Numer: 40566
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Boże Narodzenie jest już blisko. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Przedszkole nr 12 w Gnieźnie
Data: 18.12.2018
Grupa wiekowa: 4– latki
„Boże Narodzenie jest już blisko”.

Scenariusz zajęć otwartych na Boże Narodzenie.
Cele ogólne:
• poznawanie przez dzieci zwyczajów i tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia
• wywołanie radości dzieci z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie, obdarowywanie ich upominkami
Cele operacyjne:
dziecko:
• zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia
• wypowiada się na temat ilustracji i kartek świątecznych
• poprawnie nazywa kolory
• liczy w zakresie 5
• rytmicznie porusza się przy muzyce
• zgodnie współpracuje w grupie
Pomoce:
• płyty CD (kolędy, piosenki, muzyka do zabaw integracyjnych)
• karty świąteczne pocięte na kawałki (w kopertach)
• ilustracje związane ze Świętami Bożego Narodzenia
• koperty z zadaniami ze znaczkami: serce, koło, trójkąt, nuta
• obrazki do zagadek
• list od Mikołaja
• niespodzianki dla dzieci pod choinką
• upominki dla rodziców od dzieci
• świąteczne przedmioty w chuście: bombka, czapka, łańcuch, anioł, bałwan, renifer, skarpeta, szyszka, stajenka
• słomki, wycięte z papieru bombki
• bum bum rurki
• świąteczna dekoracja sali

Przebieg zajęć:
1. Powitanie rodziców i przybyłych gości piosenką „Wesoło witamy”. Dzieci wchodzą na salę, tworzą koło i śpiewają razem z nauczycielem:

Wesoło witamy, wesoło witamy
Wszystkich was, wszystkich was
Radośnie śpiewamy, radośnie śpiewamy
Cały czas, cały czas

Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz, dla was szykujemy
2x

Całuski, całuski dzisiaj dla was mamy
Całuski, całuski damy wam
2x

2. List od tajemniczego gościa. Nauczycielka odczytuje list, który przyszedł do przedszkola dla grupy „Fioletowe Plastusie”.

Kochane dzieci!
Na pewno jesteście ciekawi, kto do was pisze ten list. Byłem w waszym przedszkolu dziś przez chwilę i zostawiłem dla was pewną niespodziankę, która znajduje się pod choinką. W sali pochowane są koperty, a w nich zadania związane z pewnymi magicznymi świętami. Jeśli wykonacie wszystkie zadania, niespodzianka będzie należeć do was!
Jako pierwszą poszukajcie kopertę z serduszkiem, kolejność kopert macie na waszej tablicy.
Życzę wam powodzenia i pamiętajcie – w ten magiczny czas, wszystko może się zdarzyć!
Święty Mikołaj

3. „Jaki to przedmiot?” – Musicie zgadnąć jaki przedmiot pokazuje wasza pani przy użyciu rurki.
Każde dziecko dostaje rurkę. W rytm muzyki nauczyciel pokazuje, co można zrobić z tym przedmiotem, zadaniem dzieci jest powtarzać te same czynności oraz zgadnąć o jaki przedmiot chodzi, np. gitara, wałek, mikrofon etc. Dzieci również mogą zadawać zagadki pozostałym.
Można też zmodyfikować zabawę – każde dziecko musi wydobyć z rurki jakiś dźwięk, reszta powtarza.

4. „Tradycje bożonarodzeniowe” – Rozwiążcie zagadki, podpowiedzią mogą być obrazki. Rozmowa na temat tego, jaki mamy miesiąc, jakich świąt się spodziewamy, jak się do nich przygotowujemy. Następnie dzieci odgadują zagadki:

Co to są za gwiazdki,
odpowiedzcie śmiało,
które stroją ziemię
w sukieneczkę białą?
(płatki śniegu)

W dzień ich nie ujrzysz,
chociaż są nad nami,
można je zobaczyć nocą, wieczorami.
(gwiazdy)

Ma czerwona czapkę
Długą siwą brodę
Niesie nam prezenty
Ośnieżoną drogą
(Mikołaj)

Mieszka w drewnianej łupince
W święta wisi na choince
(orzech)

Iglasta panienka
W święta szatę zmienia
Zieloną suknię
W barwy tęczy zmienia
(choinka)

Pod choinką się pojawia
Gdy gwiazdka zabłyśnie
Kryje w sobie niespodziankę
O której nie śniliście
(prezent)

W tym ubogim domku
Mieszkają zwierzęta
Tam też nocowała
Rodzina święta
(żłóbek)

Co to za dzień jedyny w roku
Który jednoczy ludzi wokół.
Gdy pierwsza gwiazdka błyśnie
Żal i gniew zaraz pryśnie.
(Wigilia)

5. „Kartki świąteczne”

Przed świętami składamy ludziom życzenia, kiedyś wysyłane były kartki do najbliższych. Małe chochliki pocięły świąteczne kartki, spróbujcie je ułożyć w całość.
Każde dziecko wyjmuje z koperty pocięte kawałki pocztówki i próbuje samodzielnie ułożyć ją w całość.

6. To proste zadanie, musicie przenieść 1 małą papierową bombkę za pomocą słomek na koniec sali.

7. Popatrzcie na przedmioty, które tu się schowały – spróbujcie je nazwać, powiedzcie do czego służą i podzielcie ich nazwy na sylaby.

Dzieci odkrywają chustę w której znajdują się różne przedmioty związane z Bożym Narodzeniem: bombka, czapka, łańcuch, anioł, bałwan, renifer, skarpeta, szyszka, stajenka.

8. Ostatnie zadanie. Czy wiecie jak nazywają się piosenki, które śpiewa się z okazji świąt Bożego Narodzenia? Czy potraficie zaśpiewać jakąś kolędę? Dzieci śpiewają kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

9. Na zakończenie dzieci otrzymują niespodzianki od Mikołaja.

10. Nauczyciel zaprasza dzieci na środek. Dzieci tańczą do piosenki „Kochany Panie Mikołaju”, oraz śpiewają piosenkę „Mikołaj jedzie samochodem”, oraz „Zima, zima, zima”. Po występie dzieci wręczają rodzicom własnoręcznie pomalowane aniołki z masy solnej.

11. Nauczyciel dziękuje dzieciom i rodzicom za wspólnie spędzony czas, składa życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i zaprasza na poczęstunek przy kawie i pierniczkach.

Zajęcia opracowała i poprowadziła:
mgr Sandra Fajfer

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.