Scenariusz zajęć: Chemia. Klasa VII.
Temat: Układ okresowy pierwiastków
Cele: Uczniowie poznają położenie pierwiastków w układzie okresowym, ich nazwy i symbole.
Czas trwania zajęć: jedna godzina lekcyjna.
Warunki niezbędne do realizacji: sala lekcyjna.
Materiały: układ okresowy pierwiastków, gra planszowa Odkrywcy pierwiastków, karta trafień.
Przebieg zajęć:
1.Przedstawienie tematu zajęć.
2.Krótka pogadanka na temat pierwiastków chemicznych i ich odkrywców.
3.Podział uczniów na dwuosobowe grupy. Każdy zespół zajmuje miejsce przy jednym stole, otrzymuje materiały konieczne do wykonania zadania i instrukcje oraz reguły gry.
4.Uczniowie podejmują decyzję jakie pierwiastki chcieliby odkryć. Nanoszą je na swoje układy okresowe.
Zadaniem każdego uczestnika jest odkrycie i poznanie położenia pierwiastków przeciwnika, zanim on to zrobi. Gra przebiega podobnie jak gra w statki. Każdy ruch wymaga wylosowania karty trafień i wykonania polecenia tam zapisanego, np. Podaj nazwę i symbol trafionego pierwiastka. Ile protonów posiada ten pierwiastek? Podaj nazwę i symbol trafionego pierwiastka. Określ czy pierwiastek jest: gazem, cieczą czy ciałem stałym?... Jeśli uczeń udzieli poprawnej odpowiedzi – odkrywa pierwiastki przeciwnika, jeśli nie – rywal otrzymuje dodatkową szansę. Zwycięzcą jest gracz, który odkryje wszystkie pierwiastki przeciwnika.
Wnioski: Uczniowie bawiąc się uczą się nowych wiadomości, wykorzystują umiejętności zdobyte na poprzednich lekcjach dotyczące korzystania i odczytywania informacji z układu okresowego.
Gra planszowa dostępna na stronie: http://zdch.amu.edu.pl (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Chemii, Zakład Dydaktyki Chemii)
Autorem gry jest: Monika Marcinkowska
Przygotowała mgr inż. Anna Baranowska