Scenariusz zajęć
"Kosmiczna wyprawa"
Cel ogólny:
Poznanie wiadomości dotyczących przestrzeni kosmicznej
Cele wychowawcze:
1. Wzbogacenie wiadomości dzieci na temat kosmosu.
2. Rozwijanie aktywności twórczej poprzez udział w zajęciach.
3. Rozwijanie wyobraźni.
4. Rozwijanie zdolności swobodnego wypowiadania się.
5. Wdrażanie dzieci do zgodnego współdziałania w zespołowych zadaniach.
Cele operacyjne: (dziecko )
• Rozwiązuje zagadki czytane przez nauczyciela
• Odpowiada na pytania zadane do tekstu
• Samodzielnie konstruuje rakietę z figur
• Bierze udział w zabawach ruchowych
• Składa obrazek w całość
• Współdziała z innymi
• Przelicza rakiety (liczebniki porządkowe)
• Dzieli wyrazy na głoski
Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Metody pracy:
Słowna, poglądowa, praktyczna.
Pomoce:
Obrazki rakiet, obrazki astronautów, „kosmiczne puzzle”, słoik, świeczka, balon, zapalniczka, tekst zagadki, tekst opowiadania
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanka „Kosmiczny kamień” – „Księżycowy kamień puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk”
2. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązanie zagadki; (Arkadiusz Maćkowiak)
„Maszyna, co szybko lata,
Rusza w podboje wszechświata
Co to jest, już pewnie wiecie,
Słyszeliście o .........(rakiecie)
Nauczyciel prosi, żeby dzieci podzieliły wyraz (rozwiązanie zagadki) na głoski, oraz policzyły ile jest głosek w wyrazie, następnie wyodrębniły głoskę w nagłosie.
3. „Kosmiczna wyprawa” – rozmowa kierowana z dziećmi na podstawie opowiadania Liliany Fabisińskiej, prezentacja obrazków – rakiety (wyjaśnienie trudnych pojęć zawartych w tekście np. grawitacja), przeliczanie rakiet na obrazkach w aspekcie porządkowym
4. „Startująca rakieta” – zabawa badawcza . Nauczyciel nadmuchuje balon, a następnie puszcza go swobodnie – siła wydostającego się z otworu powietrza pcha balon do przodu. Wytłumaczenie dzieciom, iż statki kosmiczne wystrzeliwane są w kosmos za pomocą potężnych rakiet. Silniki rakietowe poruszają rakietę do przodu wyrzucając w tył potężny strumień gazów wytwarzanych przez spalające się paliwo
5. „Start rakiety” – zabawa ruchowa. Nauczyciel czyta krótki wierszyk
„Wehikule, wehikule,
Czarodziejki wehikule leć!
Przenieś nas w kolorowy, nieznany świat!
Wspólnie z nauczycielem dzieci odliczają głośno : 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0, start
klaszczą w ręce, początkowo wolno, potem szybko
uderzają szybko rękoma o uda z jednoczesnym tupaniem nogami
syczą „Zzzzz...” naśladując lot rakiety.
6. „Astronauta ” – zabawa dydaktyczno – badawcza na podstawie obrazków, prezentacje obrazków następnie doświadczenia wyjaśniająca jakie warunki panują w kosmosie(doświadczenie z użyciem świeczki i słoika. Nauczyciel zapala świeczkę, a po chwili zakrywa ją przeźroczystą szklanką – świeczka pali się coraz słabszym płomieniem i zaraz gaśnie – zabrakło tlenu potrzebnego do spalania – w przestrzeni kosmicznej nie ma tlenu, dlatego nie możemy tam żyć)
7. „Kosmiczne puzzle” – zabawa w grupach. Nauczyciel wyjmuje z koperty ilustracje pocięte na kilka części, każda z grup ma za zadanie ułożenie swojej kosmicznej układanki.
8. „Co się zmieniło” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel rozkłada 5 obrazków. Zadaniem dzieci jest zapamiętanie kolejności obrazków. Następnie nauczyciel prosi o zamknięcie oczu przez dzieci, zamienia kolejność rozłożonych obrazków. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich w pierwotnej kolejności.
9. „Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię...” – rozmowa kierowana na podstawie obrazków. Przybliżenie dzieciom postaci astronoma Mikołaja Kopernika, wyjaśnienie odkrytej przez niego teorii.
10. „Słońce i Ziemia” – zabawa ruchowa. Każde dziecko staje obok swojego krzesełka, kładzie na oparciu dowolną rękę. Nauczyciel włącza muzykę, a dzieci w szybkim tempie chodzą dookoła krzesełka. Na hasło „Hop” szybko zmieniają rękę i kierunek biegu.
11. „Rakieta” – zabawa konstrukcyjna. Dzieci wycinają elementy rakiety i składają je według instrukcji.
12. Podziękowanie za zajęcia