Scenariusz zajęć z edukacji muzycznej w grupie dzieci ,,Misie"- 3-latki.
Temat zajęć: "Dziwne rozmowy" - zabawa ruchowa przy piosence.
Data: 29.03.2019r.
Cele ogólne:
- nauka piosenki przez osłuchanie
- rozwijanie poczucia rytmu ,słuchu muzycznego
- improwizacja wokalna.
Cele operacyjne: (dziecko...)
- potrafi zapamiętać i zaśpiewać fragmenty piosenki
- reaguje na określone sygnały muzyczne (cicho-głośno)
- umie bawić się przy muzyce
- ilustruje ruchem słowa piosenki
- potrafi naśladować ruchy i odgłosy zwierząt w zabawie
- reaguje na polecenia nauczycielki
- ćwiczy narządy artykulacyjne na zgłoskach: kwi, kwa, hau, kra, ko.
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy pracy: zajęcie z całą grupa
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem: ,,Dziwne rozmowy"- sł. Anna Alexsandrowicz, muz. Włodzimierz Zaliński , słowa zabawy ruchowej Wycieczka sł. Katarzyna Kulikowska, sylwety i opaski z rysunkami zwierząt świnki, kaczki, wrony, pieska.
Numery z podstawy programowej:1.5,4.7
Rodzaje aktywności:
• muzyczno-ruchowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie-Wycieczka- zabawa ze śpiewem, połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi.
Kiedy słonko jasno świeci,
na wycieczkę idą dzieci.
Idą ja, idziesz ty, kaczki, koty, kury, psy.
Kaczka : kwa, kwa, kwa. (dzieci naśladują głosy kaczki)
Kotek : miau. (dzieci naśladują głos kotka)
Kura : ko, ko, ko. (dzieci naśladują głos kury)
A piesek: hau. (dzieci naśladują psa).
2. Słuchanie piosenki z nagrania CD ,,Dziwne rozmowy".
I. W chlewiku mieszka świnka
i trąca ryjkiem drzwi.
Gdy niosą jej jedzenie
to ona: kwi, kwi, kwi!
II. Opodal chodzi kaczka,
co krzywe nóżki ma.
Ja mówię jej: dzień dobry,
a ona: kwa, kwa, kwa!
III. Na drzewie siedzi wrona,
jest czarna, trochę zła.
Gdy pytam: jak się miewasz?
to ona: kra, kra kra!
IV. Przed budą trzy szczeniaczki
podnoszą straszny gwałt.
Ja mówię: cicho pieski,
a one: hau, hau, hau!
3. Rozmowa kierowana treścią utworu.
Kto mieszka w chlewiku, jak się odzywa świnka.
Kto chodził opodal i jak się odzywa.
Kto siedział na drzewie i w jakim była humorze.
Jaki głos wydaje wrona.
Kto siedział pod budą i ile ich było? Jaki głos wydają pieski.
4. Ćwiczenie emisyjne
Śpiewanie na sylabie la coraz wyższych, a potem coraz niższych dźwięków.
5. ,,Zwierzęta z wiejskiego podwórka?"- zabawa ruchowo- naśladowcza. Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym przez nla. na tamburynie. Gdy nauczyciel przestaje grać, pokazuje obrazek zwierzęcia o którym była mowa w piosence. Dzieci mówią nazwy zwierzęcia oraz naśladują sposób jego poruszania i głos jaki wydaje. Następnie nauczyciel ponownie zaczyna grać. Zabaw kończy się gdy nauczyciel pokarze wszystkie obrazki.
6. Nauka piosenki .Nauczyciel śpiewa tekst piosenki z zachowaniem linii melodycznej, a dzieci powtarzają za nim jak echo.
7. Dziwne rozmowy- zabawa ruchowa przy piosence. Dzieci słuchają i śpiewają piosenkę. Nauczyciel rozdaje opaski z rysunkami zwierząt występujących w utworze, gdy dzieci usłyszą fragment z piosenki o zwierzątku, którym są, poruszają się po sali i naśladują dane zwierzę.
I. W chlewiku mieszka świnka (dzieci, które są świnkami, poruszają się po sali)
i trąca ryjkiem drzwi.
Gdy niosą jej jedzenie
to ona: kwi, kwi, kwi! (dzieci wydają odgłosy -naśladując świnkę)
II. Opodal chodzi kaczka, (dzieci, które są kaczkami, poruszają się po sali)
co krzywe nóżki ma.
Ja mówię jej: dzień dobry,
a ona: kwa, kwa, kwa! (dzieci wydają odgłosy- naśladując kaczkę)
III. Na drzewie siedzi wrona, (dzieci, które są wronami, poruszają się po sali)
od rana trochę zła.
Gdy pytam: jak się miewasz?
to ona: kra, kra kra! (dzieci wydają odgłosy- naśladując wronę)
IV. Przed budą trzy szczeniaczki (dzieci, które są pieskami, poruszają się po sali)
podnoszą straszny gwałt.
Ja mówię: cicho pieski,
a one: hau, hau, hau! (dzieci wydają odgłosy naśladując pieski).
8. Ewaluacja zajęć :Dzieci , które odczuwały radość w trakcie zajęć pokazują rączkami świecące słoneczko. Dzieci, które odczuwały niezadowolenie pokazują rączkami padający deszczyk.
9. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.