Scenariusz zajęć 5,6 - latki
Temat: Zakodowana wiosna
Cel główny – rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i współpracy w zespole
Cele operacyjne, dziecko:
- prawidłowo odczytuje współrzędne na macie do kodowania;
- rozpoznaje wiosenne kwiaty;
- układa kolorowe kubeczki zgodnie z odczytanym kodem;
- porusza się rytmicznie do muzyki;
- współpracuje w grupie;
- odkodowuje i odczytuje nazwy kwiatów;
Metody pracy: poszukujące, podające, praktycznego działania
Formy pracy:
indywidualna,
zespołowa
grupowa
Środki dydaktyczne:
„List” od Pani Wiosny, kolorowe plastikowe kubeczki, mata do kodowania, strzałki kierunkowe do rozpisania kodu, maskota misia, emblematy kwiatów ponumerowane od 1 do 5, kolorowe apaszki, 2 brystole z rozrysowanymi współrzędnymi i kolorowe kwadraty z zapisanymi współrzędnymi do wyklejania, klej;
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z dziećmi i pokazanie zaadresowanego do nich listu.
2. Odczytanie treści listu (załącznik nr 1)
3. Rozwiązywanie kolejnych zadań/zagadek umieszczonych w sali – dzieci szukają kolejno na sali obrazków kwiatów ponumerowanych od 1 do 5 i wykonują polecenia, które są na nich zapisane (załącznik nr 2).
a) Kwiat nr 1 - Płotek z kolorowych kubeczków – układanie wieży z kubeczków według rozszyfrowanego kodu (brystol z rozrysowanymi kubeczkami, oznaczonymi kropkami od 1 do 6, każdej liczbie odpowiada inny kolor kubeczka)– dzieci kolejno podchodzą i odszyfrowują miejsce i kolor kolejnego kubeczka z wieży.
b) Kwiat nr 2 - „Jakie kwiaty wkrótce zakwitną?” – rozpisanie kodu z użyciem strzałek kierunkowych i „pozbieranie” przez misia wszystkich kwiatów zostawionych przez Panią Wiosnę na macie do kodowania. (Dzieci rozpisują kod z użyciem strzałek kierunkowych, tak by miś - maskotka zebrał wszystkie kwiaty, z zaznaczeniem pola start i stop).
c) Kwiat nr 3 - „Jak rozwija się kwiat” – improwizacja ruchowa z kolorowymi chusteczkami/apaszkami do melodii „Unchained melody”.
d) Kwiat nr 4 - „Jaki to kwiat” – praca w dwóch grupach - dzieci ( podzielone zgodnie z emblematem kwiatu, który wcześniej wylosowały) – wyklejają kwiaty na kratownicy narysowanej na brystolu z kolorowych kwadratów oznaczonych współrzędnymi i próbują odgadnąć ich nazwę.
e) Kwiat nr 5 - „Szukamy nazwy kwiatów” – praca w dwóch zespołach – odkodowywanie poszczególnych liter tworzących nazwę danego kwiatu, odczytywanie powstałego wyrazu. (Dzieci spośród rozsypanych liter, które są oznaczone konkretnym obrazkiem wybierają te, które są zgodnie z podanym ciągiem ułożonych obok siebie obrazków).
4. Podziwianie swojej pracy i podziękowanie za udział w zajęciach.
Załącznik nr 1
Kochane dzieci!
Już od tygodnia króluję w przyrodzie, możecie mnie zobaczyć w pąkach na drzewach, w rozwijających się listkach na krzakach, w pierwszych kwiatach na trawie i śpiewie ptaków na dworze.
Tak to ja Pani Wiosna, zagościłam już na stałe w Waszym otoczeniu. Piszę ten list, bo chciałabym dziś zagościć też w Waszej grupie. Przygotowałam dla Was kilka zakodowanych zagadek, bo wiem, że bardzo lubicie zabawy z matą do kodowania i kolorowymi kubeczkami. Mam nadzieję, że dobrze spędzicie czas i poczujecie wiosnę również w Waszej przedszkolnej sali.
Poszukajcie na sali obrazków kwiatów, ponumerowanych od 1 do 5, odkrywajcie je po kolei, zgodnie z podaną liczbą i róbcie zadania, tak jak podałam w instrukcji.
Życzę Wam udanej zabawy!
Pani Wiosna
Załącznik nr 2
Polecenia z kwiatów:
1 – Zbudujcie płotek, który ochroni wiosenne kwiaty przed zwierzątkami.
2 – Sprawdźcie na macie do kodowania, jakie kwiaty wkrótce rozkwitną w moim ogrodzie, rozpiszcie kod przy pomocy strzałek kierunkowych, tak, by mój pomocnik miś, mógł zebrać wszystkie kwiaty.
3 – Zamieńcie się na chwilę w cebulkę kwiatu z której wyrośnie piękny, wspaniale kwitnący kwiat. Przy użyciu kolorowych apaszek – pokażcie ruchem do usłyszanej melodii – wzrost kwiatu.
4 – Sprawdźcie, jakie kwiaty już kwitną w moim ogrodzie. Wylosujcie emblematy kwiatu, podzielcie się na 2 grupy, zgodnie z wylosowanym kwiatem i rozwiążcie zadanie z koperty dla Was przygotowanej.
5 – Odkodujcie nazwy wyklejonych kwiatów.