Konspekt lekcji: godzina wychowawcza
Klasa: V
Cele: rozpoznanie i nazwanie uczuć związanych ze szkołą, analiza przyczyn ich powstawania i szukanie sposobów radzenia sobie z nimi, uczenie się dystansu do niepowodzeń szkolnych, uczenie się wyrażania uczuć.
Postawy: uczeń rozpoznaje swoje emocje, zachowuje dystans do niepowodzeń szkolnych.
Metody: mapa uczuć, dyskusja, burza mózgów
Formy pracy: indywidualna, plenum, w parach.
1. Czynności organizacyjne – sprawdzenie listy obecności,sprawy bieżące zgłaszane przez uczniów.
2. Podanie tematu lekcji, rozpoczęcie rozmowy o uczuciach i emocjach, jakie nam towarzyszą w życiu codziennym.
Uczniowie nazywają uczucia pozytywne i negatywne. W parach odwracają się do siebie i mimiką lub gestem pokazują negatywne i pozytywne emocje, a kolega ma je odgadnąć. Po ćwiczeniu określają, które uczucia łatwiej było pokazać i z którymi lepiej się czują.
3. N rozdaje uczniom kartki i prosi o nazwanie 10 uczuć, które towarzyszą im w różnych sytuacjach szkolnych.
Uczniowie sporządzają mapy uczuć. Kartki są anonimowe.
4. N wyznacza 2 uczniów, prosi ich o zebranie kartek i zliczenie ilości uczuć negatywnych i pozytywnych, zapisuje na tablicy uczucia, które zostały najczęściej wymienione przez uczniów.
N prosi uczniów o podanie przykładów i przedyskutowanie sytuacji szkolnych, w których mogą być przeżywane takie uczucia i czy uczniowie mają wpływ na zaistniałe sytuacje.
5.Uczniowie Uczestniczą w burzy mózgów, podają przykłady trudnych sytuacji szkolnych i sposoby radzenia sobie z nimi.
6. Uczniowie w parach lub grupach przygotowują i prezentują na forum scenki dot. w/w sytuacji - dyskusja.
7. Podsumowanie lekcji: co było najważniejsze dla uczniów, czy dowiedzieli się czegoś nowego o sobie; czego wychowawca dowiedział się o uczniach oraz ich szkolnych problemach?