Scenariusz zajęć otwartych „Kolorowe Motylki” 5-6 latki
Opracowanie i prowadzenie: Agnieszka Porębska
Temat kompleksowy: „Czy potrzebni nam są przyjaciele?”
Temat zajęć: „Dobrze jest mieć przyjaciela” – zabawy dydaktyczne
Zadania z podstawy programowej: I.5, II.1, II.2, II.6, III.6, III.7, IV.4, IV.5
Cele ogólne:
• Kształtowanie prawidłowych postaw społeczno – moralnych i właściwych stosunków interpersonalnych
• Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie, kształcenie postawy koleżeństwa i przyjaźni
• Wzmacnianie pozycji dziecka poprzez pełną akceptację w czasie zabawy.
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele operacyjne /dziecko/:
• dostrzega wartość przyjaźni w życiu człowieka, wyciąga wnioski i uzasadnia je
• przestrzega ustalonych zasad współpracy koleżeńskiej w grupie
• uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela, odpowiada na pytania
• formułuje wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym
• dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej wyrazów o prostej budowie fonetycznej
• układa zdania, przelicza wyrazy w zdaniu, dzieli wyrazy na sylaby
• posługuje się liczebnikami porządkowymi w sytuacjach zadaniowych
• ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania i wycinania
• ćwiczy orientację przestrzenną
Metody:
• słowna: opowiadanie, rozmowa
• oglądowa
• praktycznego działania
• aktywizujące
Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz A. Frączek pt. „Mój przyjaciel”, obrazki - rebus fonetyczny, litery drukowane), wyrazy DAWID TO DOBRY KOLEGA, patyczki, serca z imionami dzieci do wycięcia, drzewko z tektury, nożyczki, klej, 2 pudelka zapakowane starannie kolorowo, 2 pudełka zapakowane niestarannie- szaro, 4 jabłka, koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty w różnych kolorach, płyty CD, pusta ramka na zdjęcie.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy piosence „Powitanie” (Orff)
2. Przywitanie dzieci, rodziców i Pani Dyrektor
3. Przypomnienie zasad „Kodeksu Grupowego” obowiązujących wszystkie przedszkolaki.
4. „Iskierka przyjaźni" - zabawa integracyjna (Pedagogika zabawy)
5. „Miejsce po mojej prawej stronie jest puste, zapraszam na nie...” – zabawa ćwicząca orientację przestrzenną, -dz. ćwiczy, utrwala strony prawą/ lewą.
6. „Przyszło do nas słonko”- zabawa integracyjna, -dz. nazywa swoje emocje.
7. Wysłuchanie wiersza A. Frączek „Mój przyjaciel”
Mój przyjaciel daję słowo,
Jest osobą wyjątkową!
Umie robić zamki z piasku,
Po podwórku biega w kasku
I dla innych się naraża
jak policjant albo strażak
Czasem bywa też piratem,
Co na statku ma armatę,
Raz rycerską nosi zbroję,
Innym razem jest kowbojem.
Kiedy się spotkamy w parku,
To podzieli się koparką
I pożyczy mi łopatkę
Lub wiaderko w żółtą kratkę.
Bardzo lubi mleczne krówki
I czerwone ciężarówki,
Piłkę nożną kopie w błocie,
Z kotem ściga się po płocie.
A w kieszonce od spódniczki
Trzyma procę i kamyczki.
Mój przyjaciel daję słowo
Jest dziewczynką wyjątkową!
8. Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadają na pytania dotyczące jego treści, a także na temat przyjaciół i przyjaźni:
• kogo możemy nazwać przyjacielem?
• jaki powinien być przyjaciel?
• w jakie zabawy mogą się bawić przyjaciele?
• jaka jest różnica pomiędzy kolegą a przyjacielem?
• jakie zachowania świadczą o przyjaźni?
• co to znaczy być przyjacielem?
• przyjaciel to osoba, która cię nie zawiedzie, nie wyśmieje, lubicie razem przebywać ze sobą, panuje między wami zaufanie, życzliwość i szczerość.
9. „Dokończ zdanie” – dzieci podają sobie pustą ramkę do zdjęć wyobrażając sobie, że jest w niej zdjęcie przyjaciela. Kończą zdanie „ Moim przyjacielem jest...”
