Scenariusz uroczystości przedszkolnej z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia
Grupy: „Pszczółki” dzieci 4 letnie i „Smerfy” dzieci 5 letnie
Cele:
- Wspólna zabawa maluchów i starszaków z okazji Dnia Pluszowego Misia
- Wytworzenie pogodnej i radosnej atmosfery
- Nawiązanie przyjaznych kontaktów z dziećmi z innej grupy
Dzieci młodsze:
- przełamanie nieśmiałości w stosunku do starszych kolegów
Dzieci starsze:
- wdrażanie do właściwego funkcjonowania w zabawie
- współdziałanie z dziećmi młodszymi
Środki dydaktyczne:
- pluszowe misie przyniesione przez dzieci,
- piosenki na płycie CD: „Jadą, jadą misie”, „Witaj...”, „Gość”, „Misie szare”
- obrazki przedstawiające znane misie (miś Coralgol, miś Uszatek, Troskliwe misie, Kubuś Puchatek),
- płyta CD z bajką o misiach
- herbatniki i misiowe żelki dla dzieci
- wiersz „Miś idzie do przedszkola” Z. Bronikowska
- wiersz „Naprawimy misia” Czesław Janczarski
- kolorowanki przedstawiające pluszowego misia
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie „Witaj Misiu”
„Witaj Misiu, witaj Misiu
Jak się masz, jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy cię kochamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas”
2. Wprowadzenie do zabawy z misiami, zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowej zabawki.
Światowy Dzień Pluszowego Misia uchwalono w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku.
Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie.
W pewnym momencie jeden z towarzyszy prezydenta wypatrzył małego niedźwiadka
i chciał go zabić. Prezydent Roosvelt widząc przerażone zwierzątko, darował mu życie.
To zdarzenie uwieczniono w waszyngtońskiej gazecie. Rysunek małego misia bardzo spodobał się producentowi zabawek, który postanowił wyprodukować misia zabawkę. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
3. Z. ruchowa do utworu „Gość”
„Przyszedł do nas misiek i dał dzieciom znak.
Chcecie ze mną się pobawić
No to zróbcie tak
- A jak?”
4. Wysłuchanie wiersza „Miś idzie do przedszkola” Z. Bronikowskiej recytowanego przez nauczycielkę.
Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola,
tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
„Po co pójdziesz tam?”
- „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam”.
„Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś”.
- I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś.
5. Zabawa ruchowa „Jadą, jadą misie”
Dzieci tworzą dwa pociągi – średniacy i starszacy
6. Wysłuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę pt. „Naprawimy misia” Czesława Janczarskiego
„Kto misiowi urwał ucho? No, kto? – pytam.
Cicho, głucho... Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł, biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz!
O już sterczą uszka oba,
teraz miś się nam podoba”
7. Rozwiązywanie misiowych zagadek obrazkowych „Jak ma na imię ten miś?”
Dzieci oglądają ilustracje i wskazują, z jakich bajek pochodzi dany miś.
8. Zabawa taneczna do piosenki „Misie szare”
„Ty i ja, ty i ja, ty i ja
Misie szare, misie szare obydwa
I kochają się te misie, przytulają swoje pysie
Misie szare, misie szare obydwa.”
9. Słodki poczęstunek – częstowanie herbatnikami z czekoladowymi misiami i żelkami.
10. Oglądanie bajki „Miś Uszatek”
11. Wykonanie pracy plastycznej „Pluszowy miś” - kolorowanka.
12. Zorganizowanie wystawki prac