KONSPEKT ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU:
METODYKA PRACY W PRZEDSZKOLU
Temat: Uśmiechnięte buzie
Prowadzący: s. Agnieszka Stasiak
Data :
Wiek dzieci: 5-latki
Cel ogólny: -rozwój motoryki,
-rozwój percepcji wzrokowo-słuchowej
-kształtowanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
Cele operacyjne:
Dziecko: -umie wskazać wybrane części ciała
-wie, która strona ciała jest prawa
-potrafi określić nastrój słoneczka
-potrafi wskazać rymujące się słowa
-wie, ile dzieci potrzeba do utworzenia grupy pięcioosobowej
-potrafi poruszać wszystkimi palcami jednocześnie, naśladując migocące gwiazdki
-wie, że para oznacza dwie osoby
-potrafi klaskać w dłonie własne i partnera naprzemiennie
-potrafi zapamiętać krótką piosenkę
-potrafi narysować koło bez odrywania ręki od kartki lub tacki z kaszą
-potrafi narysować oraz ułożyć buzię według wzoru
-samodzielnie wykonuje zadania na karcie ćwiczeń
Metody: M. Bogdanowicz „Metoda Dobrego Startu”
Środki: obrazek, 15 kart ze wzorem, 15 kółek z papieru, 30 guzików, 15 patyczków, plastelina dla każdego dziecka, 15 tacek z kaszą, blok rysunkowy, 15 mazaków, 15 kart ćwiczeń
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakucka Metoda Dobrego Startu, Piosenki do rysowania, Harmonia, Gdańsk 2007
Przebieg zajęć:
Wstęp:
*Śpiewanie piosenki „Prawa strona” z równoczesnym wskazywaniem odpowiednich części ciała. Dzieci pokazują prawą rękę oczy, nos, usta. Próbują także wskazać prawą ręką policzki, brodę, prawe oko.
*Dzieci przyglądają się obrazkowi i opowiadają co on przedstawia, określają nastrój słońca, określają własne preferencje do rysowania.
Dzieci słuchają piosenki pt: „Uśmiechnięte buzie” i odpowiadają na pytania związane z utworem (o jakich buziach opowiada piosenka?, do czego są podobne uśmiechnięte buzie?), dzieci zapamiętują co trzeba narysować aby powstał rysunek buzi. Nauczyciel pyta: Kiedy wy macie uśmiechnięte buzie?
*Zajęcia językowe- dzieci wskazują rymujące się słowa w piosence: kropka- kółeczka-kreseczka, określają jakie słowo tworzą sylaby gwiaz - deczka.
Zajęcia właściwe:
- zajęcia ruchowe
Dzieci tworzą grupy pięcioosobowe. Chwytają się za prawe ręce, a lewe wyciągają w bok tworząc gwiazdkę. Spacerują w koło, powoli, potem szybciej. Stoją i wyciągają ręce, wyobrażają sobie, że ich rączki to migocące gwiazdki.
- zajęcia ruchowo- słuchowe:
Dzieci stoją parami naprzeciw siebie, uśmiechając się do siebie jak najładniej. Śpiewając piosenkę klaszczą w dłonie osoby z pary. Śpiewają i klaszczą raz w swoje dłonie, raz w dłonie dziecka z pary.
- zajęcia ruchowo-słuchowo- wzrokowe:
* Dzieci przyglądają się wzorowi, opowiadają co on przypomina, z czego się składa, słuchają i przyglądają się instrukcji nauczyciela (najpierw rysujemy kropki- oczy, potem kreski- nos, usta i otaczamy wszystko dużym kołem). Zapamiętują w którym kierunku należy kierować rękę.
Rysowanie przez dzieci buzi przy jednoczesnym śpiewaniu piosenki w kolejnych etapach:
• rysowanie „buzi” na kartce ze wzorem,
• rysowanie buzi przy równoczesnym śpiewaniu piosenki „Uśmiechnięte buzie”
• układanie na stoliku wzoru z papierowego koła, guzików, patyczka i plasteliny,
• śpiewanie piosenki i rysowanie wzoru na tacce z kaszą,
• śpiewanie piosenki i rysowanie wzoru mazakiem na kartce z bloku
Zakończenie:
Dzieci kładą się na plecach, przyglądają się wieczornemu niebu, zamykają oczka i leżą w ciszy.