Konspekt zajęć w grupie dzieci 5,6 letnich
Opracowała: Joanna Maj
Grupa: Zajączki
Data: 20.04.2018
Temat: Sukienka Pani Wiosny
Podstawa programowa:
IV.15
Treści programowe:
- przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
Cel ogólny:
- dodawanie i odejmowanie w zakresie liczby 10.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• przelicza liczebnikami głównymi
• rozumie polecenia nauczyciela;
• potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu;
• jest aktywne podczas zajęć;
• rozwija spostrzegawczość, pamięć i logiczne myślenie
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Metody:
- podające: opis, objaśnienie,
- poszukujące: rozmowa, zadania inspirujące,
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń, zadań zamkniętych,
- ekspresyjne: żywego słowa.
Pomoce:
- sylwety kwiatów, pani wiosny, opowieść, płyta CD z piosenką „Wiosna wiosenko”, kredki
Przebieg zajęcia:
1. „Wszyscy są, witam Was”- powitanie do piosenki
2. Zabawa słowna „Prawda czy fałsz”
Nauczycielka mówi zdania o tematyce wiosennej a dzieci określają ich logiczność: prawda – podnoszą kwiat do góry, fałsz – kładą na kolanach.
3. „Dołóż tyle, żeby było...” - zabawa matematyczna
Nauczycielka umieszcza na tablicy 3 koła, które przedstawiają wianek Pani Wiosny. Umieszcza na pierwszej 4 sylwety stokrotek, a dzieci maja za zadanie uzupełnić zbiór do 7 elementów - dzieci mają do dyspozycji liczmany, na których tworzą swoje zbiory. Na drugim kole N. układa 2 sylwety stokrotek, dzieci dopełniają zbiór do 6, na trzecim kole znajduje się 10 sylwet stokrotek, dzieci tworzą zbiór 6- elementowy.
4. „Wiosna wiosenka”- śpiewanie piosenki z elementami ruchu
5. "Sukienka Pani Wiosny"- zabawa dydaktyczna
Dzieci siedzą na dywanie, każde otrzymuje zielony trójkąt z kwiatami (10sztuk). Nauczycielka opowiada bajkę fragmentami, ilustrując je obrazkami.
Dzieci układają, dokładają, ujmują kwiaty zgodnie z treścią utworu oraz przeliczają je po każdej zmianie.
6. „Ile kwiatów ma sukienka Pani Wiosny?” – praca plastyczna
Dzieci otrzymują obrazek Pani Wiosny, na którym są narysowane kwiatki. Zadaniem dziecka jest dorysowanie takiej liczby kwiatów jaka jest kartoniku, który otrzymał.
7. Ewaluacja zajęć.
Dzieci dostają kartoniki z uśmiechniętą i smutną miną i ich zadaniem jest ocenić czy zajęcia im się podobały czy nie.
Sukienka Pani Wiosny
Barwne kwiaty wiatr gdzieś niesie. Pod drzewami chodzi Wiosna. Chodzi wiosna zadumana. - Już mnie rosy ziębią z rana. Wkrótce przyjdzie lato wreszcie, a tu sukni nie mam jeszcze.
Wiem, co zrobię! -
Zaraz Wiosna nazbierała kwiatów 7 i z pomysłu swego rada w równy rządek je układa.
N.: I wy również zabawcie się z Panią Wiosną. Weźcie 7 kwiatów i ułóżcie je równo jeden obok drugiego.
Dz.: układa kwiaty w szeregu na dywaniku. Pokazuje na palcach ile ma kwiatów. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania.
Truś zajączek przysiadł w trawie. Patrzył bystro i ciekawie.
- suknia za krótka - pisnął.- Szkoda!
Muszę jeden kwiatek dodać. (8)
N. Co zrobił zajączek? Ile liści jest w sukni?
Dz. dokłada kwiatek, przelicza, ustala wynik.
Wiewióreczka stroszy kitkę. - Po co kłaść tu kwiatki brzydkie?
O! Ten mi się nie podoba, tamten zeschły - wyrzuć oba!
Ile teraz ci zostanie? Licz... ja biegnę na śniadanie! 6
Dz. ujmuje dwa kwiaty, przelicza, pokazuje ilość na palcach...
Wśród drzew wścibski wiatr się schował, szybko kwiaty porachował. - Na suknie... Fiiiu!... jest za mało! Więcej, więcej by się zdało! - I wnet zawiał porywiście: - Masz tu jeszcze trzy kwiaty! 9
N. Co zrobił wiatr?
Dz. dodaje trzy kwiaty, przelicza...
Poznajecie tu borsuka? Właśnie pilnie czegoś szuka. Czego?... Pssst, to tajemnica. Chyłkiem wyjrzał już z ukrycia, chwycił jeden kwiatek spory i z powrotem myk, do nory.
N. Co zrobił borsuk?
Dz. odsuwa jeden kwiat, przelicza... 8
Przyfrunęły dwa bociany, każdy przyniósł kwiatek mały.
Już prezenty swoje kładą. Wiosna woła: - Co za radość! -
I uśmiecha się radośnie: - Znów mam więcej o dwa kwiaty. 10
N. Co się stało?
Dz. dokłada dwa kwiaty, przelicza...
N. Ile kwiatów jest w sukni pani Wiosny? Podziwia, pochwala dobrze ułożone przez dzieci "sukienki Pani Wiosny".