Scenariusz zajęć pt. „ Wiosenna łąka” - rytmiczne ćwiczenia graficzne z wykorzystaniem metody D. Dziamskiej
Cele ogólne:
-zapoznanie z wybranymi mieszkańcami wiosennej łąki,
-rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej, umiejętności współpracy,
-rozwijanie umiejętności podziału słów na sylaby , określania pierwszej, ostatniej głoski,
- usprawnianie narządów artykulacyjnych,
- rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo- ruchowej poprzez rytmiczne kreślenie kresek oraz składanie kół z papieru,
- rozwijanie oraz uwrażliwianie dzieci na rytm w muzyce,
-rozwijanie umiejętności reagowania na odpowiedni sygnał.
Cele szczegółowe:
- dziecko wie, jakie zwierzęta można spotkać na wiosennej łące,
-dzieli podane słowa na sylaby, określa pierwszą i ostatnią głoskę,
-wykonuje ćwiczenia warg i języka,
- wykonuje origami proste z koła- żabka,
- kreśli rytmiczne pionowe kreski w ruchu przy muzyce,
Środki dydaktyczne: ilustracja wiosennej łąki, sylwety ( motyl, ślimak, bocian, skowronek, żaba), nagranie muzyki z kinezjologii edukacyjnej, bibuła, kolorowe koła, klej, nagranie muzyki do rytmicznego kreślenia kresek, pudełko z pacynką żabki Kumki, kartoniki z obrazkami ( stokrotka, żaba, osa, kret, maki) dla każdego dziecka, paski bibuły, zielone, czarne i czerwone papierowe koła różnej wielkości do składania żabki z origami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gościa – żabka Kumka.
Nauczyciel pokazuje dzieciom tajemniczy worek, w którym znajduje się zwierzątko, mieszkające na wiosennej łące. Dzieci próbują odgadnąć nazwę zwierzątka biorąc pod uwagę wskazówki nauczyciela.
Zwierzątko to jest małe, skacze po łące, ma duże oczy, długi język, żywi się owadami, jest koloru zielonego.
Dzieci kolejno witają się z żabką, która podaje im swoje imię - Kumka i prosi dzieci o padanie kolejno imion, aby mogła je poznać. Pyta dzieci czy mogłaby dzisiaj popatrzeć jak pracują na zajęciach?
Nauczyciel przypomina zasady : mówimy pojedynczo, podnosząc rękę do góry, aby nie wystraszyć gościa , który nie lubi hałasu. Dzieci dzielą imię żabki na sylaby i głoski, określają pierwszą i ostatnią głoskę.
2.Ćwiczenia warg i języka usprawniające pracę narządów artykulacyjnych z wykorzystaniem pasków bibuły.
3.Ćwiczenie spostrzegawczości „Kolorowa łąka”
Dzieci nazywają mieszkańców łąki, których widzą na ilustracji ( motyl, żabka, bocian, mysz, konik polny, biedronka). Nauczyciel czyta zagadki, a dzieci podnoszą do góry tabliczkę z uśmiechniętą buźką, jeśli zwierzątko jest na tablicy lub ze smutną jeśli nie.
4. Zabawa ruchowo naśladowcza „Jestem”
Dzieci biegają swobodnie po dywanie na sygnał – nauczyciel pokazuje sylwetę zwierzątka, naśladują jej zachowanie.
5. Zabawa „ Na jaką głoskę?”
Dzieci otrzymują w kopertach kartoniki z obrazkami ( stokrotka, żaba, maki, kret, osa). Nauczyciel wypowiada głoskę, a dzieci odszukują obrazek rozpoczynający się na podaną głoskę.
6. Zabawy rytmiczne „Na łące”
Dzieci stoją w kole i przekazują sobie rytmicznie kartkę papieru z rąk do rąk, tak aby ją nie upuścić.
7.Rytmiczne ćwiczenia graficzne z wykorzystaniem metody D. Dziamskiej. Z wykorzystaniem muzyki.
-dzieci stojąc kreślą raz jedną raz drugą ręką pionowe kreski z dołu do góry na przygotowanej kartce papieru,
- dzieci stojąc kreślą raz jedną raz drugą ręką pionowe kreski z dołu do góry w rytm muzyki
- dzieci stojąc kreślą pionowe kreski zieloną kredką na kartce papieru raz jedną raz drugą ręką rytmicznie przy muzyce
- dzieci poruszają się wokół stolików, zamieniając się miejscami na hasło „ hop”
8. Wykonanie żabek techniką origami.
Nauczyciel objaśnia sposób wykonania żabek poprzez odpowiednie składanie papierowych kół.
Dzieci składają koła i przyklejają na wcześniej wykonanej trawie z zielonych kresek.
9. Pożegnanie żabki kumki, prezentacja żabek na wiosennej łące.
10. Prezentacja powstałych prac w kąciku dla rodziców