Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców prowadzonych w grupie 5- Latków
Jajko mądrzejsze od kury
Prowadząca: mgr Marzena Habrat
Data: 12.03.2019
Temat Jajko mądrzejsze od kury.
Cele:
- Przybliżenie rodzicom form aktywności dzieci w przedszkolu,
- Wspieranie rozwoju umiejętności społecznych.
- Rozwijanie ekspresji słownej, ruchowej i muzycznej.
- Zapoznanie rodziców z poziomem umiejętności matematycznych, językowych oraz możliwościami skupiania uwagi przez dzieci.
- Podkreślenie spójności grupy i przynależności do niej wszystkich jej członków.
- Zregenerowanie sił, osiągnięcie wewnętrznego spokoju.
Obszary edukacji:
- Edukacja emocjonalna i wprowadzenie w świat wartości ,Edukacja językowa, Edukacja artystyczna, Edukacja matematyczna
Środki dydaktyczne:
magnetofon, nagrania utworów muzycznych na USB, ilustracje wiersza „Jajko” J. Brzechwy, lusterka, flamastry, paski papieru do zapisywania charakterystyki Jajka, komplet dla każdego dziecka obrazków zwierząt, piórka, kubeczki, kostka do gry, bębenek, trójkąt, plansza gry matematycznej- w kształcie jaja, tabelka z dwoma kategoriami: wzór i emocje.
PRZEBIEG:
1.Powitanie- Dzieci wchodzą do sali, wchodzą za N. „gęsiego” i witają się po kolei z każdym rodzicem. Ustawiają się w półkolu, twarzą do rodziców.
2.Ilustrowanie ruchem piosenki „Ku ku ryku”
3.Recytacja wiersza „Jajko”J. Brzechwy- wiersz wcześniej nauczony metodą prof. Gruszczyk- Kolczyńskiej „Dzieci uczą misie wierszy”.
4.Lusterka- jakie było Jajko.
Rozdanie lusterek. N. powtórnie prezentuje wiersz, dzieci maja za zadanie pokazać twarzą- mimiką. Co się dzieje, emocje kury, Jajka. Odłożenie lusterek za siebie.
Rozmowa nt, zachowania Jajka- dzieci, w dialogu kierowanym przez N. podają cechy jajka: uparte, przemądrzałe,
Skierowanie rozmowy na temat: Jaki jest Promyk? Lusterka. N. zachęca, aby dziecko popatrzyło na swoją twarz w lusterku: Narysuj palcem delikatnie swoją głowę, czoło, brwi itd. Oczy są pogodne, promienne, Promyk jest piekny, gdy się uśmiecha do siebie, do innych. Powiedz patrząc do lusterka: Jestem pięknym Promykiem. Odłóż lusterko, popatrz na kolegę: dotknij delikatnie jego głowy, włosów, nosa. Popatrz w oczy- powiedz: Masz piękne, pogodne oczy. Masz piękny uśmiech. Jesteś pięknym Promykiem.
Rodzice zapisują ma paskach papieru zapisują cechy podawane przez dzieci i przyczepiają paski na tablicy, wokół sylwety Jajka.
5.Taniec Bingo- Jajko
Tworzą koło, pary idą dookoła, na sygnał w muzyce: dzieci zatrzymują się, Rodzice się przesuwają w prawą stronę- licząc kolejne dzieci: J A J K O. Witają się z dzieckiem na które przypadało „O” dalej idą w nowych parach. – po trzech frazach muzycznych- zmiana Rodzice- „kury”, „koguty” stoją w środku koła, a dzieci- „Jajka” przesuwają się w prawa stronę, wymieniając partnerów do tańca.
6.Kura zgubiła jajko- ma go NUMER... Siadają w kole na dywanie. Odliczają głośno: jeden, dwa... maja zapamiętać nazwę swego numeru.
