Scenariusz zajęcia patriotycznego
Grupa: 4-latki
Temat : Polska - mój dom
Cele ogólne:
•prezentowanie zasobu wiadomości z zakresu edukacji patriotycznej,
•kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej,
•budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych.
Cele szczegółowe:
•wie, że jest Polakiem,
•wie, jak nazywa się nasza ojczyzna,
•wie, czym są symbole narodowe,
•rozpoznaje godło państwowe w sali przedszkolnej, opowiada, co ono przedstawia,
•opisuje flagę Polski,
•słucha hymnu Polski, zachowując odpowiednią postawę,
•wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.
Metody: pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniami , białe i czerwone paski krepiny, puzzle ,,Godło Polski” w kopertach dla każdego dziecka, kredki, klej, wiersz Czesława Janczarskiego pt. ,,Barwy Ojczyste” , ilustracje symboli narodowych.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie ,,Wszyscy są...''
Nauczycielka: Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o bardzo ważnych dla nas sprawach. O tym, kim jesteśmy i o czym zawsze powinniśmy pamiętać. Posłuchajcie zagadek.
2. Zagadka o,, Orle Białym''
Czy wiesz jaki to znak:
w czerwonym polu biały ptak? (Orzeł)
Nauczycielka:
-jakiego koloru jest orzeł?
- na jakim tle?
- znajdźcie go w naszej sali
3. Wspólne układanie puzzli na dywanie ( pocięte godło na kilka części).
Na dwie części 3- latki , na 4 części 4- latki.
4. Zagadka ,,Flaga'' na podstawie wiersza Czesława Janczarskiego pt:
,, Barwy ojczyste''
Powiewa, gdy wiatr się zerwie
a na niej jest biel i czerwień
czerwień to miłość
biel - serce czyste .
Piękne są nasze barwy ojczyste. (Flaga)
Nauczycielka:
-jak wygląda nasz flaga?
-odnajdźcie flagę Polski wśród innych flag
5. Zagadka ,, Hymn ''
Zwie się Mazurek Dąbrowskiego
Pieśnią jest państwa polskiego ( Hymn)
Słuchanie hymnu państwowego zachowując odpowiednią postawę.
Dzieci słuchają hymnu w postawie „na baczność”, z zachowaniem należytej powagi.
6. Zabawa orientacyjno-porządkowa ,, Biało-czerwona”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy i rozdaje paski krepiny , jednej grupie białe, drugiej- czerwone. Dzieci poruszają się do muzyki, machając paskami w górze. Na hasło: Ułóż flagę!, dzieci dobierają się parami i układają na podłodze flagi z białych i czerwonych pasków. Nauczyciel sprawdza czy wszystkim udało się znaleźć odpowiednią parę.
7.Praca plastyczna : ,,Orzeł biały"
8. Ewaluacja zajęć:
„Prawda, fałsz” - ocenianie wypowiedzi nauczyciela za pomocą znaczków z uśmiechniętą bądź smutną buzią:
-Jesteśmy Polakami.
-Flaga Polski jest biało - zielona.
-Podczas słuchania hymnu stoimy na baczność z zachowaniem należytej powagi.
-Godłem Polski jest biały łabędź na czerwonym tle.
-Mieszkamy w Polsce, więc posługujemy się językiem angielskim.