28 lutego 2018r.
Konspekt zajęć dla dzieci 2,5- 3 letnich,
gr.I
Temat kompleksowy: "Chciałbym być muzykiem"
Temat dnia: „Czy znamy te instrumenty?”
Cele główne:
Umuzykalnianie dzieci;
Rozwijanie sprawności manualnej;
Rozwijanie mowy i pamięci słuchowej;
Rozwijanie umiejętności ilustrowania dźwięku ruchem, ;
Cele operacyjne:
Dzieci potrafią nazwać poznane instrumenty muzyczne;
Naśladować charakterystyczne dla danego instrumentu dźwięki;
Wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą;
Zgodnie współpracować z kolegami, szanować cudze propozycje;
Poruszać się przy muzyce
Zagrać na prostym instrumencie perkusyjnym
Usprawniać motorykę rąk i nóg, wyzwalać swobodną ekspresję ruchową;
Metody:
Słowna: rozmowa, słuchanie , instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
Oglądowa: pokaz;
Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
Relaksacja;
Formy:
Zajęcia prowadzone z całą grupą, indywidualna praca dzieci.
Środki dydaktyczne:
Kartoniki z nutkami w czterech kolorach, instrumenty perkusyjne, obrazki przedstawiające wybrane instrumenty muzyczne (całe i podzielone na połowy), pałeczka, rysunek gitary, papier kolorowy, klej
Przygotowanie do zajęć:
Kontynuacja tematu kompleksowego „Chciałbym być muzykiem”;
Dzieci zapoznały się z ilustracjami instrumentów na tablicy demonstracyjnej;
Przebieg zajęć:
I część wstępna:
1. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość "Kolorowe nutki".
Dzieci losują kartoniki z nutkami w czterech kolorach (czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym- po kilka w danym kolorze). Poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie przez nauczyciela. Podczas przerwy w grze dzieci z nutkami w tym samym kolorze odszukują się i siadają w jednym miejscu. Podczas powtórzeń zabawy, dzieci zmieniają się kartonikami, aby za każdym razem mieć nutkę w innym kolorze.
II Część zasadnicza:
Zabawa dydaktyczna " Co to za instrument?"
1. Ćwiczenie spostrzegawczości "Pomieszane instrumenty"
Nauczyciel odsłania połówki obrazków przedstawiających wybrane instrumenty. Dzieci próbują rozpoznać instrumenty i dołożyć do nich pasujące, brakujące połowy.
2. Zabawa dźwiękonaśladowcza "Naśladujemy instrumenty"
Nauczyciel pokazuje dzieciom kolejno wybrane instrumenty perkusyjne, oraz prawidłowy sposób wydobywania z nich dźwięków. Dzieci nazywają je, a następnie naśladują dźwięki, jakie one wydają, np. bębenek: bum, bum, bum, kołatka: klap, klap, klap, trójkąt: cyk, cyk, cyk, grzechotka: szu, szu, szu, tamburyn: pac, pac, pac.
3. Ćwiczenie koncentracji uwagi "Jak grają instrumenty?"
Nauczyciel układa przed dziećmi wybrane instrumenty muzyczne, następnie wskazuje na nie pałeczką w różnej kolejności i różną ilość razy. Dzieci naśladują dźwięki wydawane przez te instrumenty, np. kołatka, kołatka, kołatka (klap, klap, klap) , bębenek, bębenek: bum, bum, trójkąt, trójkąt: cyk, cyk, tamburyn: pac.
4. Ćwiczenia graficzne rozwijające sprawność manualną "Kolorowa gitara"
Dzieci obrysowują kontur gitary po śladzie i ozdabiają powstały rysunek gitary elementami zdobniczymi z kolorowego papieru.
III Część końcowa:
1. Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
Opracowała: Małgorzata Bolimowska