12 czerwca 2018r.
Konspekt zajęć dla dzieci 2,5- 3 letnich,
gr.I
Temat kompleksowy: "Wakacje, znów będą wakacje"
Temat dnia: "Na lądzie, w wodzie i w powietrzu"
Cele główne:
Rozwijanie mowy i koncentracji uwagi;
Rozwijanie wyobraźni i sprawności manualnych
Cele operacyjne:
Dzieci potrafią wypowiadać się na określony temat ;
Określa, w jaki sposób poruszają się różne pojazdy ;
Rozróżnia i nazywa różne środki lokomocji;
Naśladuje odgłosy pojazdów;
Wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą;
Rytmicznie poruszać się przy muzyce
Usprawniać motorykę rąk i nóg, wyzwalać swobodną ekspresję ruchową;
Metody:
Słowna: rozmowa, instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
Oglądowa: ilustracja, pokaz;
Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
Relaksacja;
Formy:
Zajęcia prowadzone z całą grupą, indywidualna praca dzieci.
Środki dydaktyczne:
Nagrania odgłosów wybranych pojazdów, obrazki przedstawiające: różne środki lokomocji- całe i pocięte na pół, drogę, chmurę, wodę, rysunki konturowe twarzy, kredki, tamburyn
Przygotowanie do zajęć:
Kontynuacja tematu kompleksowego „Wakacje, znów będą wakacje”;
Odbyły spacer podczas którego obserwowały pojazdy z najbliższego otoczenia ;
Przebieg zajęć:
I część wstępna:
1. Zabawa ruchowa z elementem skoku "Zanurzamy się w wodzie"
Dzieci wykonują kilka sprężystych podskoków obunóż w miejscu, a następnie przysiad podparty- zanurzają się w wodzie .
II Część zasadnicza:
Zabawa dydaktyczna "Co jeździ? Co pływa? Co lata?
1. Zagadki słuchowe "Jaki to pojazd?"
Dzieci słuchają nagrań odgłosów wybranych środków lokomocji. Odgadują ich nazwy, np. : pociąg, samochód, samolot, motocykl; wskazują je na obrazkach. próbują naśladować odgłosy, jakie wydają.
2. Zabawa rozwijająca umiejętność kojarzenia O jakim pojeździe myślę?
Nauczyciel, lub chętne dziecko omawia wygląd wybranego środka lokomocji przedstawionego na obrazku. Dzieci odgadują, o którym pojeździe była mowa.
3. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość Pomieszane pojazdy.
Nauczyciel odsłania obrazki przedstawiające pojazdy, składające się z dwóch różnych połówek. Zadaniem dzieci jest dopasowanie części we właściwy sposób.
4. Zabawa Gdzie poruszają się te pojazdy?
Dzieci losują obrazki przedstawiające różne środki lokomocji, nazywają je, a następnie określają, gdzie się poruszają. Jeśli po lądzie, układają obrazki pod obrazkiem drogi; jeśli w powietrzu- pod obrazkiem chmurki, jeśli po wodzie- pod obrazkiem wody.
5. Zabawa W powietrzu, w wodzie czy po lądzie?
Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze nauczyciel pokazuje obrazek przedstawiający wybrany środek lokomocji. Jeśli ten środek lokomocji porusza się w powietrzu- dzieci wyciągają ręce w górę; jeśli po lądzie- przykucają i uderzają rączkami o podłogę; jeśli po wodzie - rysują w powietrzu fale.
III Część końcowa:
9. Zabawa graficzna Uśmiechnięta twarz
Dzieci dorysowują na rysunkach konturowych twarzy oczy, nos, uśmiech, uszy, włosy. Oglądają powstałe twarze.
Opracowała: Małgorzata Bolimowska