Scenariusz zajęć logopedycznych w klasie II
I. Temat: Sprytny język ćwiczy „r”.
II. Cele zajęć logopedycznych:
Usprawnianie czubka języka,
Ćwiczenie poprawnej artykulacji zbitek spółgłoskowych,
Rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej,
Wyraźne artykułowanie logotomów,
Bezbłędne wypowiadanie wyrażenia: lojalna Jola,
Tworzenie rymów.
III. Metody i techniki pracy:
Ćwiczenia logopedyczne, w tym artykulacyjne, narządów mowy, kinestezji artykulacyjnej, usprawniające motorykę ,
Kontrola wzrokowa,
Gimnastyka mózgu wg P. Dennisona
Formy pracy:
Indywidualna,
Pomoce dydaktyczne:
Karty pracy,
Program „Porusz umysł”,
Dmuchajki,
Papierowe kuleczki: białe i kilka czerwonych
I.Przebieg zajęć logopedycznych:
1. Powitanie i przedstawienie celów zajęć.
2. Gimnastyka i usprawnianie narządów mowy- ćwiczenia przed lustrem:
Kląskanie czubkiem języka,
Czubek języka dotyka naprzemiennie lewego i prawego kącika ust,
Czubkiem języka dotykamy górnej wargi,
Masaż języka przez wysuwanie go między dociśnięte zęby,
Zdmuchiwanie z czubka języka skrawków papierków,
Ćwiczenia z dmuchajkami.
3. Ćwiczenia ze zbitkami spółgłoskowymi i logotomami:
t t t t t t
d d d d
tdtdtdt
n n n n
tdn tdn tdn
tdn tdn tdn
teda-teda-teda (krótkie e, długie a)
deda-deda-deda (krótkie e, długie a)
ed, ed, ed, ed
tam tedam, tam tedam, tam tedam
pta-bda
pto-bdo
pte-bde
ptu-bdu
pty-bdy
4. Ćwiczenie słuchowe- do wypowiadanych przez logopedę (bądź kolejno przez dziecko) słów ułóż wzory rytmowe z papierowych kuleczek,gdzie pojawi się głoska R połóż czerwoną kuleczkę.
PORANEK, KOMPUTER, RAKIETA, TRAWA, POMIDOR, ROWER
5. Ćwiczenie z rozsypankami wyrazowymi – podziel wyrazy według występującej w nich literze „r”, na początku (nagłos), w środku (śródgłos), na końcu (wygłos).
PORANEK, POMIDOR, ROWER, TRAWA, RAKIETA, KOMPUTER
6. Ćwiczenie dykcyjne z wyrażeniem: lojalna Jola. Co oznacza słowo: lojalny?
7. Ćwiczenia relaksacyjne: Leniwe ósemki wg P. Dennisona oraz Motyl na suficie (leniwe ósemki kreślimy nosem na suficie)
8. Karta pracy: utwórz rym do podanych wyrazów:
- poranek - ............(baranek)
- komputer - ............(skuter)
- rakieta - ............(planeta)
- trawa - ............(potrawa)
- rowerek - .......... (cukierek)
9. Karty pracy – ułóż wyrazy z podanych zaszyfrowanych liter:
1 2 3 4 5 6 7 8 9
a. d. k. r. y. u. t. e. w.
2 4 6 7 5......... 3 4 1 7 5..............
3 1 2 4 1.......... 2 4 1 3 1 ................
3 6 7 8 4......... 9 5 2 4 1 ...............
10. Ćwiczenia językowe utrwalające z Programem komputerowym „Porusz umysł” oraz stroną internetową: logofigle.pl (reraki).
11. Zadanie domowe – Ułóż po jednym zdaniu z pięcioma wybranymi wyrazami ćwiczonymi na zajęciach -zawierającymi głoskę R.
II. Podsumowanie: odniesienie się do celów zajęć, ocena zaangażowania uczniów podczas ćwiczeń (kolorowe kartki).
Literatura:
1. Porusz umysł, program komputerowy
2. Klimkiewicz Danuta, Akademia wzorcowej wymowy l/r, Kraków 2013
3. Sprawka Romana, Terapia logopedyczna głosek szeregu syczącego, Gdańsk 2011
4. Sprawka Romana, Łamigłówki logopedyczne, Gdańsk 2010
5. Żaba-Żabińska Wiesława, Czytamy sylabami, Kielce 2007