SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadzący: Żaneta Bartoszek
Grupa: 3-latków
Tematyka kompleksowa: Wesołe zoo!
Temat: Zabawa dydaktyczna „Odszukaj zwierzęta”.
Cel kształcenia: Rozwijanie umiejętności położenia przedmiotów w przestrzeni tj.: na, pod, nad, w, obok.
Cel operacyjny: Dziecko stara się ułożyć przedmioty w przestrzeni tj.: na, pod, nad, w, obok.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Jedzie pociąg z daleka”.
Zaproszenie dzieci do odwiedzenia ZOO. Zabawa naśladowcza do piosenki " Jedzie pociąg z daleka".
2. Zagadki słuchowe „Co to za zwierzę?”
Nauczycielka pokazuje dzieciom cztery zakryte obrazki oznaczone kropkami od 1 do 4. Następnie odtwarza nagrane odgłosy zwierząt egzotycznych. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, co to za zwierzę. Poprawność odpowiedzi sprawdzana jest poprzez odsłonięcie odpowiedniej kartki.
3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Zwierzęta w zoo”
Dzieci maszerują w rytm muzyki. Podczas nagrania będą słyszane odgłosy różnych zwierząt. Zadaniem dzieci jest naśladowanie poruszania się usłyszanych zwierząt.
4. Zabawa dydaktyczna „Odszukaj zwierzęta”
Nauczyciel odsłania planszę, na której znajdują się: palma, jezioro, piasek, trawa, krzewy. Pod planszą znajdują się sylwety różnych zwierząt egzotycznych. Zadanie dzieci polega na odpowiednim ułożeniu zwierząt według wskazówek nauczyciela.
5. Zabawa dydaktyczno-ruchowa „Gdzie ukryła się małpka?”
Dzieci otrzymują od nauczyciela sylwetę małpki. Na dywanie leżą rozłożone palmy. Gdy gra muzyka dzieci maszerują ze swoimi małpkami między palmami. Kiedy muzyka przestaje grać, zatrzymują się przy dowolnej palmie i słuchają polecenia nauczyciela, np. małpka siedzi pod palmą. Dzieci wykonują polecenie. Nauczyciel za każdym razem sprawdza poprawność wykonanego przez dzieci zadania.
6. Zabawa dydaktyczna „Bałagan w zoo”.
Nauczyciel odsłania planszę pod którą ukryte zostały sylwety zwierząt egzotycznych i wiejskich. Zadaniem dzieci jest stworzenie dwóch osobnych zbiorów, a następnie porównanie liczebności zbiorów i przeliczenie ich elementów.
7. Zabawa ruchowa „Bal w zoo”.
Dzieci otrzymują kotyliony ze zwierzętami, w trakcie grania muzyki wszystkie „zwierzęta” tańczą, gdy muzyka milknie zwierzęta wracają do klatek – dzieci tworzą małe kółeczka tych samych zwierząt. Przeliczanie zwierząt w klatkach.
8. Zabawa słuchowa „W którym domku mieszka?”
Na tablicy przyczepione są domki w różnych kolorach. Pod nimi znajdują się sylwety zwierząt. Nauczycielka dzieli na sylaby nazwy zwierząt i określa w którym domku mieszkają. Np. W żółtym domku mieszka mał – pa. Zadaniem dzieci jest dokonanie syntezy słuchowej i przyczepienie sylwety odpowiedniego zwierzęcia pod wskazanym domkiem.
9. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zebry i lew”.
Gdy gra muzyka dzieci „Zebry” biegają po sawannie. Na przerwę w muzyce - zastygają w bezruchu, bo pojawia się „Lew” – nauczyciel, który przechodzi między dziećmi i sprawdza, czy któreś dziecko się porusza. Jeśli tak – zjada je. Zjedzone dziecko siada do stoliczka.
10. Zabawa matematyczna „Małpie zabawy”.
Na tablicy umieszczone są palmy a pod nimi małpy. Nauczycielka mówi treść zadania np.:,,Na palmie bawiły się małpki. Trzy z nich były duże, a pięć małych. Ile małpek bawiło się na drzewie?” itp.
11. Zabawa ruchowa „Duże i małe małpki”.
Nauczycielka trzyma w ręku dwa emblematy małpek: jedna – duża, druga – mała. Dzieci maszerują w rytm muzyki, gdy muzyka przestaje grać nauczyciel pokazuje dzieciom dużą małpkę – dzieci wykonują duże podskoki, a gdy małą – małe.
12. Ewaluacja zajęcia.
Każde dziecko z grupy otrzymuje dwie sylwety małpek: jedną smutną, a drugą – uśmiechniętą. W zależności od tego czy dziecku się zajęcia podobały czy też nie podnosi odpowiednią małpkę do góry.