KONSPEKT LEKCJI CHEMII W KLASIE 7
Prowadząca: Marta Fiszer
Czas trwania zajęć: 45 minut
Temat: Odczyn pH i wskaźniki odczynu roztworów.
Operacjonalizacja celów:
Uczeń wie (zapamiętuje):
- co oznacza pojęcie: odczyn pH i od czego zależy
- co to są i jak zachowują się wskaźniki w roztworach zasad, kwasów i w wodzie
- interpretuje wartości pH w ujęciu jakościowym
Uczeń rozumie:
- znaczenie wartości pH w ujęciu jakościowym
Uczeń potrafi:
- opisać co to jest odczyn pH
- wyjaśnić jak rozróżnić roztwory kwasów i zasad za pomocą wskaźników
- interpretować wartości pH w ujęciu jakościowym
Cel wychowawczy: Odnoszenie do praktyki zdobytej wiedzy, kształtowanie postawy badawczej u uczniów.
Cel rewalidacyjny: Rozwijanie sprawności umysłowych, ćwiczenie pamięci, kształcenie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo – skutkowych
Formy pracy: zbiorowa
Metody: opis, dyskusja, działanie praktyczne
Środki dydaktyczne: podręcznik, szkło i sprzęt laboratoryjny oraz odczynniki potrzebne do wykonania doświadczenia, kserokopie z krzyżówką
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
- przywitanie uczniów
- sprawdzenie obecności
- zapisanie daty i tematu lekcji.
Część właściwa:
- przypomnienie co to są kwasy i zasady, kationy wodoru oraz aniony wodorotlenowe oraz nawiązanie do nowego tematu, przedstawienie celów lekcji
- wyjaśnienie pojęcia odczyn pH oraz pojęcia wskaźnik (indykator)
- przeprowadzenie doświadczenia: badanie zachowania się wskaźników w roztworach różnych substancji
- wspólne formułowanie wniosków z obserwacji
- rozwiązanie krzyżówki
Część końcowa:
- podsumowanie lekcji i ocena aktywności uczniów
- uporządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie z uczniami.