KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT ZAJĘĆ: „Rozśpiewane ufoludki”
Grupa przedszkolna – 5 latki
CEL GŁÓWNY:
Utrwalenie wiadomości dotyczących Układu Słonecznego.
CELE WYCHOWAWCZE:
1. Rozwijanie aktywności twórczej poprzez udział w zajęciach.
2. Rozwijanie wyobraźni.
3. Wdrażanie dzieci do zgodnego współdziałania.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
1. Zna podstawowe pojęcia takie jak: planety, Układ Słoneczny, orbita.
2. Potrafi wymienić kilka planet.
3. Posiada podstawową wiedzę dotyczącą układu słonecznego.
4. Zna i śpiewa piosenki: „Piosenka o planetach”, „Ufoludki”.
5. Bierze udział w zabawach ruchowych oraz grze dydaktycznej.
6. Przelicza w zakresie 1 – 6.
7. Potrafi dzielić wyrazy na sylaby.
8. W miarę swoich możliwości wysłuchuje głoski.
9. Potrafi pokolorować obrazek zgodnie z kodem.
METODY:
• Metoda słowna,
• Metoda czynna – zabawy ruchowe,
• Metoda eksponująca,
• Metoda aktywizująca – gra dydaktyczna
• Metoda praktycznego działania
FORMY:
Indywidualna i zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansza edukacyjna przedstawiająca Układ Słoneczny, głośnik, piosenki: „Piosenka
o planetach”, „Ufoludki”, dywan, kręgle do gry dydaktycznej, duża kostka do gry, opracowane zadania do wykonania dla każdego ucznia, projektor, treść opowiadania relaksacyjnego, muzyka Jeana - Michela Jarre-a, kolorowe gwiazdki, książki, kredki, albumy i książki o kosmosie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zaśpiewanie „Piosenki o planetach” mające na celu powtórzenie podstawowych wiadomości o planetach Układu Słonecznego.
2. Przeniesienie dzieci w kosmos za pomocą opowiadania relaksacyjnego oraz odpowiedniej muzyki.. W czasie czytania przez n – la opowiadania dzieci zamykają oczy i wyobrażają sobie, że lecą rakietą w kosmos. Gdy otwierają oczy widzą nad sobą gwiazdy. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że są już w przestrzeni kosmicznej i żeby czuć się bezpiecznie muszą przebrać się chwilowo za zielone ufoludki i zaśpiewać piosenkę.
3. Zabawa dydaktyczna – kosmiczna gra (planszą jest „kosmiczny” dywan).
Dzieci mają za zadanie dotrzeć jak największą ilością pionków na ostatnią gwiazdę. Aby tego dokonać każdy uczeń musi rzucić kostką, przesunąć pionek o odpowiednią ilość pól i odpowiedzieć na zadane pytanie.
4. Na koniec zabawy każde dziecko, któremu podobała się forma zajęć, przykleja kolorową gwiazdkę na kartkę symbolizującą niebo.
5. Praca w książce – kolorowanie rakiety wg kodu.