10. „Znajdź swojego przyjaciela” – zabawa ruchowa przy muzyce /ćwiczenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych i kolorów/
Dzieci spacerują po dywanie, na przerwę w muzyce dobierają się parami /lub grupami/ według identycznego kształtu, koloru, który posiadają i zastygają w bezruchu jak dwie rzeźby.
11. „Dobry kolega"- rebus fonetyczny
Nauczyciel oznajmia dzieciom, że jeżeli chcą znać imię jednego z dobrych kolegów, muszą rozwiązać rebus. Na tablicy umieszczone są obrazki, dzieci odpowiadają, co się na nich znajduje. Nauczyciel wyjaśnia, iż w każdym z tych wyrazów ukryły się głoski, z których ułożą imię dobrego kolegi:
• w pierwszym wyrazie chodzi o pierwszą głoskę - dzieci dokonują analizy słuchowej wyrazu dudek i odpowiadają, iż pierwsza głoska to D
• w drugim wyrazie chodzi o głoskę szóstą, szósta głoska w wyrazie cebula to - A
• w trzecim wyrazie chodzi o głoskę trzecią, trzecia głoska w wyrazie rower to – W
• w czwartym wyrazie chodzi o głoskę piątą, piąta głoska w wyrazie sanki to – I
• w piątym wyrazie chodzi o głoskę trzecią, trzecia głoska w wyrazie buda to - D
Dzieci dokonują syntezy otrzymanych głosek i odpowiadają, że poszukiwane imię to DAWID.
12. Układanie zdania z podanych przez nauczyciela wyrazów:
DAWID TO DOBRY KOLEGA.
Dzieci przeliczają ilość wyrazów w zdaniu, dzielą wyrazy na sylaby, wybrzmiewają głoski w nagłosie i wygłosie.
13. „Nie szata zdobi człowieka” – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy /dziewczynki i chłopcy/. Otrzymują one pudełka z taką samą zawartością, ale jedno pudełka zapakowane jest ładnie i kolorowo, a drugie pudełko jest szare. Każda z grup rozpakowuje pudełka. W każdym pudełku znajduje się błyszczące jabłko. Dzieci porównują zawartości, po czym stwierdza się, że jest taka sama. Dochodzą do wniosku, że najważniejsze w człowieku jest to co niewidoczne: charakter, stosunek do innych, talent, dobroć...
14. „List od przyjaciela”
Przeczytam wam teraz na zakończenie list od tajemniczego przyjaciela. Posłuchajcie.
Kochane dzieci!
Dowiedzieliście się dzisiaj, że warto mieć przyjaciela. Taka osoba pomoże nam w trudnej chwili, wysłucha i pocieszy gdy smutno. Podzieli się z nami tym co ma, i pamięta o naszych urodzinach. My możemy odwdzięczyć się przyjacielowi robiąc coś specjalnie dla niego. Będzie to prezent – Drzewko przyjaźni.
15. „Drzewko przyjaźni”
Na dywanie znajdują się szablony serduszek z imionami dzieci. Dzieci podchodzą indywidualnie i odnajdują serce ze swoim imieniem (pomoc nauczyciela dzieciom, które mają z tym trudność), następnie każde dziecko posługując się nożyczkami wycina po zaznaczonej linii swoje serduszko i umieszcza je na przygotowanym z tektury i szarego papieru drzewku. Po umieszczeniu wszystkich serduszek, powstaje przedszkolne Drzewko przyjaźni, które będzie nam przypominać o utrzymywaniu dobrych relacji między rówieśnikami w grupie.
16. „Dekalog przyjaźni”
Dzieci stoją wyprostowane i powtarzają słowa nauczyciela:
„Obiecuję: Zaakceptować przyjaciela nawet z jego wadami.
Pomagać, kiedy ma kłopoty.
Pożyczać mu chętnie swoje rzeczy.
Nie być zazdrosnym o jego sukcesy.
Nie być złośliwym wobec niego.
Nie okłamywać przyjaciela”.
17. „Nie chcę Cię znać”- zabawa ruchowa ze śpiewem.
18. Podziękowanie za wspólne spotkanie, uporządkowanie miejsc pracy.