Scenariusz warsztatów „POLSKA - MOJA OJCZYZNA”
Grupa VII
Opracowała: Agnieszka Porębska
Temat kompleksowy: „Kto Ty jesteś? Polak Mały”
Zadania z podstawy programowej: 1.7, 3.1, 3.2, 3.4, 3.5, 3.6, 3.9, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7, 4.8, 4.10, 4.15
Cele ogólne:
• kształcenie postawy szacunku do historii naszego kraju i symboli narodowych
• rozwijanie poczucia przynależności narodowej
• rozbudzanie zainteresowań krajem ojczystym
• budzenie uczuć patriotycznych
• uwrażliwienie się na piękno poezji i pieśni patriotycznej
• kształtowanie świadomości przyjęcia właściwej postawy podczas śpiewania, słuchania hymnu Polski
Cele szczegółowe /dziecko/:
• utrwala nazwy i wizerunek polskich symboli narodowych
• utrwala wiadomości o Polsce
• śpiewa hymn narodowy
• wysłucha hymnu narodowego- zachowa w tym czasie właściwą postawę: „na baczność” - w ten sposób okazujemy szacunek Polsce- naszej Ojczyźnie
• doskonali umiejętność dokonywania analizy i syntezy
• dzieli wyrazy na sylaby
• posługuje się liczebnikami porządkowymi w sytuacjach zadaniowych
• rozpoznaje i nazywa litery, ćwiczy czytanie globalne
• doskonali sprawność manualną palców i dłoni, dba o estetykę swojej pracy
Metody: pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: dekoracja sali, flaga, godło, płyty CD, ilustracje, mapa Polski, ilustracje, kolorowy i biały papier, klej, nożyczki, koperty, cyfry, litery, rebus, balony, płyty CD, piłka.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy piosence „Wesoło witamy”
2. Powitanie przez prowadzącą nauczycielkę
Witam wszystkich gości. A dlaczego się spotykamy? Zbliżają się urodziny naszego kraju - Polski. Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty Polska miała kłopot z trzema sąsiadami. Zabrali nam ziemie i mówią: Nie ma Polski, nie ma. Źli ludzie zabrali nam Polskę.
Ale Polacy bardzo kochali swój kraj. Nie było go na mapie, ale mieli go w swoich sercach. Postanowili walczyć. Walczyli bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918r odzyskali Polskę – dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy. My też kochamy Polskę. Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny.
Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość -czyli wolność. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny, dzisiaj możemy radośnie spędzać czas w przedszkolu.
Nasza ojczyzna posiada swoje symbole narodowe. Są nimi godło, flaga i hymn państwowy. Posłuchajmy go teraz wspólnie (zwrócenie dzieciom uwagi na zachowanie odpowiedniej postawy).
3. Wysłuchanie, zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.
Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat: W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?
4. „Zabawy z literkami”- zabawa dydaktyczna /„Zabawy z literkami- zastosowanie Odimiennej Metody Nauki Czytania Dr Ireny Majchrzak z elementami języka angielskiego”/.
Na dywanie znajdują się ilustracje i napisy. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie podpisów do ilustracji, a następnie ułożenie tych wyrazów z rozsypanki literowej w oparciu o umieszczoną powyżej nazwę /praca w grupach/. Ostatnim zadaniem jest przeliczanie liter w wyrazie oraz określanie liczby liter za pomocą kartoników z cyferkami.
• godło
• flaga
• Warszawa
• Gdańsk
• Kraków
• Wisła
• Polska
5. „Zgaduj - zgadula”- rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowych
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi kolorowe koperty z cyframi. Chętne dziecko losuje karteczkę z numerkiem, odczytuje go i odszukuje koperty z tą samą cyfrą. Podaje ją nauczycielce, która odczytuje znajdującą się wewnątrz koperty zagadkę. Zadaniem dziecka jest jej odgadnięcie.
Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w koronie.
Kto tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie. (godło)
W państwowym godle umieszczony,
głowa stworzona do korony (orzeł)
Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie. A na niej biel jest i czerwień. (flaga)
Herbem tego miasta, jest piękna syrenka, która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach.
Od imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano, I stolicą państwa polskiego mianowano. Przez nie rzeka Wisła przepływa, zatem jak stolica Polski się nazywa? (Warszawa)
Ta szeroka rzeka płynie, po polskiej krainie. Niczym błękitny, ostry nóż, przecina Polskę wzdłuż. Pędzi od gór wysokich, przez Kraków i stolicę. W niej rybak Wars ujrzał swą ulubienicę. (Wisła)
Zwie się Mazurek Dąbrowskiego, Choć Wybicki jest autorem. Pieśnią jest państwa polskiego. Polski trzecim jest symbolem. (hymn)
To miejsce w którym mieszkamy, to nasza ojczyzna. To nasze państwo, każdy to przyzna. Pod biało-czerwonymi barwami się skrywa, Jak nasz piękny kraj się nazywa? (Polska)
6. „Dokończ zdanie” – zabawa słowna
Dzieci stoją w kręgu a nauczyciel rzuca piłkę, mówiąc pierwszą część zdania, zadaniem dziecka jest jego dokończenie:
Moja ojczyzna to.......
Godło Polski to..........
Gdy słyszymy hymn, należy.......
Nasze symbole narodowe to..........
Flaga Polski ma barwy...................
7. „Biało –czerwone kotyliony”- praca plastyczna
8. „Orzeł Biały”- zabawa ruchowa ze śpiewem
9. Podziękowanie za udział w zajęciach, rozdanie białych i czerwonych balonów.