Scenariusz zajęć
Temat: Symbole Polski: flaga, godło, hymn narodowy.
Treści programowe:
Iwona Broda, „Od przedszkolaka do pierwszaka” . Program wychowania przedszkolnego, wyd. WSiP;
Obszary z programu – rodzaj aktywności dziecka:
– społeczna,językowo-literacka i słowna
– muzyczna,
– plastyczno-teczniczna i grafomotoryczna.
Obszary z podstawy programowej: 1.1,2; 3.1,3; 8.1; 14.3,8; 15.5;
Cele ogólne:
– budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych;
– kształtowanie postawy patriotyzmu;
– wzbogacenie słownika dzieci o nowe pojęcia: flaga, godło, hymn;
Cele operacyjne:
– opisuje flagę Polski,
– rozpoznaje godło państwowe, opowiada, co ono przedstawia,
– wie, czym są symbole narodowe,
– słucha hymnu Polski, zachowując odpowiednią postawę, podejmuje próby śpiewania,
– uczestniczy w zabawie muzyczno – ruchowej,
– uważnie słucha wiersza,
– wypowiada się na określony temat,
Metody pracy z dziećmi; czynne, słowne, poglądowe.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje do wiersza „Co to jest Polska” Cz, Janczarski, flaga i godło Polski, kartki z napisami do czytania globalnego, wstążki w barwach narodowych, tekst i podkład muzyczny hymnu narodowego, podkład muzyczny do piosenki „ Symbole Polski”sł. i muz. M. Majewska, podkład muzyczny do zabawy ruchowo orientacyjno – porządkowej, flagi Polski oraz innych krajów, karta pracy, kredki, kartoniki ponumerowane od 1 do 3.
Część wstępna
1. Słuchanie wiersza pt: „Co to jest Polska?” połączone z prezentacją ilustracji. Rozmowa kierowana na temat wiersza.
Rozwinięcie
2. Prezentacja flagi Polski: omówienie wyglądu flagi, znaczenia, miejsc i okoliczności jej prezentacji. Czytanie globalne wyrazu „flaga”, przyporządkowanie napisu do ilustracji.
3. Zabawa muzyczno - ruchowa „ Znajdź flagę”.
4. Prezentacja godła państwowego: omówienie wyglądu godła. Czytanie globalne wyrazu „godło”, przyporządkowanie napisu do ilustracji.
5. Zabawa muzyczno – ruchowa z wykorzystaniem wstążek w kolorach barw narodowych.
6. Wysłuchanie hymnu narodowego. Wyjaśnienie dlaczego należy zachować powagę podczas słuchania hymnu. Czytanie globalne wyrazu „hymn”, przyporządkowanie napisu to tekstu hymnu.
7. Karta pracy: kolorowanie obrazka tak, aby powstała flaga Polski, otoczyć pętlą godło Polski.
Zakończenie
8. Ewaluacja: omówienie kart pracy. Dzieci, którym się zajęcia podobały robią „wesołe miny”.
9. Podziękowanie za wspólne zajęcia.