Scenariusz zajęcia z cyklu ,, Kuchcikowo ‘’ w grupie II ,, Sówki ‘’
Prowadząca: Justyna Michałowska
Data: 02.VI.2017r.
Miejsce: sala grupy II ,, Sówki ‘’
Wiek dzieci: 4-lata
Cele główne:
- kształtowanie u dzieci prozdrowotnych nawyków,
- zachęcanie dzieci do współdziałania z kolegami i koleżankami z grupy,
- poszerzanie zakresu samodzielności dzieci
Cele operacyjne: dziecko:
- wie jakie znaczenie dla zachowania zdrowia ma jedzenie zdrowych potraw w tym warzyw,
- zna podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny podczas przygotowywania posiłków,
- przyrządza twarożek z dostępnych składników według wskazówek nauczycielki,
- stara się przygotować potrawę wspólnie z koleżanką lub kolegą
Metody pracy:
słowne: rozmowa, objaśnienia,
oglądowe: pokaz,
czynne: zadań stawianych dzieciom do wykonania,
Formy pracy:
- indywidualna,
- w zespołach,
- zbiorowa
Pomoce: biały ser, jednorazowe naczynia- miseczki, widelce, łyżki, nożyki, papierowe ręczniki, dwa duże opakowania jogurtu naturalnego, sól, dwa pęczki rzodkiewki i szczypiorku, deski do krojenie, dwie miski z wodą, 4 stoliki, ceraty, karteczki samoprzylepne, materiałowy worek, mokre chusteczki, duży worek foliowy, dwie miski z wodą.
Temat: ,, Zdrowy twarożek- zajęcia praktyczno-gospodarcze ‘’.
Zajęcia poprzedza wizyta w łazience w celu umycia rąk.
Przebieg zajęcia:
A ) Wstęp:
1. Nauczycielka udaje się z dziećmi do łazienki aby umyć ręce.
2. Po powrocie do sali zbiera dzieci na dywanie z wykorzystaniem rymowanki ,, Prędko, prędko do kółeczka ‘’.
3. ,, Zdrowe, niezdrowe ‘’- rozmowa kierowana. Nauczycielka prosi dzieci o wymienienie sposobów dbania o zdrowie.
B) Rozwinięcie:
1. ,, Co zawiera koszyk? ‘’- zabawa dydaktyczna. Dzieci z pomocą nauczycielki nazywają produkty spożywcze zgromadzone w koszyku, następnie zastanawiają się do czego można je wykorzystać.
2. ,, Jestem bezpieczny i zdrowy ‘’- rozmowa kierowana. Nauczycielka omawia sposób przygotowania potrawy z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa.
3. ,, Uczymy się sobie pomagać ‘’- zabawa dydaktyczna. Dzieci losują z worka kolorowe karteczki samoprzylepne i w ten sposób tworzą się 4 zespoły maksymalnie po 5 dzieci, w których będą pracować przedszkolaki.
4. ,, Przygotowujemy zdrowy twarożek ‘’- działania praktyczno-gospodarcze. Pierwszy zespół dzieci, przy pierwszym stoliku, myje warzywa. Przy drugim stoliku, kolejny zespół dzieci kroi je na mniejsze części. Przy trzecim stoliku dzieci mieszają tak przygotowane warzywa z pozostałymi składnikami. Przy czwartym stoliku ostatnia grupa dzieci nakłada gotowy twarożek do miseczek. Dzieci, które zakończyły pracę przy swoim stoliku mają za zadanie na nim posprzątać. Przedszkolaki, które uprzątnęły stanowisko pracy siadają w kole na dywanie, mogą się wtedy pobawić w zabawy zaproponowane przez chętne dzieci. Nauczycielka pilnuje bezpieczeństwa i porządku podczas wykonywania przez dzieci powierzonych im zajęć.
C) Zakończenie:
1. Nauczycielka zaprasza dzieci do spróbowania przygotowanego przez nie twarożku. Dzieci które zjadły twarożek wyrzucają miseczki do plastikowego worka.
2. Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.