Scenariusz zajęć w grupie 5,6-latków
Tematyka kompleksowa: Polska -nasza ojczyzna
Temat zajęć : Symbole narodowe
Grupa: 5, 6-latki
Data: 25.04.2019.
Cel główny:
kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej;
doskonalenie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele szczegółowe – dziecko:
wie, że jest Polakiem,
nazywa nasz kraj – Polska, wie, że stolicą Polski jest Warszawa ,
rozpoznaje godło państwowe w sali przedszkolnej, opowiada, co ono przedstawia,
opisuje flagę Polski,
czyta wyrazy i krótkie zdania,
układa z rozsypanki literowej wyrazy
wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Treści programowe:
Wokół przedszkola”. Program wychowania przedszkolnego, Wyd. MAC edukacja. 2018
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci.
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci:
Obszar 9. Wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne:
Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania:
Obszar 15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne:
Metody:
podające – słowne polecenia, zagadki; film DVD
praktyczna – stawianie zadań do wykonania.
twórcze – ruchu rozwijającego
Formy:
zbiorowa,
indywidualna
Środki dydaktyczne:
godło, flaga Polski, płyta z nagraniem filmu, tablica z konturem Polski wyrazy do globalnego czytania, rozsypanka literowa, puzzle -godło Polski, ilustracja symboli narodowych, karta pracy dla każdego dziecka, , sylweta godła Polski dla każdego dziecka , kredki, kartoniki białe i czerwone, tamburyno.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Wprowadzenie do tematu zajęć.
2.Oglądanie filmu edukacyjnego o symbolach narodowych..
3.Rozwiązywanie zagadek o treści patriotycznej
Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w koronie.
Kto tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie.(godło)
Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie
A na niej biel jest i czerwień.(flaga)
Herbem tego miasta, jest piękna syrenka
która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach
Od imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano,
I stolicą państwa polskiego mianowano.
Przez nie rzeka Wisła przepływa,
Zatem jak stolica Polski się nazywa? ( Warszawa)
Ta szeroka rzeka płynie, po polskiej krainie.
Niczym błękitny, ostry nóż,
przecina Polskę wzdłuż.
Pędzi od gór wysokich, przez Kraków i stolicę
W niej rybak Wars ujrzał swą ulubienicę. ( Wisła)
Podpowiedź:
Szafirowym blaskiem, woda z niej błysła.
Najdłuższą Polski rzeką, jest ona...(Wisła)
Zwie się Mazurek Dąbrowskiego,
Choć Wybicki jest autorem.
Pieśnią jest państwa polskiego
Polski trzecim jest symbolem. (hymn)
Podpowiedź:
Na zawsze pozostaną jego słowa w sercu mym,
Na zawsze zapamiętam mojego kraju...(hymn)
To miejsce w którym mieszkamy, to nasza ojczyzna
To nasze państwo, każdy to przyzna.
Pod biało-czerwonymi barwami się skrywa,
Jak nasz piękny kraj się nazywa? (Polska)
4. Flaga Polski – zabawa ruchowa
Dzieci podzielone na dwie grupy, jedna dostaje kartoniki w kolorze białym, druga- w kolorze czerwonym. W czasie, gdy nauczyciel gra na tamburynie, dzieci biegają swobodnie po sali. Na przerwę w grze- łączą się w pary tak, aby powstała flaga Polski.
5.Zapoznanie z mapą Polski- wskazanie, gdzie leży stolica- Warszawa , poznanie biegu głównej rzeki Polski- Wisły. Globalne odczytywanie wyrazów (Polska , flaga, godło).Umieszczanie ich na odpowiednim miejscu obok ilustracji, przeliczanie liter w wyrazach.
6.Uzupełnianie karty pracy – układanie z liter wyrazów i naklejanie ich w odpowiednim miejscu ( godło, flaga).Dzieci 5-letnie naklejają całe wyrazy .
Sprawdzenie przed naklejeniem poprawności ułożenia wyrazów .
7.Wspólne układanie na dywanie puzzli- godła Polski .
8. Wykonanie pracy plastycznej – kolorowanie sylwety godła Polski .
9. Porządkowanie sali po skończonych zajęciach.