X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40584
Przesłano:

Wykonanie pocztówki z wycieczki techniką wycinanki. Scenariusz zajęć z edukacji plastycznej w klasie III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI PLASTYCZNEJ W KLASIE III
TEMAT ZAJĘĆ: Wykonanie pocztówki z wycieczki techniką wycinanki.

1. CELE OPERACYJNE:
• Uczniowie rozwijają wyobraźnię.
• Potrafią aktywnie słuchać czytany przez nauczyciela tekst.
• Sprawnie posługują się nożyczkami.
• Potrafią wykorzystać zdobyte w drodze obserwacji doświadczenia.
• Potrafią skomponować pracę na zadany temat.
• Wyrażają swoje doświadczenie w postaci ekspresji plastycznej.
• Zwracają uwagę na estetykę wykonywanej pracy.
• Potrafią zachować porządek w miejscu wykonywanej pracy.
2. METODY:
werbalna, aktywizująca, praktycznego działania.
3. FORMY PRACY:
• zbiorowa jednolita
• indywidualna jednolita
4. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tekst legendy „O powstaniu przełomu Dunajca”, kartoniki, kleje, nożyczki, papier wycinankowy, dziurkacze ozdobne
5. CZAS TRWANIA : 45 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Uczniowie słuchają czytanej przez nauczyciela legendy „O powstaniu Przełomu Dunajca” autorstwa Mariusza Strzeleckiego .Nauczyciel prosi, by zamknęli oczy i starali się wyobrazić sobie o czym jest legenda i zapamiętali jak najwięcej szczegółów.
LEGENDA O POWSTANIU PRZEŁOMU DUNAJCA
Dawno temu w dolinach między Tatrami i Pieninami rozciągało się ogromne jezioro. Nad taflą wody widoczne były tylko nieprzyjazne szczyty górskie. Jezioro było pełne ryb jednak ludzie niechętnie osiedlali się w tej okolicy. Wszędzie przecież były tylko skały i woda. Nie było nawet skrawka ziemi na której można uprawiać zboża. Nie było lasów i leśnej zwierzyny.
Pewnego razu w strony te zajechał ze swoją drużyną król Bolesław Chrobry. W trakcie podróży po ziemiach polskich rycerze widzieli wiele krain i zawsze spotkali tam wielu ludzi. Jednak nad jeziorem nad które dotarli było inaczej. Nie mieszkał tam żaden człowiek.

Król rzekł do swoich towarzyszy.
- Nie może tak być, aby takie piękne krainy szły na zmarnowanie. Nasi rodacy powinni korzystać z ziem ukrytych pod wodami jeziora. Powinni cieszyć oczy pięknem gór.
To powiedziawszy ruszył w poszukiwaniu miejsca, w którym mógłby spuścić wody z jeziora. Po krótkim czasie rycerze stanęli przed ogromną skałą, która stanowiła jeden z brzegów jeziora. Król rozkazał swoim ludziom, aby skruszyli skałę jednak zadanie okazało się dla nich za trudne. Uderzenia nie zrobiły na skale nawet rysy.
Widząc to król podszedł do granitowej ściany i z całych sił uderzył w nią swoim mieczem. Wtedy też stała się rzecz przedziwna. Skała skruszyła się i rozpadła na drobne części. Woda z jeziora popłynęła szerokimi zakrętami wśród pienińskich szczytów. Rzeka, która wtedy powstała nosi nazwę Dunajec, zaś jej ścieżka przez Pieniny nosi nazwę Przełomu Dunajca.
Na ziemiach wyrwanych żywiołowi wody przez króla Bolesława szybko zaczęli się osiedlać jego poddani, a piękno gór i powstałych wtedy dolin oraz rzeki do dziś cieszy oczy i serca licznych odwiedzających to miejsce ludzi. (Mariusz Strzelecki)

2. Rozmowa kierowana dotycząca tekstu.
• O jakich górach była mowa w tekście?
• Co rozciągało się miedzy pasmami Tatr i Pienin?
• Dlaczego ludzie niechętnie osiedlali się w tych okolicach?
• Kto odwiedził tę okolicę?
• Co zdziwiło króla Bolesława Chrobrego?
• Jaki rozkaz wydał król swoim żołnierzom?
• Czy rycerzom udało się skruszyć skały?
• Co zrobił król?
• Jak nazywa się rzeka, która wypłynęła z jeziora po skruszeniu skał?

3. Nauczyciel proponuje dzieciom, by spełniły marzenie króla o tym, aby jak najwięcej ludzi mogło cieszyć się pięknem gór i korzystając z wyobraźni oraz zaobserwowanych podczas wycieczki widoków, przedstawiły ich walory w postaci własnoręcznie wykonanej pocztówki. Nauczyciel informuje, że wykonaną kartkę będą mogli wysłać rodzicom, by w ten sposób pokazać im piękno miejsca , w którym przebywają.

4. Przygotowanie materiałów do pracy (kartoniki , klej, papier wycinankowy, nożyczki).
5. Przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z narzędzi.
6. Wykonanie prac techniką wycinanki. Zwrócenie uwagi na odpowiednie rozplanowanie pracy i estetykę wykonania.
8. Prezentacja wykonanych prac.
9. Porządkowanie stanowisk pracy.

Joanna Pacześ-Andrzejewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.