Scenariusz zajęć dla dzieci 4 letnich.
Temat tygodnia : Święto Babci i Dziadka.
Temat dnia : Laurka dla dziadków.
Cele ogólne:
- Doskonalenie umiejętności swobodnych wypowiedzi. Wyrażanie swoich myśli, potrzeb, przeżyć w rozmowach z dorosłymi w codziennych sytuacjach.
- Wzmacnianie przywiązania do najbliższej rodziny.
Cele operacyjne:
- uświadamia sobie istniejącą więź między nim a dziadkami,
- rozwija wyobraźnię opowiadając co można dać dziadkom w prezencie,
- odgaduje zagadki słowne związane z tematem zajęć,
- potrafi uważnie słuchać,
- odpowiednio reaguje na muzykę skoczną i spokojną,
- rytmicznie porusza się po sali przy dźwiękach piosenki,
- rozumie związek przyczynowo – skutkowy,
- wykonuje prace plastyczną,
- zgodnie się bawi i pracuje.
Metody:
- słowna: rozmowa, historyjka obrazkowa,
- czynna: zadań stawianych do ,,wykonania”, samodzielnych doświadczeń, instruktaż
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- zagadki słowne, historyjka obrazkowa „Prezent dla dziadków”, płyta CD z muzyką do pląsów, cd z muzyką do podskoków, biegu, 2 pudełka lub obręcze, ilustracje babci i dziadka, korale, kapelusz, krawat, szelki, spinki do koszuli, karty pracy K2., 33, K2., 34, klej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Wszyscy są, witam Was.
Jestem ja, jesteś Ty.
Razem to jesteśmy my.
2. Wprowadzenie w temat zajęć. Rozwiązywanie zagadek słownych:
To jest mama taty
Albo mama mamy
Kocha nas ogromnie i my ją kochamy. (babcia)
To jest tata mamy
Albo tata taty.
Czasem pali fajkę
czasem jest wąsaty. (dziadek)
O babciach i dziadkach
Zawsze pamiętają
Dziś im dadzą moc prezentów
Pięknie zaśpiewają. (wnuczki)
4. Rozmowa nt. święta Babci i dziadka
- w jaki sposób składamy życzenia?
- jak możemy podziękować?
- co może być prezentem dla dziadków?
5. Oglądanie i wypowiadanie się na temat historyjki obrazkowej ,,Prezenty dla dziadków”. Opowiadanie co dzieje się na poszczególnych obrazkach, układanie obrazków w odpowiedniej kolejności, używanie określeń: na początku, potem, na końcu.
6. „Prezent dla babci, prezent dla dziadka” – zabawa dydaktyczna.
Porządkowanie przedmiotów, które mogą być prezentem dla babci, a które dla dziadka. Próba uzasadnienia wyboru – przedmioty damskie (korale, perfumy, pierścionek) i męskie (krawat, spinki do koszuli, szelki). Segregowanie ich do odpowiednich pudełek, przeliczanie, porównywanie, których jest mniej, a których więcej.
7. „Co robię z babcią, co robię z dziadkiem” - zabawa naśladowcza.
Dzieci swobodnie pląsają w rytm muzyki, na przerwę w muzyce wybrane dziecko naśladuje np. gotowanie, jazdę na rowerze, grę w piłkę, pozostałe dzieci odgadują i powtarzają ruchy.
8. Praca plastyczna ,,Laurka dla babci i dziadka”
Wprowadzenie do zadania plastycznego zagadką
Są doniczkowe, są cięte w pąkach lub rozwinięte.
Kolorowe główki mają każdemu się podobają. (kwiaty)
Wykonanie laurek z K2.,33 i K2.,34. Wypychanie elementów, naklejanie ich wg. wzoru.
10. Podsumowanie zajęć - pochwała dzieci za udział w zajęciach, uprzątnięcie miejsc pracy.