Numer: 40527
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owocowy kosz - zabawa dydaktyczna. Scenariusz dla grupy 3-4-latków

Temat zajęć:
„Owocowy kosz”- zabawa dydaktyczna.

Cele:
- wdrażanie do uważnego słuchania wiersza
- przeliczanie z użyciem liczebników głównych w zakresie 1- 4 i więcej
- poszerzanie doświadczeń plastycznych
- rozpoznawanie i nazywanie owoców
- kształtowanie umiejętności dzielenia się z innymi
- utrwalenie koloru żółtego, czerwonego i zielonego

Metody:
- słowna
- aktywizująca
- problemowa
- działań praktycznych

Formy:
- indywidualna
- grupowa

Środki dydaktyczne:
Kosz, owoce (jabłka, gruszki, śliwki), kolorowe sylwety owoców, tasiemka, karta z konturem jabłka i gruszki, klej, kolorowy papier, magnetofon CD, płyta CD, owoce pokrojone na kawałki

Przebieg zajęć:

1. „Psotny wiatr”- ćwiczenia oddechowe. Dmuchanie na sylwety owoców zawieszonych na tasiemkach.

2. „Kto powie?”- słuchanie wiersza M. Czerkawskiej.

Przez sad idzie mały Maciuś,
śmieje się do słonka,
a tu pac!- czerwone jabłko
rzuca mu jabłonka.

Podniósł jabłko, idzie dalej,
a wtem, obok dróżki
pac, pac!- co to? Stara grusza
zrzuciła dwie gruszki.

Podniósł Maciuś żółte gruszki,
bardzo jest szczęśliwy,
znów pac, pac, pac- trzy śliweczki
spadły z gęstej śliwy.

Niesie Maciuś jabłko, śliwki,
gruszki co się złocą.
Kto z was powie Maciusiowi,
ile ma owoców?

Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wiersza.
Pytania pomocnicze:
- Gdzie wybrał się Maciuś?
- Jakie owoce zebrał w sadzie?
- Ile było jabłek, gruszek, śliwek? (jabłko-1 pajacyk, gruszki-2 przysiady, śliwki-3 skłony)
- Ile owoców przyniósł do domu? (podskocz tyle razy)
- Jakiego koloru było jabłko, a jakiego gruszki i śliwki?

Przeliczanie w zakresie 1-4 i więcej.
- Których owoców jest najwięcej?
- O ile więcej jest śliwek niż gruszek itp...?

3. „Co teraz jesz?”- poznawanie owocu po smaku.

4. „Owocowy raj”- wykonanie pracy plastycznej- wydzieranki. Chłopcy wypełniają kontur jabłka czerwonym papierem, a dziewczynki gruszki- żółtym.

Ocena prac.

5. „Idziemy na działkę”- zabawy orientacyjno- porządkowe.
Dzieci maszerują parami po obwodzie koła. Na hasło: „Wyrywanie marchewki” naśladują czynność wyrywania marchwi, prostują się, rozglądają i powtarzają czynność. Na hasło: „Grabienie liści” wykonują skręty tułowia. Dzieci naśladują zrywanie jabłek z gałęzi skacząc obunóż w miejscu na hasło: „Zrywanie jabłek”. Zabawa kończy się marszem po kole przy wybranej piosence.

6. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.