Numer: 40529
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gąsienica-tajemnica - słuchanie wiersza Doroty Gellner. Poznawanie przemian rozwojowych od gąsienicy do motyla. Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków

Temat zajęć:
„Gąsienica – tajemnica”
- słuchanie wiersza Doroty Gellner. Poznawanie przemian rozwojowych od gąsienicy do motyla.
Cele:
• uważne słuchanie utworu i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści
• budowanie wypowiedzi wielozdaniowej
• poznanie cyklu rozwoju motyla opartego na zjawisku przemiany- metamorfozy
• rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej
• rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrody, jego pięknem
• wprowadzenie pojęcia : symetria

Metody (wg M. Kwiatkowskiej):
• słowne
• czynne
• percepcyjne
Formy:
• indywidualna
• zbiorowa (z całą grupą)
Środki dydaktyczne: klej, pędzle, farby, gotowe elementy ozdobne, sylwety: motyli, słonka, chmurki, liści, maskotka gąsienicy, obrazki

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie wiersza D. Gellner „Gąsienica- tajemnica”.

Idzie ścieżką gąsienica,
Kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma,
Jedną robi pa, pa, pa.

Do widzenia, do widzenia,
Czary-mary, już mnie nie ma.
Nitką się owinę cała
i w kokonie będę spała.

Kokon się na wietrze chwieje,
Niby nic się już nie dzieje.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.

Aż tu nagle - patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi otwiera,
Macha na nas skrzydełkami,
Kto to jest? - Powiedzcie sami!

Udzielanie odpowiedzi na pytania:
• Kto szedł ścieżką?
• Jak wyglądała gąsienica?
• Co zrobiła przed zimą gąsienica?
• W czym przespała zimę?
• Co się stało na wiosnę?

2. Układanie obrazków według kolejności zdarzeń. Opowiadanie własnymi słowami przemiany od gąsienicy do motyla. Używanie określeń dotyczących czasu: najpierw, potem, na końcu.
3. „Gąsienica”- zabawa ruchowa.
Dzieci podzielone są na dwie grupy. Siedzą za sobą w dwóch rzędach jeden za drugim i trzymają się w pasie. Która drużyna szybciej dotrze do liścia, ta wygrywa.

4. „Motyle”- praca plastyczna.
Dzieci czteroletnie: naklejanie elementów ozdobnych na skrzydłach motyli. Wyjaśnienie pojęcia symetryczny wzór. Dzieci pięcioletnie: malowanie farbami jednego skrzydła motyla w dowolne wzory i tworzenie symetrycznego wzoru poprzez złożenie motyla i odbicie farby na drugim skrzydle.

5. Umieszczenie prac dzieci jako ozdoba w sali.
6. Opowieść ruchowa wg metody Thulina

Mała gąsieniczka spacerowała po lesie. Rozglądała się dookoła i zauważyła, że z drzew spadają już liście, ptaki odlatują, a powietrze jest coraz chłodniejsze. Postanowiła schować się przez mrozem w ciepłym kokonie na drzewie. Ułożyła się wygodnie i zapadła w zimowy sen. Spała bardzo długo. Kiedy się obudziła poczuła milutkie ciepło. To wiosna połaskotała ją promykiem słońca po nosku. Zrobiło się jej niewygodnie, za ciasno. Zaczęła przeciągać się coraz mocniej i mocniej i wtedy kokon, którym była owinięta- pękł. Gąsieniczka była bardzo zdziwiona, kiedy okazało się, że wyrosły jej piękne kolorowe skrzydła. Przeobraziła się w przepięknego motyla. Był on bardzo szczęśliwy. Postanowił polecieć na wycieczkę. Leciał wśród wielu drzew, aż dotarł na łąkę. Tam okazało się, że nie jest sam. Wśród kwiatów latało mnóstwo przepięknych, kolorowych motyli. Piękny motyl bardzo się ucieszył, że ma tylu przyjaciół i serdecznie się z nimi przywitał.

7. Ewaluacja zajęć- „Słoneczko i chmurka”.
Jeśli dziecko było zadowolone z udziału w zajęciach, przykleja „cenkę” na symbol słoneczka, jeżeli nie – na chmurkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.