N. zaczyna zabawę: „kura zgubiła Jajko, ma go numer Dwa” dziecko z numerem Dwa szybko odpowiada: Dwa go nie ma. Ma go ....
7. Odgłosy zwierząt,
Analiza sylabowa i głoskowa wyrazów. Promyki są rozumne- słuchają rodziców i N. Żeby być posłusznym, trzeba posłuchać. Sprawdzimy- czy potraficie słuchać.
Otrzymują woreczki z obrazkami zwierząt, wyciągają obrazki, układają przed sobą. Słuchają odtwarzanych odgłosów zwierząt: rozpoznają odgłos, dopasowują do niego obrazek Układają obrazki od lewej do prawej strony. Sprawdzenie prawidłowego ułożenia- powtórne odtworzenie i nazywanie zwierząt.
Wspólny podział na sylaby nazw zwierząt- powstałej kolekcji.
N. prosi kolejne dzieci o podzielenie na sylaby, głoski wyrazów- nazw zwierząt z dodatkowych obrazków.
8. Odgłosy kroków uciekającego Jajka. Promyki- rozumne- rozumieją- słuchają i rachują. Promyk jest ODPOWIEZIALNY za siebie i kolegów. Nie przeszkadza innym.
Otrzymują liczydełka Słuchają dźwięków wystukiwanych przez Rodziców – liczba kroków „uciekającego Jajka”- ile było dźwięków- tyle przesuwają koralików na liczydełkach. Poproszone dziecko podaje głośno liczbę uderzeń. Odłożenie liczydełek do koszyka.
9.Ilustrowanie ruchem: Małe- duże Jajko. Dzieci stają przy swoich rodzicach – uczą ich piosenki:
Małe, duże jajko kurze, jajko kurze...
Duże – małe doskonałe, doskonałe Hej
10. Orientacja w schemacie ciała drugiej osoby. Przy muzyce marszowej Jajko wędruje po Sali. Na przerwę w muzyce- wracają do swoich Rodziców i słuchają instrukcji N., która wymienia części ciała do których maja się dzieci dotknąć, przytulić: prawa dłoń, lewy łokieć, lewe kolanko, prawy policzek itd.
11. Gra planszowa z kostką. Dzieci siedzą w kole, podają sobie pudełko. Ilość kropek na kostce- decyduje o ilości dzieci, które mają podać sobie pudełko. Ostatni wskazany przez liczebnik- wyciąga z pudełka sylwetę Jajka. Umieszcza ją w odpowiednim polu na planszy umieszczonej na tablicy. Dzieci spostrzegają, nazywają - różne wzory i mimikę jajka. Siedzą na krzesłach, podają sobie kostkę przy muzyce- N. zatrzymuje muzykę- Rodzic trzymający kostkę, pokazuje dzieciom ściankę z określona liczba kropek.
12.Pomoc przyjaciela- GPS. Fragment zabawy „Gimnastyka rąk”
Nie jest to proste wiedzieć, gdzie jest dobra droga, gdy złość, gniew, nam zasłoni oczy- może nam pomóc Przyjaciel. Promyki SA przyjazne- pomagają w kłopotliwych sytuacjach. N. zawiązuje oczy chętnemu dziecku, Dziecko Przewodnik słucha instrukcji nauczycielki. Trzy kroki małe- sygnał trójkąta oznacza zmianę kierunku- w prawo- stój, dwa kroki....Przewodnik doprowadza kolegę, koleżankę Promyka do Rodzica.
13.Indywidualny portret Promyka. Rozdanie kartek A4 z napisem: PROMYK- ALA, indywidualne opisy dla każdego dziecka. Dzieci siadają z rodzicami i wspólnie odrysowują dłoń dziecka. Rodzice odrysowują, dłoń dziecka tak- aby powstało słoneczko- na każdym promyku- paluszku zapisują zaletę charakteryzującą dziecko. Zachęcenie rodziców, by w domu dopisywali w sytuacjach codziennych kolejne piękne cechy dziecka.