Zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze
KONSPEKT ZAJĘĆ 25.09.2018
Tematyka : Jesień – stymulacja polisensoryczna według pór roku (zajęcia w Sali Doświadczania Świata)
Cele zajęć:
Wychowanek nawiązuje z nauczycielem kontakt wzrokowy.
Wychowanek wodzi wzrokiem za płomieniem świecy.
Podopieczny doświadcza dźwięku poprzez nasłuchiwanie odgłosu instrumentu.
Wychowanek stymuluje wszystkie zmysły poprzez odbieranie bodźców słuchowych, wzrokowych, dotykowych, smakowych, węchowych.
Podopieczni rozwijają orientację w schemacie własnego ciała i orientację przestrzenną.
Metody: stymulacja wielozmysłowa, Program aktywności SPH Knillów, praktycznego działania, grupowa zindywidualizowana, indywidualna.
Środki i pomoce dydaktyczne :
kominek zapachowy z olejkiem; świeca; oliwka; instrument muzyczny – dzwonki rurowe; chusta w kolorze żółtym; miód; łyżeczki; kasztany; liście, pieńki z drzew, kaseta z Programem aktywności SPH Knillów; płyta CD z muzyką relaksacyjną.
Przebieg zajęcia:
Przywitanie.
Utworzenie kręgu (uwzględnianie indywidualnych możliwości ruchowych).
Zapalanie świeczki w kominku zapachowym.
Obejście przez nauczyciela z kominkiem zapachowym kręgu uczniów – prezentacja bodźca wzrokowego, zapachowego.
Śpiewanie przez nauczyciela piosenki powitalnej pt. „Witaj......”
Opowiadanie nauczyciela o aktualnej porze roku – jesieni.
Demonstrowanie uczniom instrumentu muzycznego – dzwonki rurowe.
Zakładanie na głowy uczniów kolorowych chust - wołanie uczniów po imieniu, próby ściągania przez uczniów założonych chust z pomocą nauczyciela.
Zastosowanie bodźca smakowego - miód.
Zabawy z wykorzystaniem „darów” jesieni (kasztany, żołędzie, liście), stymulacje różnorodnymi fakturami.
Gaszenie świeczki w kominku zapachowym.
Przygotowanie do drugiego śniadania.
Terapia jedzeniem.
Czynności higieniczno- porządkowe.
Ćwiczenia z Programem aktywności SPH Knillów.
Michał – samodzielne wykonywanie ćwiczeń (z podpowiedzią słowną).
Asia, Paweł – wykonanie ćwiczeń przy pomocy nauczyciela.
Relaksacja przy muzyce, zaciemnienie sali.
Pożegnanie z dziećmi.