza ze „śniegiem sensorycznym” o zapachu waniliowym - zwrócenie uwagi na wrażenia dotykowe i termiczne.
14. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach.