SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO– KOMPENSACYJNYCH
Temat: „Zagroda.”
Prowadząca : Anna Bielecka
1. Czas trwania zajęć: 45 minut;
2. Cele:
- Usprawnianie pamięci wzrokowej oraz uwagi.
- Doskonalenie pamięci słuchowej;
- Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo-ruchowo-słuchowej ;
- Ćwiczenia w poprawnym budowaniu zdań, poprawnym pod względem gramatycznym i fleksyjnym
- Doskonalenie umiejętności liczenia i przeliczania do 10 na konkretach , analizy treści zadań matematycznych, stosowanie zapisów matematycznych.
- Doskonalenie sprawności motoryki małej;
3. Przewidywane efekty:
- Dziecko zapamiętuje zwierzątka ukryte w pudełku( przelicza je , analizuje wygląd, kolorystykę)
-Dziecko uważnie słucha treść utworu literackiego i zapamiętuje zwierzątka zawarte w wierszu
- Dziecko układa obrazki na dioramie zgodnie z treścią instrukcji z dyktandzie słuchowym(rozumie określenia dotyczące położenia : na ,pod obok, w , za itp)
- Dziecko podejmuje próby czytania krótkich słów; - Dziecko rozpoznaje odgłosy zwierząt z wiejskiej zagrody
- Dziecko wypowiada się na temat wykonywanych czynności;
- Dziecko zbiera drobne przedmioty i segreguje je ;
- Dziecko kreśli po śladzie , kalkuje, swobodnie( kreatywnie) posługuje się farbami
4. Metody i formy pracy:
Metody: słowna, oglądowa i praktycznego działania;
Formy pracy: praca indywidualna;
5. Pomoce dydaktyczne: obrazki do wierszyka , diorama podwórka ,fragment wiersza"Zagroda" E.Skorek.
6. Ogniwa:
Ogniwa
Cel ćwiczeń
Przebieg ćwiczeń
Pomoce
I. Część organizacyjno-mobilizacyjna wdrażająca dziecko do pracy.
Usprawnianie pamięci wzrokowej i kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi .
1.„Zabawki z pudełka” - pudełko z maskotkami (5 szt.np.krowa, konik, kot, pies, owca)
- jakie zwierzątka zobaczyłaś w pudełku? ile było tych zwierzątek ?które Ci się podobało?
opisz mi jedno
II. Część zintensyfikowanej i efektywnej pracy korekcyjno – usprawniającej.
Doskonalenie wrażliwości słuchowej.
1.„Zagroda ”- dziecko uważnie słucha tekstu czytanego przez terapeutę.
"Zagroda "(fragm.) - E. Skorek
Narysuję dzisiaj wiejskie podwórko:
Tu będzie kogut z kurką Czupurką
w kałuży pływa sobie kaczuszka ,
i stoi gąska na cienkich nóżkach.
........................................
Dalej za płotem widzę konika,
a także krówkę, świnkę , królika
i gospodarzy tego podwórka
koteczka Mruczka i pieska Burka.
Doskonalenie pamięci słuchowej .
-Jakie zwierzątka były w wierszu?
- Wskaż na obrazkach zwierzątka, które zapamiętałaś(-eś) z wierszyka.
2.„ Diorama- wiejskie podwórko "- dyktando słuchowe - układanie zwierzątek w/g instrukcji, utrwalenie treści wiersza, wstawienie podpisów pod obrazkami zwierząt- czytanie słów
KURA,KOGUT,PIES,KOT,KONIK,KROWA)
3.„Odgłosy zwierząt ” – dziecko rozpoznaje odgłosy zwierząt z płyty nazywa je , układa podpisy pod obrazkami na dioramie. Ćwiczenia w analizie wzrokowo-słuchowej.
4. Zakolorowanie na schemacie klawiatury laptopa wyrazów - kot, pies.
5.„Kogut "-kalkowanie za pomocą serwetki sylwety - ćw. koordynacji wzrokowo-ruchowej
6. "Zadania matematyczne z treścią"-( kolorowe patyczki, cyfry i znaki) ćwiczenia w rozumieniu treści poleceń, ćwiczenia w przeliczaniu , dodawanie , stosowanie zapisów matematycznych
gospodyni miała 3 kurki i dwa koguty , ile ptaków domowych miała razem ? zastosuj cyferki i znaki do zapisu matematycznego
Ala miała 3 kaczki białe i 4 czarne , ile było razem kaczek? zastosuj znaki i cyfry do zapisu matematycznego(np. 1+3=4)
III. Część relaksacyjno-odprężająca po wysiłku i zmęczeniu oraz podsumowująca.
Relaksacja i odprężenie
1.Ćwiczenia sprawności manualnej , koordynacji wzrokowo-ruchowej do opowieści o "Trzech kurkach" .Nauczycielka opowiada opowieść o kurkach, które szukały ziarenek
Biała kurka zbierała ziarenka białej fasoli , ruda kurka zbierała ziarenka fasoli czerwonej ,a czarna kurka zbierała fasolę czarną ,
dziecko segreguje ziarenka( ok.20 szt) rozsypane do pojemniczków ( może użyć pęsety).
2. Kolorowanie farbami "Koguta "(sylweta koguta wycięta z białej tekturki , farby akrylowe, pędzle)- ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, sprawności manualnej, kreatywności