Scenariusz zajęć
3-latki
Temat: Bałwankowe rady na zimowe zabawy
Data: 24.01.2019
Imię i nazwisko n-l: Magdalena Hryniewicz
Obszary podstawy programowej:
I/5, I/6, I/7, III/4,III/5, III/8, IV/1, IV/8, IV/9, IV/11, IV/18
Cele ogólne:
- Rozumienie znaczenia bezpiecznych zabaw zimą
- Uczestniczenie w ćwiczeniach metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Cele operacyjne:
- wie, jakie zabawy są bezpieczne w okresie zimy
- jest świadome zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania zakazów
- jest sprawne ruchowo
- potrafi współdziałać z innymi dziećmi
- jest twórcze
- potrafi dokonywać wyboru
- rozpoznaje kolory i kształty
Metody:
- czynna: zadań stawianych do wykonania,
- elementy metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne ,
- oglądowa: ilustracje,
- słowna: rozmowa, instrukcja, polecenie,
- elementy Pedagogiki zabawy „Klanza” ,
- ewaluacja
Formy: zbiorowa, indywidualna, w parach, zespołowa
Pomoce dydaktyczne: ilustracje zabaw zimowych, figury drewniane i ich wzory, dwa worki, chusta animacyjna, białe kartki papieru, biała farba, pędzle, folia spożywcza, butelki po wodzie mineralnej, wata lub chusteczki higieniczne, ozdoby do dekoracji bałwanka, patyczki z minkami (TAK/NIE), żel do włosów, woreczki strunowe, taśma klejąca, cekiny, druciki, zdjęcia różnych bałwanków, bałwanek na dużym arkuszu papieru, ewentualnie szara gazeta lub bibuła. Pojemniki z lodem z ukrytymi w nich opakowaniach z Kinder niespodzianek, pipety, ciepła woda, tace.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci „Witam wszystkich, którzy...”.
2. Na dywanie zostają rozłożone ilustracje z zabawami zimowymi, każda z zabaw przykryta jest kształtem figury np. zielone dom, niebieska gwiazdka itp. Chętne dziecko losuje z woreczka zdjęcie kształtu, a następnie odkrywa ją na dywanie i nazywa np. jazda na łyżwach, jazda na sankach, jazda na nartach lepienie bałwana.
3. Rozmowa na temat zimowych zabaw na śniegu i zasad bezpieczeństwa.
4. Zabawa „Pogoda”. Dzieci poruszają chustą animacyjną wg poleceń prowadzącego: „wieje słaby wiatr”- lekkie poruszanie chustą, „wieje coraz mocniej”- silne potrząsanie chustą, „zaczyna padać śnieg” - lekkie uderzanie palców w chustę, „pada grad”- uderzanie dłonią w chustę.
5. Zabawa „Lodowisko- staw”. Na podłodze rozłożona chusta animacyjna. Na hasło „lodowisko” – dzieci wchodzą na chustę i naśladują jazdę na łyżwach lub ślizganie się. Na hasło „staw” dzieci schodzą z chusty, rozumiejąc, że „zamarznięty staw” stanowi zagrożenie.
6. Zabawa „Kulki śniegowe”- każde dziecko zgniata gazetę formując kulkę śniegową, rzucanie w dowolnym kierunku, a następnie do celu (obręczy). Druga wersja: toczenie kulek do celu .
7. Zabawa „Na saneczkach”. Dzieci dobierają się parami tworząc zaprzęgi. Poruszanie się w rytm dzwoneczków. Zmiana ról. Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa przy zjeżdżaniu na sankach (nie blisko ulicy).
8. Zabawa dydaktyczna „Co tu nie pasuje?”. – n-l pokazuje dzieciom przedmiot związany z określoną zabawą zimową- dzieci wskazują, który przedmiot np. koło ratunkowe nie pasuje do jazdy na nartach.
9. Zabawa dydaktyczna „Tak czy nie ”- każde z dzieci otrzymuje uśmiechniętą (zieloną) i smutną (czerwoną) minkę. Zadaniem dzieci jest wskazanie właściwego zachowania.
10. Podział na grupy:
1. Zabawy zimowe malowane na foli spożywczej.
2. Bałwanki z butelek po wodzie.
3. Zimowe woreczki sensoryczne z żelem do włosów i cekinami.
4. Eksperyment z lodem.
12. Podsumowanie i podziękowanie za zajęcia