Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej
dla dzieci 3-letnich
Data: 23 kwietnia 2018r.
Prowadząca: Marta Komsta
Czas trwania: 25 minut
Podstawa programowa: I.3), I.5), I.8),
II.1), II.4), II.7), II.10, II.11)
III.5), III.7), III.8), III.9)
IV. 5), IV.6), IV.7), IV.18), IV.20)
Temat „Sekretne życie pszczół”
Cel ogólny Dostrzeganie emocjonalnej wartości otoczenia przyrodniczego
oraz przejawiania życzliwości i troski w stosunku do pszczół
Cele szczegółowe
Doświadczenia w obszarach rozwojowych Dziecko:
W obszarze fizycznym:
• spożywa posiłki z użyciem sztućców (jedzenie miodu)
• próbuje nowych, wartościowych potraw (miód)
• uczestniczy w zabawach ruchowych z przyborami (szarfy)
• wykonuje różne formy ruchu (bieżne, równoważne)
• naśladuje sposób poruszania się wybranych zwierząt (pszczoła)
• biega swobodnie w wyznaczonym kierunku
• postępuje zgodnie z oczekiwaniami nauczycielki w sytuacjach wymagających szczególnej ostrożności (zabawa ruchowa)
W obszarze emocjonalnym:
• rozumie, że jedzenie miodu ma pozytywny wpływ na zdrowie
• przedstawia swoje emocje i uczucia używając różnych form wyrazu
• dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania
• zgłasza swoje potrzeby
• rozpoznaje i nazywa własne uczucia (radość), potrafi je wyrazić
• uważnie słucha nauczycielki
W obszarze społecznym:
• obdarza uwagę inne dzieci, nauczycielkę – reaguje na polecenia
• komunikuje się z innymi wykorzystując komunikaty werbalne i niewerbalne
• zwraca się po imieniu do kolegów z grupy
• korzysta z pomocy nauczycielki, jako pośrednika w sytuacjach trudnych
W obszarze poznawczym:
• rozpoznaje i nazywa pszczołę, pszczelarza, ul
• rozwiązuje zagadki tematyczne
• rozpoznaje odgłosy pszczół (CD)
• słucha piosenki w wykonaniu nauczycielki przy akompaniamencie gitary
• śpiewa indywidualnie i w grupie fragmenty piosenki pt.: „Jestem pszczoła”
• posługuje się pojęciami dotyczącymi pszczół
• wie, czym zajmuje się pszczelarz – zna atrybuty zawodu pszczelarza
Metody, techniki Zabawa orientacyjno-porządkowa, obserwacja pośrednia i bezpośrednia, improwizacja muzyczno-ruchowa, lista trybutów, zagadki, wizualizacja
i ewaluacja
Narzędzia, materiały Strój pszczoły, ubiór pszczelarza, ul, odgłosy pszczół, zagadki, prezentacja multimedialna, ilustracje, miód, dżem, sztućce i naczynia jednorazowe
do degustacji miodu, dwa rodzaje konsystencji miodu (ciekły i stały), opaski pszczół do zabawy ruchowej, gitara, tekst piosenki pt.: „Jestem pszczoła”, kolorowanki tematyczne dla każdego dziecka, emblematy pszczół do ewaluacji zajęć, szarfy i dzwonki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do tematyki zajęć.
Na pewno słyszałyście takie powiedzenie: „pracowity, jak pszczółka”. Dorośli mówią,
że pszczoły są pracowite i wszyscy powinni brać z nich przykład.
Dzisiaj pokażę Wam, jak wygląda dom pszczół (ul), strój pszczelarza (opiekuna pszczół)
i opowiem Wam o miodzie, którego posmakujecie.
2. Zagadki:
Latem fruwam ile sił,
zbieram z kwiatów złoty pył...
Ledwie błyśnie słońce złote,
słychać brzęk wesoły.
To dla dzieci robią
miodek pracowite ...
Zgrabne domki w sadzie mają,
miód w tych domkach wyrabiają...
3. Zagadka słuchowa – prezentacja odgłosów pszczoły (CD)
4. „Sekretne życie pszczół” – prezentacja ilustracji na tablicy
Nauczycielka przedstawia i omawia kolejne ilustracje. Prowokuje dzieci do swobodnych wypowiedzi.
5. „Jestem pszczoła” – słuchanie piosenki w wykonaniu nauczycielki przy akompaniamencie gitary.
• O czym opowiada piosenka? – o pszczołach
• Jaka jest piosenka – smutna, czy wesoła? - wesoła
• Co pszczoła zbiera z kwiatków? – złoty miód
• Co robi każda pszczoła od poranka do zachodu? – szuka miodu
6. Popatrzmy, co pszczoły robią przez cały dzień... (prezentacja multimedialna). Zapraszam wszystkie dzieci na zieloną trawkę do pszczelego kina.
7. Po filmie prezentacja stroju pszczelarza i jego atrybutów. Omówienie elementów stroju. Nauczycielka zakłada strój pszczelarza:
• Jak myślicie, dlaczego pszczoły nie żądlą (nie gryzą) swojego pszczelarza? – poznają go po zapachu. Te, które się pomylą są odymiane odkurzaczem pszczelarskim: puf, puf
• Po co pszczoły zbierają pyłek z kwiatów? – po to, żeby nakarmić nim najmłodsze pszczółki. Pyłek kwiatowy jest takim chlebem dla pszczółek.
• Jak pszczoły robią miód? – z nektaru. Jedne pszczoły przynoszą nektar do ula, a pszczoły robotnice ciężką pracą robią z nektaru miód w ulu.
• Kim są trutnie? – trutnie to chłopcy, pszczoły to dziewczynki
8. „Pszczoły do uli” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa
Nauczycielka rozkłada na dywanie szarfy, zakłada strój królowej pszczół, dzieciom zakłada opaski z czółkami.
Przedstawia zasady zabawy:
Na sygnał dźwiękowy (dzwonki) do każdego ula (szarfy) wlatują po dwie pszczoły. Następnie Królowa śpiewa piosenkę pt.: „Jestem pszczoła” na dźwięk której pszczoły wylatują
z uli i swobodnie fruwają po sali omijając szarfy. Na sygnał słowny „pszczółki do uli”
i dźwiękowy pszczoły parami wlatują do uli.
Zabawę powtarzamy 3 razy.
9. „Ciekły i stały” – rodzaje konsystencji miodu
Nauczycielka prezentuje dwie konsystencje miodu: ciekłą i stałą, zaprasza dzieci do stolików, zachęca do degustacji miodu.
10. Degustacja miodu – umycie rąk w łazience.
Czy lubicie miód? Do czego służy miód?
• do jedzenia prosto ze słoika
• do słodzenia herbaty
• do jedzenia z bułką i masłem
• można maczać w miodzie chrupki
Zapraszam do łazienki, żeby umyć ręce przed jedzeniem.
11. Ewaluacja zajęć.
Nauczycielka rozdaje dzieciom emblematy przedstawiające uśmiechnięte pszczoły.
• Jeżeli zajęcia się podobały to włóżcie pszczoły do plastrów miodu.
12. Podziękowanie i pożegnanie – rozdanie dzieciom kolorowanek tematycznych.