Numer: 40702
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ruch to zdrowie. Scenariusz zajęć otwartych w grupie 3-latków

I. Temat zajęć: Ruch to zdrowie.

II. Cele zajęć
1. Cel ogólny: zachęcanie do aktywnego spędzania czasu.
2. Cele operacyjne: Dziecko:
- śpiewa piosenki,
- wie, jak dbać o zdrowie (higiena osobista, gimnastyka, właściwe odżywianie),
- uczy się rymowanki i powtarza ją zgodnie z poleceniem,
- wykonuje ćwiczenia,
- bierze udział w zabawach ruchowych, muzycznych,
- współpracuje w grupie,
- nazywa przybory gimnastyczne,
- przelicza przybory do gimnastyki,
- rozróżnia kolory,
- wskazuje brakujący przedmiot.

III. Formy, metody i środki dydaktyczne
1. Formy pracy: indywidualna, w parach, grupowa.
2. Metody pracy:
- czynne: ćwiczeń, zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka, Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogika zabawy,
- słowne: wypowiedzi nauczyciela i dzieci, śpiew piosenek, objaśnienia, polecenia, instrukcje, rozmowa, recytacja rymowanki,
- oglądowe: przykład osobisty nauczyciela, pokaz.
3. Środki dydaktyczne: płyty CD z piosenkami, tekst wiersza i rymowanki, ilustracje, tamburyno, przybory do ćwiczeń: woreczki, szarfy, piłka, obręcze, hula – hop, stopnie do ćwiczeń stóp, materac, skakanka.

IV. Przebieg zajęć

1. Powitanie piosenką „Promyk słońca”.
2. Nawiązanie do tematyki tygodniowej „Jak dbamy o nasze zdrowie?”.
3. Wysłuchanie wiersza M. Dobosz „Gimnastyka”
Rano wstaję, wkładam dres.
Otwieram okno, miło jest.
Skaczę w górę, skaczę w bok
i do tyłu robię skok.
Ręce w górę, ręce w tył.
Ćwiczę, abym zdrowy był.
Odpowiedź na pytanie: „Co należy robić, aby być zdrowym?”
(z wykorzystaniem ilustracji).
4. „Przybory do ćwiczeń” – zabawa dydaktyczna. „Jakie przybory wykorzystujemy podczas gimnastyki?” (woreczki, szarfy, piłki, obręcze, hula – hop, stopnie do ćwiczeń stóp, materace, skakanki). „Woreczki” – zabawa matematyczna – przeliczanie, nazywanie kolorów, „Jakiego woreczka brakuje?”.
5. Nauka rymowanki: „Ruch to zdrowie. Każdy Ci to powie”. Zabawy rymowanką: wypowiadanie cicho, głośno, coraz głośniej, coraz ciszej.
6. Zaproszenie dzieci i przybyłych gości do wspólnych ćwiczeń i zabaw (zabawy muzyczno – ruchowe i elementy Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne).
- „Głowa, ramiona, kolana, ...” – zabawa ruchowa.
- Maszerowanie, bieganie na palcach, raczkowanie (po kole).
- Ćwiczenia w siadzie: „Idzie kominiarz po drabinie” – zabawa paluszkowa, naprzemienne podnoszenie nóg, rowerek.
- Plażowanie – leżenie na brzuchu, podnoszenie i opuszczanie nóg, bicie braw nogami.
- Ćwiczenia w parach (pary naprzeciwko siebie):
* „Kołysanie” – kołysanie złączonymi rękami z jednoczesnym naśladowaniem głosem wiatru.
* „Piłowanie drewna” – naprzemienne przeciąganie złączonych rąk.
* Rzucanie i łapanie woreczka.
- „Autobus” – zabawa muzyczno – ruchowa. Poruszanie się „w autobusie”
z piosenką.
- „Tunel” – dorośli wykonują tunel, a dzieci przechodzą pod nim.
- „Dwóm tańczyć się zachciało” – zabawa muzyczno – ruchowa.
- „Pisze pani na maszynie” – masażyk relaksacyjny.
7. Ewaluacja zajęć. Uczestnicy wybierają emblemat buźki (smutna lub wesoła)
i przyklejają do ubrania.
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.