07 grudnia 2017r.
Konspekt zajęć dla dzieci 2,5- 3 letnich,
gr.I
Temat kompleksowy: „To już zima”
Temat dnia: „Pani Zima”
Cele główne:
Umuzykalnianie dzieci;
Rozwijanie sprawności manualnej;
Rozwijanie mowy i pamięci;
Rozwijanie umiejętności ilustrowania piosenki ruchem;
Cele operacyjne:
Dzieci potrafią nazwać nadchodzącą porę roku;
Wymienić charakterystyczne cechy zimy;
Wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą;
Zgodnie współpracować z kolegami, szanować cudze propozycje;
Słuchać piosenkę o tematyce zimowej;
Poruszać się przy piosence
Usprawniać motorykę rąk i nóg, wyzwalać swobodną ekspresję ruchową;
Metody:
Słowna: rozmowa, słuchanie piosenki, instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
Oglądowa: ilustracja, pokaz;
Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
Elementy metody W. Sherborne, metody dobrego startu, elementy pedagogiki zabawy;
Relaksacja;
Formy:
Zajęcia prowadzone z całą grupą, indywidualna praca dzieci.
Środki dydaktyczne:
Nagranie piosenki „Zima” B. Formy, tablica demonstracyjna- ilustracje o tematyce zimowej, obrazki przedstawiające różne przedmioty i zjawiska atmosferyczne
( parasol, słońce, bałwan, śnieg, sanki, narty, piłka, lody, motyl, kapelusz, sopel, jabłko), kawałki krepy, gazety, kartki, biała farba, buzie z różnymi minami.
Przygotowanie do zajęć:
Kontynuacja tematu kompleksowego „To już zima”;
Dzieci odbyły spacer w pobliżu przedszkola w celu obserwacji zimowego krajobrazu;
Przebieg zajęć:
I część wstępna:
1. Zabawa pt. „Bałwanki” z wykorzystaniem elementów metody dobrego startu.
Wszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki. Przy piosence „Pada śnieg” ( na melodię „Jungle Bells”) dzieci – bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci – bałwanki rozpoczynają zimową zabawę. Podnoszą i podrzucają kawałki krepy, naśladują wirujące płatki unosząc i opuszczając ręce. Dmuchają na kawałki krepy.
Zabawa w „śnieżki” – dzieci ugniatają kule z gazet i rzucają raz prawą, raz lewą ręką.
Po wesołej zabawie, bałwanki poprawiają swój wygląd pomagając sobie wzajemnie:
• Poprawiają marchewkę na nosie,
• Kapelusz na głowie,
• Guziki na brzuchu,
A że narobiły bałaganu, biorą miotełki i sprzątają „polanę” ( zbierają krepę i gazety).
II Część zasadnicza:
2. Zabawa przy piosence "Pani Zima" (wykorzystanie tablicy demonstracyjnej)
Nauczyciel nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla zimy. Następnie przedstawia ruchem dane elementy pogody, a dzieci go naśladują, np.
-Pada śnieg -nauczyciel porusza rękami i palcami z góry na dół, kołysząc się na boki;
-Zamieć- obraca się szybko, na zmianę, w prawą i w lewą stronę;
-Sople- stoi na baczność, ręce trzyma wzdłuż ciała;
-Drzewo w zimie- stoi w lekkim rozkroku, ręce trzyma wzdłuż ciała.
3. Dzieci słuchają nagrania piosenki, pt. „Pani Zima” . Następnie raz jeszcze tekstu piosenki czytanego przez nauczycielkę:
„Pani Zima”
Patrzcie, patrzcie, zima biała
wszystko śniegiem zasypała
Dzyń, dzyń, dzyń
buch, buch, buch
leci z nieba biały puch
Dzieci już witają zimę,
każdy ma wesołą minę
Dzyń, dzyń, dzyń
buch, buch, buch
leci z nieba biały puch
Mknie na sankach
z dziećmi zima
zaraz w zaspie
się zatrzyma
Dzyń, dzyń, dzyń
buch, buch, buch
leci z nieba biały puch
Rozmowa na temat piosenki
- Co zrobiła zima biała?
-Co leci z nieba?
-Czy dzieci cieszą się, że jest zima?
-Jak bawią się dzieci na śniegu?
4. „Atrybuty Pani Zimy” – zabawa obrazkowa.
Dzieci odkrywają obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne, przyrodnicze ( np.. słońce, deszcz, śnieg, sanki, piłka, lody, narty, parasol, bałwan, kapelusz, sopel, płatki śniegu, jabłko, motyl, itp.), nazywają je i wskazują, które pasują do zimy.
5. Zabawy ruchowe z elementami metody W. Sherborne:
Dzieci – bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią:
o Turlają się po podłodze ( same i jeden drugiego);
o Ślizgają się na pośladkach – kręcą się dookoła siebie;
o Czasami zjeżdżają z górki parami;
o Ciągną jeden drugiego za nogi;...
6. Malowanie białą farbą na niebieskim tle nt. „Zimowy krajobraz” – dzieci zainspirowane spacerem do parku, zimową aurą za oknem malują zimową scenerię.
III Część końcowa:
7. Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
8. Dokonanie przez dzieci oceny zajęć i zabaw.
Dzieci wybierają buźkę w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć i przyklejają na tablicy – próby wyciągania wniosków.
Opracowała: Małgorzata Bolimowska