X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40422
Przesłano:
Dział: Języki obce

Zabawy z literkami - zajęcia otwarte

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
Grupa VII 6-latki
Opracowanie i prowadzenie: Agnieszka Porębska
Temat kompleksowy: „Ziemia- błękitna planeta”
Temat zajęć: „Zabawy z literkami”- zabawy dydaktyczne /innowacja pedagogiczna „Zabawy z literkami - zastosowanie Odimiennej Metody Nauki Czytania Dr Ireny Majchrzak z elementami języka angielskiego”/.

Zadania z podstawy programowej: 1.7, 2.1, 2.2, 2.8, 3.1, 3.3, 3.6, 3.7, 4.2, 4.4, 4.5, 4.7, 4.8, 4.12, 4.15, 4.21
Cele ogólne:
• Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających wyzwalaniu pozytywnej motywacji do nauki czytania i pisania
• Stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez stosowanie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności czytelniczych
• Wyzwalanie pozytywnych emocji na rozwinięcie zainteresowania kodem literowym
• Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym
• Rozbudzenie wiary dziecka we własne możliwości
Cele operacyjne /dziecko/:
• bezstresowo wkracza w świat pisma
• nabywa poczucie własnej wartości
• potrafi rozpoznać obraz graficzny swojego imienia oraz imion innych dzieci
• dostrzega różnice w kształcie i brzmieniu liter
• układa swoje imię z liter, z pamięci
• czyta proste zdania ze zrozumieniem
• rozwija percepcję wzrokowo- słuchową
• kształtuje poczucie własnej wartości i samodzielności
• bierze udział w zabawach i grach czytelniczych
• rozwija zainteresowania czytelnicze
• manipuluje, przekształca, odkrywa, eksperymentuje
• właściwie reaguje na proste polecenia nauczyciela w języku angielskim i potrafi je wykonać
• rozpoznaje poznane słowa, rymowanki, polecenia w języku angielskim
• recytuje wierszyki i rymowanki, śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego
• doskonali umiejętność dokonywania analizy i syntezy
• posługuje się liczebnikami porządkowymi w sytuacjach zadaniowych
• ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych
• uczy się być kreatywne, redukuje własne zahamowania, ćwiczy wyobraźnię.
Metody:
• pedagogika zabawy, Klanza, Orff
• czynna, słowna, oglądowa
• samodzielnych doświadczeń dzieci
• odimienna dr Ireny Majchrzak
• TPR (Total Physical Response), naturalna, audiowizualna
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wizytówki, koperty z literami, ilustracje, płyty CD, cyfry, wyrazy + obrazki, litery, blok, kredki, koperty z napisami, pestki w koszyku, kolorowe naklejki, worek.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie przy piosence „Good Morning”
Good Morning, good Morning, how are you today?
Good Morning, good Morning, I’m happy, let’s play.../SuperSimpleSongs/

2. „Iskierka przyjaźni" - zabawa integracyjna (Pedagogika zabawy)

3. Przywitanie dzieci i gości zaproszonych na zajęcia.

4. „Niespodzianka” – rebus fonetyczny
Na tablicy umieszczone są obrazki, dzieci odpowiadają, co się na nich znajduje. Nauczyciel wyjaśnia, iż w każdym z tych wyrazów ukryły się głoski, z których ułożą zdanie -niespodziankę:
• w pierwszym wyrazie chodzi o pierwszą głoskę - dzieci dokonują analizy słuchowej wyrazu i odpowiadają, iż pierwsza głoska w wyrazie papuga to P
• w drugim wyrazie chodzi o głoskę trzecią, trzecia głoska w wyrazie spodnie to - O
• w trzecim wyrazie chodzi o głoskę siódmą, siódma głoska w wyrazie skarpety to – T
• w czwartym wyrazie chodzi o głoskę czwartą, czwarta głoska w wyrazie tygrys to – R
• w piątym wyrazie chodzi o głoskę drugą, druga głoska w wyrazie mama to –A
• w szóstym wyrazie chodzi o głoskę trzecią, trzecia głoska w wyrazie elf to – F
• w siódmym wyrazie chodzi o głoskę szóstą, szósta głoska w wyrazie kredki to - I
• w ósmym wyrazie chodzi o głoskę druga, druga głoska w wyrazie ręce to – Ę
kolejny wyraz
• w pierwszym wyrazie chodzi o głoskę drugą i trzecią, oczy to – CZ
• w drugim wyrazie chodzi o głoskę drugą, druga głoska w wyrazie żyrafa to - Y
• w trzecim wyrazie chodzi o głoskę trzecią, trzecia głoska w wyrazie buty to – T
• w czwartym wyrazie chodzi o głoskę piątą, piąta głoska w wyrazie zebra to – A
• w piątym wyrazie chodzi o głoskę pierwszą, pierwsza głoska w wyrazie ćma to - Ć
Dzieci dokonują syntezy otrzymanych głosek i odczytują zdanie „Potrafię czytać”

5. „Imiona w kopertach”- zabawa dydaktyczna
Dzieci odszukują koperty z własnym imieniem, układają imię samodzielnie, nazywają litery.

