SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI "ANDRZEJKOWE WRÓŻBY"
dla wychowanków internatu
Scenariusz, realizacja, prowadzenie: Agnieszka Rybak
data: 29.11.2016 r.
czas:1,5 godz.
Metody: pokazowa, słowna
Formy: praca grupowa
CELE:
zapoznanie wychowanków ze zwyczajami andrzejkowymi
integracja grupy poprzez tworzenie warunków do wspólnych zabaw
wdrażanie do kulturalnego zachowania się i zachowania porządku
rozwijanie wyobraźni, czerpanie radości ze wspólnej zabawy
podtrzymywanie tradycji obchodzenia andrzejek.
Cele operacyjne:
• wychowanek umie czytać wróżby andrzejkowe
• wychowanek umie lać wosk, wróżyć z obierek jabłek
• wychowanek umie wróżyć za pomocą butów, szpilek, kubków i ciastek
• wychowanek aktywnie uczestniczy w przygotowaniu imprezy andrzejkowej
Zadania:
• zabawa integrująca grupę
• zapoznanie młodzieży z wróżbami andrzejkowymi
• wróżenie za pomocą: butów, wosku, jabłek, szpilek, kubków, ciastek, itp.
• przygotowanie rekwizytów do wróżenia
Przebieg uroczystości
1. Pogadanka o wróżbach andrzejkowych
Wśród wielu zwyczajów ludowych znanych od dawna był andrzejkowy wieczór wróżb, organizowany w wigilię Świętego Andrzeja. Ten dzień magiczny i tajemniczy. Św. Andrzej był patronem młodych panien, które w listopadowy wieczór z wróżb chciały się dowiedzieć, co je czeka w przyszłości. Młodzi chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię Świętej Katarzyny. Z czasem „Katarzynkowe” wróżby zanikły a tradycja andrzejek pozostała do dziś.
Najciekawiej było na wsi. Młode dziewczyny zaglądały do studni i wypowiadały swoje życzenie. Jeśli echo odpowiedziało, to życzenie miało się spełnić.
Inną wróżbą było odliczanie sztachet w płocie. Dziesiąta sztacheta miała wywróżyć jaki będzie ukochany – gruby, chudy, krzywy czy stary. Podczas wróżenia śpiewano taką piosenkę:
Andrzeju, Andrzeju
dziewcząt dobrodzieju
łaskę swoją okaż
najlepszego pokaż.
2.Zaproszenie do wspólnej zabawy i przedstawienie kolejności wróżb.
Lanie wosku.
Lanie rozgrzanego wosku przez dziurkę od klucza na wodę w misce. Z kształtu wylanego wosku odczytujemy przyszłość.
Wróżba z kubkami.
Pod talerzami znajdują się ukryte wymienione niżej rekwizyty z których każdy ma swoją moc:
piórko- oznacza życie lekkie i przyjemne
ziarnko pieprzu-życie pełne przygód
muszelka- życie w dalekim kraju
kamyk- życie pracowite i pożyteczne
cukierek- życie słodki i wesołe
różaniec- życie w zakonie
bilet- życie w ciągłej podróży
Wychowanek oddkrywa zawartość kubka, prowadzący odczytuje znaczenie rekwizytu.
Wróżba z butami.
Uczestnicy zabawy zdejmują but z lewej nogi. Buty ustawiamy jeden za drugim, od najdalszego końca sali do samych drzwi; osoba, której but pierwszy przekroczy próg świetlicy ma pierwszeństwo w zawarciu małżeństwa.
Obierki z jabłek.
Każdy z uczesników wróżby ma za zadanie obrać jabłko, po czym rzucić obierkę przez lewe ramię. Litera jaka utworzy się z rzuconej obierki przedstawia imię wybranka.
Imię przyszłego męża, żony
Na dwóch sercach wykonanych ze sztywnych kartek papieru rozpisane są imiona żeńskie i męskie.Wychowankowie stoją z zawiązanymi oczami przed sercami i próbują nakłuć szpilką imię swojego przyszłego małżonka. Gdy trafią w serce, odwiązują oczy i odczytują imię.
Wróżby ciasteczkowe.
W kruchych ciasteczkach kryją się wróżby andrzejkowe. Każdy z wychowanków losuje jedno ciasteczko, po czym na głos odczytuje wróżbę.
3.Zakończenie zabawy. Podziękowanie wszystkim za udział i posprzątanie stołówki.