Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców gr. 5,6 latków
Temat: Wielkanocne zwyczaje
Cel : Budzenie zainteresowania tradycjami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi
Cele operacyjne:
dz. zna zwyczaje świąteczne
dz. potrafi prawidłowo budować zdania na określony temat
dz. rozróżnia stronę prawą i lewą
dz. klasyfikuje przedmioty wg określonej cechy
dz. określa położenie przedmiotów w przestrzeni
Przebieg
1. Powitanka „ Hej witam cię” - dzielenie swoich imion na sylaby
2. „ Szukamy jajek”- zabawa dydaktyczna, określanie położenia przedmiotów w przestrzeni
W sali ukryte są wycięte jajka z papieru. N-el prosi, aby dzieci odszukały jajka po podpowiedzi słownej
Jedno jajko leży w miejscu gdzie śpią lalki
Drugie jajko leży obok kuwety z samochodami
Trzecie jajko leży na najniższej półce w kąciku z grami
Czwarte jajko leży pod pojemnikiem z pluszakami
Piąte jajko leży nad garażem dla samochodzików
Szóste jajko leży za doniczką z kwiatem
3.Klasyfikacja jajek ( jajka różnią się wielkością i kolorem). Wieszanie jajek na tablicy, określanie kolejności jajek ( liczebniki porządkowe)
4. Omówienie tradycji świątecznych
N-el:
-Na jakie święta teraz czekamy?
-Co to jest Wielkanoc?
Jakie znacie tradycje związane z tymi świętami?
zając, święconka, śmingus dyngus, pisanki-prezentacja ilustracji
5. Zabawa ,,Mój koszyczek wielkanocny”
N-el stawia na środku koszyk w którym związane są ze świętami wielkanocnymi
(palma, kurczaczek, zajączek, sól, pieprz, jajka,)...ale również piłka, klocek, lalka
N-el. Ze zwyczajami wielkanocnymi związane jest święcenie potraw, w wielką sobotę idziemy z koszyczkiem do kościoła święcić potrawy. Ale czy wszystko powinno być w tym koszyczku? Pomożecie mi?
6.zabawa ruchowa „ Małe-duże jajo kurze”
7. Zabawa dydaktyczna ,,Kroimy jajka”
N-el:Jaka może być pisanka?
-kolorowa, piękna, czerwona, malowana
Dzieci wymieniają określenia i dzielą wyrazy na sylaby.
8 „ Pytania do wybrania” zabawa dydaktyczna
do zabawy zapraszamy również rodziców, wszyscy siedzą w kole i podczas muzyki podają sobie woreczek z kolorowymi jajkami w których ukryte są karteczki z pytaniami na temat świąt , na przerwę w muzyce ten kto w tym momencie trzyma woreczek losuje jajko i odpowiada na pytanie.
9 Zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnego malowania pisanek
10 Podziękowanie za zajęcia.