Numer: 40328
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Łąka i jej mieszkańcy. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich

Temat: Łąka i jej mieszkańcy.

Cele ogólne:
- poszerzenie wiadomości dzieci dotyczących roślin i zwierząt żyjących na łące,
- rozwijanie umiejętności liczenia,
- rozwijanie umiejętności tanecznych,

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje nazywa niektóre rośliny i zwierzęta żyjące na łące,
- rytmicznie porusza się przy muzyce,
- odejmuje na konkretach w zakresie liczby 10,
-czyta proste wyrazy,
- wypowiada się na temat barwy ochronnej zwierząt.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Metody: czynne, słowne.

Środki dydaktyczne: nagranie piosenki "Mieszkańcy łąki"sł. J. Solinski. muz. T. Niewiarowska, rozsypanka literowa, sylwety biedronek dla każdego dziecka, kartoniki z cyframi, obrazki zwierząt żyjących na łące, ilustracja łąki, apaszki dla każdego dziecka, karty pracy, dzwonki, paski papieru, klej, obrazki przedstawiające wesołe i smutne buźki.

Przebieg zajęcia:

1. Słuchanie piosenki "Mieszkańcy łąki".
Rozmowa na temat treści piosenki.
2. "Kim jestem?" Praca przy stolikach, dzieci układają wyrazy z rozsypanki literowej/ osa, komar, motyl/, odczytują je, naklejają na pasek papieru, tworzą opaski i zakładają na głowę.
3."Motyl do motyla" Dzieci bawią się do muzyki, na przerwę w muzyce łączą się w grupy wg nazw na opaskach. Następnie zamieniają się opaskami, powtórzenie zabawy, przeliczanie owadów w każdej grupie, określanie gdzie jest więcej.
4. "Kropki biedronki" - zabawa matematyczna. Dzieci otrzymują kartoniki z cyframi, czerwone podkładki w kształcie biedronki i po 7 kółek, które układają na biedronce - to biedronka siedmiokropka, która gubi kropki.Dzieci słuchają bo każda opadająca kropka wydaje dźwięk wygrywany na dzwonkach. Liczba dźwięków to liczba zgubionych kropek, które dzieci odkładają i przeliczają ile zostało, następnie podnoszą odpowiednia cyfrę.
5. Zabawa z elementem dramy "Jestem...." Chętne dzieci losują obrazek przedstawiający mieszkańca łąki. Za pomocą ruchów i głosu przedstawiają je, pozostałe odgadują.
6.Zabawa "Znikające kolory' Na tablicy znajduje się ilustracja łąki oraz kilka sylwet motyli, żabek, konik polny itp. Dzieci wypowiadają się na temat obrazka, następnie przypinają sylwety tak aby były mało widoczne na łące. Rozmowa na temat barwy ochronnej niektórych zwierząt. Słuchanie ciekawostek na ten temat.
7. wypowiedzi dzieci na temat "Co by było, gdyby na łące nie było kwiatów?"
8. Improwizacja z chustkami taniec kwiatów" do utworu E. Gfiega "Taniec Anity". Dzieci leżą na dywanie zwrócone głowami do środka koła, w ręce mają zwinięte apaszki. w tle słychać muzykę. Dzieci - kwiaty budzą się do życia, wyciągają ręce w górę, rozkładają apaszki. następnie wstają i tańczą do muzyki.
9. Praca przy stolikach. Dzieci otrzymują karty pracy z obrazkami zwierząt i roślin oraz wyrazami. Zadaniem dzieci jest połączyć obrazek z jego nazwą. Rozmowa na temat: " Co jest potrzebne roślinom do życia?'
10. Zabawa "Prawda to czy plotka?" ćwiczenia w określaniu wartości logicznych zdań poprzez podniesienie kartonika z napisem tak lub nie.
Nauczycielka wypowiada zdania np.:
- Żaby skaczą po trawie.
- Maki to kolorowe ptaki.
- Ślimaki to ogromne zwierzaki.
11. Podsumowanie.
- O czym dzisiaj rozmawialiśmy ?
- Jak czuliście się na dzisiejszym zajęciu? Dzieci wybierają odpowiednią "buźkę" i przypinają na tablicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.