SCENARIUSZ ZAJĘCIA W PRZEDSZKOLU DLA GRUPY 6-LATKÓW
Prowadząca: Katarzyna Jakimczyk
Temat: Wspomaganie uczenia się z wykorzystaniem metody Kinezjologii Edukacyjnej Paula Dennisona oraz Edukacji Przez Ruch Doroty Dziamskiej.
Cel ogólny:
- Pobudzenie intelektualnej aktywności procesów myślenia, uczenia się i twórczości.
Cel szczegółowy:
- rysowanie rytmiczne szlaczków zgodnie z muzyką,
- wycinanie rytmicznie zgodnie z muzyką,
- naśladowanie ruchów naprzemiennych (rąk, nóg, ciała)
- wdrażania do wspólnej zgodnej pracy oraz aktywności w zajęciu.
Formy pracy:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody pracy:
- czynna, oglądowa, zadań stawianych dziecku.
Pomoce:
- kredki, nożyczki, arkusze papieru, płyta CD z muzyką relaksacyjną, wiersz pt. ,,Plama’’, blok, markery, pastele.
Przebieg zajęcia
1.Czynności organizacyjne: zapoznanie dzieci z tematem zajęcia.
Nauczyciel na tablicy przywiesza plansze z ,,leniwą’’ ósemką i pokazuje jak pisze się tę ósemkę kciukiem lub pisakiem zgodnie z rytmem muzyki.
Dzieci podchodzą do tablicy najpierw kciukiem, potem obiema rękoma kreślą na tablicy kształt leniwej ósemki, następnie siadają w grupach i recytowany przez nauczyciela wiersz pt. ,,Plama’’ rysują rytmicznie w powietrzu, potem przechodzą dookoła ławek rysując zgodnie z rytmem muzyki na arkuszach papieru.
WIERSZ
,,Plama’’ Małgorzata Strzałkowska
Co za plama, co za plama !
To jest plama niesłychana !
Jak jej dorysujemy uszy,
Zaraz sama się poruszy,
Jak jej dorysujemy oczy,
Zaraz z kartki mi wyskoczy.
Jak jej dorysuję ogon
Pójdzie za mną lub za Tobą.
O! Już idzie !
Parska, chrząka
I na plamę nie wygląda...
Uciec? Nie!
Tym się nie splamię !
Ale się poskarżę mamię !
Na to mówi moja mama
Bać się plamy ?
Co za Plama !
Dzieci po narysowaniu wycinają narysowane prace zgodnie z rytmem muzyki.
Wycięte prace zawieszamy na tablicy. Następnie przechodzą na dywan i wykonują ćwiczenia naprzemienne:
Łokieć – kolano
Kolano – łokieć
Pięta – dłoń
Dłoń – pięta
Część końcowa
Zabawa ruchowo-muzyczna z wykorzystaniem utworu muzycznego ,, Kinezjologiczne nutki’’.