SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
Temat globalny : Ptaszki zimową porą
Temat dnia: Poznaję wróbelka i daję mu ziarenka.
Grupa wiekowa : 3 latki
Cele ogólne:
• Przestrzeganie zasad obowiązujących w grupie przedszkolnej( podczas zabaw ruchowych- bieg bez potrąceń; uważnego słuchania opowiadania, skupienia podczas wykonywania pracy plastycznej)
• Poznanie charakterystycznych cech wyglądu oraz ciekawostek dotyczących życia wróbla
• Uwrażliwienie na los ptaków zimą i potrzebę dokarmiania
Cele szczegółowe, dziecko:
• Oddziela groch od fasoli
• Reaguje na sygnał dźwiękowy podczas zabaw ruchowych
• Używa zwrotów grzecznościowych podczas rozdawania materiałów do pracy plastycznej
Formy pracy:
- indywidualna jednolita,
- zbiorowa
Metody pracy:
Słowna: opowiadanie, instrukcje,
Czynna: stawiania zadań dziecku, zajęć praktycznych,
Oglądowa: pokaz wykonania pracy plastycznej
Środki dydaktyczne: opowiadanie Wrony, sylweta wrony, karmnik, duże obręcze, ziarenka, okruszki, produkty spożywcze, emblematy ptaków, klej, sylweta ptaka wycięta z gazety, groch, fasola, pojemniki plastikowe, tamburyno, bębenek
Przebieg zajęć:
1. „ Wrona was powita i o wróbelka dopyta”- krótkie opowiadanie.
Nauczycielka przy użyciu wrony wciela się w rolę i wita dzieci, jednocześnie wprowadzając w tematykę zajęć:
Witajcie moi przedszkolni przyjaciele. na dworze zrobiło się całkiem biało. Przemarzłem na tym mrozie na kość, już prawie nie czuję skrzydełek, no i ten okropny śnieg – wszystko zasypał i nie można znaleźć żadnego jedzonka. Na szczęście wasze przedszkole jest bliziutko więc przyleciałem troszkę się ogrzać, a może i na jakieś okruszynki się załapię. Ale wiecie co dzieci... troszkę mi głupio tak samemu się najeść i ogrzać, kiedy wiem, że i mój dobry przyjaciel nie ma się gdzie podziać. Może chcielibyście go poznać i zaprosić do przedszkola? Posłuchajcie kim on jest. Mój kolega ze szkoły- Marcin-wszystko wam o nim opowie.....
2. „O wróbelku słów kilka od kolegi Marcinka”- przedstawienie charakterystycznych cech wyglądu i ciekawostek z życia wróbla przez zaproszonego gościa- absolwenta przedszkola z klasy II.
3. „Jesteśmy jak ptaki my małe przedszkolaki ”- zabawy ruchowe orientacyjno- porządkowe
„Ptaki latają”- Przy dźwiękach bębenka dzieci- ptaszki latają (biegają) po sali, gdy nauczycielka przestaje grać, zatrzymują się i stukają o podłogę paluszkami naśladując szukanie jedzenia.
„Na gałęzi”- przy dźwiękach bębenka dzieci naśladują lot wróbelka, na mocne uderzenie w bębenek kucają na wyznaczonym pasku taśmy klejącej.
4. „Głody wróbelek zje ziarenek wiele” - zabawa dydaktyczna
Przy dźwiękach wygrywanych na tamburynie dzieci naśladują lot ptaków. W tym czasie nauczyciel kładzie na środku sali przykryty materiałem karmnik, do którego wkłada kolejno różne produkty spożywcze. Na hasło ”ptaszki do karmnika” dzieci- ptaki podlatują do karmnika i wspólnie starają określić czy jedzenie pozostawione w karmniku jest odpowiednie dla wróbelka.
5. „Gdy zjemy okruszki, napełnimy brzuszki”– zabawa ruchowa
Nauczycielka rozkłada na podłodze kilka „karmników” (dużych obręczy), a w każdej z nich rozsypuje trochę ziarenek. Wyjaśnia: Jesteście ptaszkami, które zimą szukają pożywienia. Gdy zagram na bębenku, będziecie biegać na palcach, poruszając rękami jak skrzydełkami. Na uderzenie w bębenek, jak najszybciej wybierzecie karmnik i będziecie zbierać po jednym ziarenku i wkładać do drugiej dłoni. Na dźwięk tamburyna pofruniecie dalej. Zabawa skończy się, gdy ze wszystkich karmników znikną ziarenka.
6. „Ziarenka i fasola.... oddzielić je już pora”- zabawa rozwijająca małą motorykę.
Nauczycielka z pomocą sylwety wrony wyjaśnia dzieciom, że jej koleżanka ze szkoły Kasia chciała nakarmić wróbelka ale pomieszały się jej ziarenka z fasolą i prosi dzieci aby pomogły je oddzielić i włożyć ziarenka do małego kubeczka.
8. „Mój Wróbelek Elemelek” -praca plastyczna
Przyklejanie wyciętej z gazety sylwety wróbelka, skrzydła, dorysowanie oczu. Przyklejenie na pasku taśmy klejącej, zebranych do kubeczków ziarenek dla wróbelka.
9. Prezentacja wykonanych prac
10. Wręczenie, wykonanego przez dzieci, podziękowania dla zaproszonego gościa.