Scenariusz zajęć zorganizowanych prowadzonych w grupie dzieci 6- letnich.
Temat: W karnawale to są bale.
Cel główny:
- Poszerzenie wiadomości dzieci na temat karnawału.
Cele operacyjne:
dziecko potrafi:
- wypowiadać się na temat treści piosenki i obrazka,
- przeliczać w zakresie liczby 10,
- porównywać i dokonywać zapisu matematycznego,
- czytać ze zrozumieniem,
Metody: czynne, słowne, poglądowe
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: obrazki związane z karnawałem, płyta CD z piosenką "W karnawale"sł. A. Tarczyńska, muz. F. Leszczyńska, kartoniki z cyframi 1-6 i znakami matematycznymi, wstążki na patyku, karty pracy, kredki.
Przebieg zajęcia:
1. Słuchanie piosenki "W karnawale".
2. Wypowiedzi dzieci na temat treści piosenki:
- Kto szedł razem z Nowym Rokiem?
- W co karnawał ubrał drzewa?
- Za kogo przebrane były dzieci z piosenki?
3. Wyjaśnienie znaczenia słowa karnawał.
4. Porównanie obrazka z tablicy z tekstem piosenki "W karnawale".
- Rozmowa na temat przedstawionych postaci z bajek.
- Wypowiedzi dzieci na temat : Kim chciałyby być na balu w przedszkolu?
5. Układanie przez dzieci opowiadania do treści obrazka. Nadawanie tytułu.
6. Zabawa taneczna do piosenki "W karnawale". Dzieci otrzymują wstążki na patyku i dowolnie tańczą do melodii piosenki W karnawale".
7. Dzieci siadają przed tablicą. Każde otrzymuje kartonik z cyframi od 1- 6 i znakami matematycznymi. przeliczają baloniki na obrazku balu karnawałowego,np.: niebieskie i różowe, porównują liczebność i dokonują zapisu np.: 4<5, następnie liczą ile ich razem np żółtych i białych i też dokonują zapisu matematycznego 2+3=5.
8. Dokończ zdanie: Lubię karnawał, bo...
9. Czytanie ze zrozumieniem zdań pod ilustracjami/ karty pracy/. Kolorowanie okienka z napisem Tak jeżeli zdanie jest zgodne z ilustracją lub Nie jeżeli jest niezgodne.
10. Podsumowanie zajęcia. O czym dzisiaj rozmawialiśmy? określenie przez dzieci samopoczucia w czasie zajęcia poprzez narysowanie słoneczka lub chmurki.