SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Grupa VII 6latki
Opracowanie i prowadzenie: Agnieszka Porębska
Temat kompleksowy: „Jesienny krajobraz”
Temat zajęć: „Jesienne zabawy z literkami”- zabawy dydaktyczne /innowacja pedagogiczna „Zabawy z literkami - zastosowanie Odimiennej Metody Nauki Czytania Dr Ireny Majchrzak z elementami języka angielskiego”/.
Zadania z podstawy programowej: 1.4, 1.7, 2.1, 2.8, 3.4, 3.7, 3.8, 4.2, 4.4, 4.5, 4,7, 4.12, 4.15, 4.18, 4.21
Cele ogólne:
• Stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez stosowanie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności czytelniczych
• Wyzwalanie pozytywnych emocji na rozwinięcie zainteresowania kodem literowym
• Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wyzwalaniu pozytywnej motywacji do nauki czytania i pisania
• Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym
• Rozbudzenie wiary dziecka we własne możliwości
Cele operacyjne /dziecko/:
• rozpoznaje swoje imię oraz imiona kolegów
• układa swoje imię wg wzoru i z pamięci
• układa imię kolegi/ koleżanki wg wzoru
• właściwie reaguje na proste polecenia nauczyciela w języku angielskim i potrafi je wykonać
• utrwala znajomość nazw różnych kolorów i kształtów w języku angielskim w trakcie zabaw
• rozpoznaje poznane słowa, rymowanki w języku angielskim
• recytuje wierszyki i rymowanki, śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego
• doskonali umiejętność dokonywania analizy i syntezy
• dzieli wyrazy na sylaby
• posługuje się liczebnikami porządkowymi w sytuacjach zadaniowych
• ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową potrzebną do wycinania
• rozpoznaje i nazywa litery, ćwiczy czytanie globalne
• ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych
• uczy się być kreatywne, redukuje własne zahamowania, ćwiczy wyobraźnię.
Metody:
• pedagogika zabawy, Klanza, Orff
• czynna, słowna, oglądowa
• samodzielnych doświadczeń dzieci
• odimienna dr Ireny Majchrzak
• TPR (Total Physical Response)
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wizytówki, koperty, ilustracje, kosze, płyty CD, kredki, nożyczki, cyfry, wstążki, karty pracy, mazaki, wyrazy pocięte na sylaby + obrazki, sylweta drzewa, kostka do gry, szpilki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy piosence „Witam Was, na zabawę czas!” /Carl Orff/
2. „Hello, hello song”- powitanie przy piosence w języku angielskim./SuperSimpleSongs/
Hello, hello.
Can you clap your hands?
Hello, hello.
Can you clap your hands?
Can you stretch up high?
Can you touch your toes?
Can you turn around?
Can you say, “Hello?”
Hello, hello.
Can you stamp your feet?
Hello, hello.
Can you stamp your feet?
Can you stretch up high?
Can you touch your toes?
Can you turn around?
Can you say, “Hello?”
Hello, hello.
Can you clap your hands?
Hello, hello.
Can you stamp your feet?
3. Przywitanie dzieci i gości zaproszonych na zajęcia.
4. „Ukryty obrazek” – zaprezentowanie dzieciom tablicy, na której znajduje się ukryty obrazek.
5. „Zadania Pani Jesieni” – nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy w odkrywanie obrazka. Pod każdym numerem znajduje się zadanie do wykonania. O kolejności wykonywania zadań decyduje ilość wyrzuconych oczek na kostce do gry przez wybrane dziecko. Po poprawnie wykonanym zadaniu dzieci odkrywają fragment zakrytego obrazka.
• 1. „Clap your hands”
• 2. „Tell me, what colour is it?”
• 3. „Jump up high”
• 4. „Tell me what is your favourite colour?”
• 5. „Stamp your feet”
• 6. „Show me six fingers and count them”
6. „The weather chant” - rymowanka o pogodzie
/dzieci recytują rymowankę ilustrując ją ruchem/
What’s your favourite weather?
Sunny! Sunny! My favourite is sunny!
What’s your favourite weather?
Cloudy! Cloudy! My favourite is cloudy!
What’s your favourite weather?
Rainy! Rainy! My favourite is rainy!
What’s your favourite weather?
Windy! Windy! My favourite is windy!
What’s your favourite weather?
Snowy! Snowy! My favourite is snowy! /SuperSimpleSongs/
/Put your thumbs up if you like the chant.
Put your thumbs down if it is difficult for you/
7. „Wizytówki” – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel prezentuje koperty z imionami, dzieci mają za zadanie rozpoznać swoją wizytówkę. Siadają na dywanie i wysypują literki z kopert, układają swoje imię wg wzoru na kopercie a następnie samodzielnie.
8. „Na czyim miejscu siedzisz?” – zabawa dydaktyczna
Zadaniem dzieci jest zamiana miejsc, każde dziecko układa imię swojej koleżanki /kolegi wg wzoru na kopercie – odpowiadają na pytanie „Na czyim miejscu siedzisz?”.
9. „Kto w swoim imieniu ma literkę...” – zabawa dydaktyczna
Dzieci odszukują w swoim imieniu literki podane przez nauczycielkę i wykonują zadania:
• Touch your nose
• Put up your hands
• Stand up and turn around
• Count from 1 to 10
• Find something red in our classroom
Następnie dzieci wracają na swoje miejsce, przeliczają literki w swoim imieniu i wkładają kopertę do pudełka z odpowiednią cyfrą.
10. „Kolorowe kałuże”- zabawa ruchowa
Nauczyciel rozkłada na dywanie obręcze w różnych kolorach. Do obręczy wkłada imiona dzieci i włącza muzykę. Przedszkolaki zaczynają tańczyć, na przerwę w muzyce dziecko odszukuje swoje imię i wchodzi do odpowiedniej obręczy. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie – zmieniamy imiona w obręczach. Podczas porządkowania Sali utrwalamy kolory w języku angielskim:
„Give me all the green hoops, please”
„Give me all the red hoops, please”
„Give me all the blue hoops, please”
„Give me all the yellow hoops, please”
11. „Dopasuj” - zabawa dydaktyczna
Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły /dzieci mają przyklejone figury geometryczne na koszulkach – nazywają kształty w języku angielskim: What shape is it? It is a circle, triangle, sguare, rectangle/- /How many rectangles do you have?/
Każdy zespół otrzymuje kopertę z obrazkami i sylabami. Zadaniem dzieci jest ułożenie napisów do obrazków i ich przeliczenie w języku angielskim /How many pictures do you have?/
12. „Jesienny walc wstążek”- zabawa taneczna do utworu Fryderyka Chopina Walc a-moll.
13. Ewaluacja „Jesienne drzewo”
Nauczyciel prezentuje kontur drzewa i pyta, czy jest on szczęśliwy, zły czy smutny /Is it happy, angry or sad?”. Dzieci nazywają emocje i wymyślają, co możemy zrobić, żeby drzewko rozweselić – ozdobić je kolorowymi jesiennymi listkami/.
Dzieci otrzymują kolorowe kartki z konturem listka, na którym rysują uśmiechniętą lub smutną buzię, podpisują się a następnie je wycinają. Umieszczają listek na konturze drzewa. W ten sposób również oceniają zajęcia.
14. „Jesienny pociąg” – zabawa rytmiczna do piosenki
15. Podziękowanie dzieciom, a także gościom za udział w zajęciach. /“Thank you for active participation in classes”/