6. „U kogo jesteś w gościnie?” – zabawa dydaktyczna
Zadaniem dzieci jest zamiana miejsc, każde dziecko układa imię swojej koleżanki /kolegi wg wzoru na kopercie – odpowiadają na pytanie „U kogo jesteś w gościnie?”, nazywają litery swoich kolegów i koleżanek.

7. „Bingo” – zabawa dydaktyczna
Dzieci odszukują w swoim imieniu literki podane przez nauczycielkę /kto ma literkę „a”/ i wykonują zadania:
• Touch your tummy
• Point to your mouth
• Stand up and turn around
• Count from 1 to 20
• Stomp your feet
• Touch your head...
Następnie układają pestki na wybranych literach. Kto pierwszy zakryje wszystkie litery w swoim imieniu – mówi BINGO- i wygrywa.

8. „The Pinocchio”- zabawa ruchowa ze śpiewem
Everybody in. Everybody out. Everybody turn around. Everybody shout. Hey!
Everybody ready. Here we go. Let’s do The Pinocchio.
Right arm! Left arm! Right leg! Left leg! Chin up! Turn around! Sit down! /SuperSimpleSongs/

9. „Ułóż”- układanki słowno – obrazkowe
Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły /dzieci mają przyklejone kolory na koszulkach – nazywają je w języku angielskim. Każdy zespół otrzymuje kopertę z obrazkami i zdaniami. Zadaniem dzieci jest ułożenie napisów- zdań do obrazków, przeczytanie i przeliczenie tych zdań w języku angielskim:
/How many sentences do you have?/

10. „Nazywanie świata” – zabawa dydaktyczna /kategorie: sala, zabawki/
Nauczyciel rozkłada na dywanie kartki z nazwami przedmiotów, które znajdują się w sali. Zadaniem dzieci jest dobranie nazwy do właściwego przedmiotu. Inne dzieci sprawdzają czy wszystko leży tak jak trzeba.

11. „Follow me”- zabawa ruchowa ze śpiewem
Follow me. Follow me. It’s as easy as can be.
Follow me. Follow me. 1, 2, 3...
Clap your hands.
Spin around.
Bend your knees.
Touch the ground.
Follow me. Follow me. It’s as easy as can be.
Follow me. Follow me. 1, 2, 3...
Wiggle your fingers.
Tippy toe.
Stretch up high.
Wave hello!
Follow me. Follow me. It’s as easy as can be.
Follow me. Follow me. 1, 2, 3...
Flap your arms.
Stomp your feet.
Pat your back.
Take a seat! ...
/SuperSimpleSongs/

12. „Zaczarowane słowa” – zabawa dydaktyczna
Dzieci losują napisy, odczytują je, siadają do stolików i rysują przedmioty, których nazwę odczytały. Następnie dzieci sprawdzają, czy praca kolegi jest dobrze wykonana. Dzieci podpisują swoją pracę.

13. „Ziemia –błękitna planeta” – zabawa rytmiczna do piosenki /MAC Edukacja/
Nie warto mieszkać na Marsie, Nie warto mieszkać na Wenus.
Na Ziemi jest życie ciekawsze,
Powtarzam to każdemu.

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,
Wśród innych dalekich planet.
To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt,
Więc musi być bardzo zadbany.

Chcę poznać życie delfinów
I wiedzieć co piszczy w trawie.
Zachwycać się lotem motyla
I z kotem móc się bawić.

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona,

Posadźmy kwiatów tysiące.
Posadźmy krzewy i drzewa,
Niech z nieba uśmiecha się słońce,
Pozwólmy ptakom śpiewać.

Ref.
Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona

14. Ewaluacja
Nauczyciel prosi dzieci, aby oceniły zajęcia:
Put your thumbs up if you like the classes.
Put your thumbs down if it wasn’t interesting for you.

15. Podziękowanie dzieciom, a także gościom za udział w zajęciach. “Thank you for active participation in classes”.

Opracowała i prowadziła: Agnieszka Porębska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.