X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40750
Przesłano:

Scenariusz Narodowe Święto Niepodległości. Scenariusz zajęć w klasie II

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie II b dnia 16.11. 2018 r.

Temat zajęć: Narodowe Święto Niepodległości

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozumie znaczenie wolności narodowej,
- okazuje szacunek tym, którzy walczyli o wolną Polskę,
- zna legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”,
- zna nazwę pierwszej i kolejnych stolic Polski,
- wymieni barwy znajdujące się na polskiej fladze,
- powie jak wygląda godło naszego kraju,
- rozpozna melodię hymnu narodowego,
- kształtuje swoja tożsamość narodowa,
- słucha z zainteresowaniem czytany utwór,
- odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego utworu
- rozumie, co to jest ojczyzna i jak można ją kochać
- wie kto to jest patriota
- doskonali koncentrację, potrafi samodzielnie wykonać zadanie.
- aktywnie uczestniczy w zajęciach

Metody:
- słowna: opowiadanie, rozmowa kierowana, objaśnienie,
- metoda aktywizująca - niedokończonych zdań, pogadanka,
- metoda problemowa - burza mózgów (dyskusja),

Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,

Środki dydaktyczne:
- Multibook - tekst pt. „Mój kawałek ojczyzny”
- godło państwowe,
- godło Polski do kolorowania,
- mapa Polski,
- flaga Polski,
- hymn Polski, karty pracy.

Przebieg zajęć:
1. Czy pamiętacie legendę o Lechu, Czechu i Rusie?. Kto opowie mi jak wg tej legendy powstało państwo polskie?
U. opowiada o legendarnym powstaniu państwa polskiego.
2. Jaki związek ma ta legenda z powstaniem godła i barw narodowych?
3. Jak nazwano miejsce w którym Lech założył swoją osadę?
4. Pokaż mi na mapie Gniezno.
5. Jakie miasta były dawnymi stolicami Polski? Pokaż na mapie
6. Jakie miasto jest obecnie stolicą Polski? Pokaż na mapie
7. Wysłuchanie tekstu pt. „ Mój kawałek Ojczyzny”

Rozmowa na temat
1. Z jakiej okazji odbył się apel?
2. Kto w klasie wiedział o czym jest hymn Polski?
3. Dlaczego Hania nie mogła zapamiętać słów hymnu?
4. Co powiedział Henio na pytanie pani o czym jest hymn?
5. Pani powiedziała ze Henryk Dąbrowski został patriotą.
6. Czy ktoś w klasie wiedział kto to jest patriota
7. Dlaczego Hania była smutna gdy inni się śmiali?
8. Jak myślicie dlaczego Hani spodobało się to co powiedziała pani Jagoda o kochaniu ojczyzny?

Przerwa śródlekcyjna zabawa: Błyskawica, grzmot

8. Burza mózgów
Kim jest patriota? To ktoś kto kocha swoją ojczyznę,
Co to jest ojczyzna? wszystko to co nas otacza: nasze podwórko, szkoła, sąsiedzi pani w sklepie, fabryki, przyroda.
Co to znaczy kochać ojczyznę? jak staramy się żeby było czysto i miło, nie śmiecimy , nie niszczymy ławek, książek, uśmiechamy się do innych, gdy pomagamy sobie to właśnie kochamy ojczyznę

9. Burza mózgów:
- Jakie święto obchodzimy 11 listopada?
- Dlaczego ta data jest tak ważna dla Polaków?
- Dlaczego Polska nie była wolnym krajem?
Zapoznanie uczniów z krótką historią Narodowego Święta Niepodległości.

9. Wolność rozumiana przez dzieci. Czy obecnie żyjemy w wolnym kraju?
Swobodne wypowiedzi U.

10. Kto mi powie jakie są nasze symbole narodowe?
- godło i flaga Polski, jak wygląda godło? , jakie są barwy flagi? Czy pamiętacie legendę o Lechu, Czechu i Rusie? Jaki związek ma ta legenda z powstaniem godła?
- hymn: Mazurek Dąbrowskiego. Kiedy śpiewamy hymn? W jakiej postawie? Odśpiewanie I zwrotki i refrenu w postawie na baczność.
Przerwa śródlekcyjna zabawa „Czarowanie – bajbajanie”

11. Karty pracy str 26 cw. 1,2

12. Niedokończone zdania. Praca indywidualna zróżnicowana. N: rozdaje kartki z niedokończonymi zdaniami. U: uzupełniają i wklejają kartki do zeszytu.
Dla uczniów mających trudności.
Uzupełnij zdania podanymi wyrazami:
Polska, Orzeł Biały, biały i czerwony, Gniezno i Kraków, Warszawa, 11 listopada.
Moją Ojczyzną jest........................................
Nasze godło narodowe to..............................
Barwy naszej flagi to ....................................
Dawnymi stolicami Polski były........................
Obecną stolicą Polski jest ..............................
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy........................................
Dla uczniów zdolnych
Dokończ zdania.
Moją Ojczyzną jest........................................
Nasze godło narodowe to...............................
Barwy naszej flagi to ....................................
Dawnymi stolicami Polski były........................
Obecną stolicą Polski jest ..............................
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy.................................

13. Podsumowanie zajęć oraz sprawdzenie stopnia realizacji celów. Zabawa „Prawda – Fałsz”.
Gdy zdanie jest prawdziwe uczniowie podskakują, a gdy fałszywe przykucają.
1. Kraj, w którym mieszkasz to Polska.
2. Godłem Polski jest biały gołąb.
3. Mazurek Dąbrowskiego to hymn Polski.
4. Pierwszą stolicą Polski był Kraków.
5. Flaga Polski jest biało – czerwona.
6. Obecną stolicą Polski jest Warszawa.
7. Naszym symbolem narodowym jest Orzeł Biały
8. Patriota to ktoś kto kocha swoją ojczyznę.
9. Polska odzyskała wolność po 50 latach niewoli.
10. 11 listopada odchodzimy Święto Niepodległości..

14. Zadanie pracy domowej
Jak ja na co dzień mogę kochać swoją ojczyznę? Napiszę kilka zdań.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.