X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4031
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć - Segregujemy śmieci

Cel główny:
• uświadamia sobie konieczność segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania

Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna pozytywne i negatywne zachowania wobec przyrody
• segreguje odpady
• staranie wycina i koloruje Ekoludka

Metody pracy:
Słowna, oglądowa, praktycznego działania

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza M. Niwińskiej pt. „Prośba”, postać Ekoludka, hymn Ekoludka, śmieci: kapsle, puszki, butelki, papierki, trzy kosze: czerwony na szkło, niebieski na papier, żółty na plastik i puszki, płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Ziemia – zielona wyspa”, wzory Ekoludków, kredki, nożyczki.

Przebieg zajęć:

1. Zaproszenie dzieci do wspólnego powitania - zabawa integracyjna „ Klasnę w ręce i nic więcej” Dzieci ustawione w kole recytują wierszyk i jednocześnie ilustrują ruchem. „Klasnę w ręce i nic więcej, wznoszę nogę nad podłogę, drugą nogę nad podłogę, krótki wydech (robią przysiad), znowu wdech (wstają), witam Ciebie: cześć, cześć, cześć (podają sobie ręce w powitaniu).”
2. Uświadomienie dzieciom na podstawie wiersza M. Niwińskiej pt. „Prośba”, że odpowiedzialność za świat roślin i zwierząt spoczywa na człowieku. Rozmowa na temat wiersza.
„Prośba” – M. Niwińska
Nie rwij kwiatów na spacerze,
bo ci uschną.
A bez kwiatów w polu, w lesie
będzie pusto.
Niechaj rosną, niechaj kwitną
długo jeszcze,
niech się grzeją w letnim słonku,
kapią w deszczu.
3. Zapoznanie dzieci z Ekoludkiem – nauczycielka śpiewa hymn Ekoludka.
Jestem sobie Ekoludek hop sa sa, hop sa sa!
A na śmieci znam sto sztuczek oj tak tak, oj tak tak!
Wiem jak zadbać o przyrodę tra ta ta, tra ta ta!
Dbam o ptaszki, kwiatki, wodę właśnie tak, właśnie tak.
Segreguje śmieci wkoło oj tak tak, oj tak tak!
Wiem gdzie papier dać, gdzie szkło właśnie tak, właśnie tak.
A ty drogi mój kolego, oj tak tak, oj tak tak.
Zrób to samo i nie zwlekaj hop sa sa, hop sa sa!
4. „Gdzie z tymi śmieciami?” – szukamy rady na złe odpady zabawa dydaktyczna – nauka segregacji śmieci z pomocą nowego przyjaciela. Ekoludek prosi dzieci o pomoc w segregowaniu odpadów. Na podłodze rozłożone są różne pudełka, butelki, gazety, plastikowe torebki itp. Oraz pojemniki z napisami: papier, plastik i puszki, szkło. Dzieci oglądają porozrzucane śmieci, omawiają, z czego są zrobione. Ekoludek pokazuje dzieciom pojemniki na odpady i wspólnie z dziećmi ustala, co powinno znaleźć się w każdym koszu. Przy piosence „Ziemia – zielona wyspa” dzieci spacerują po całej sali i sprzątają - zbierając i segregując śmieci do pojemników. Ekoludek dziękuje dzieciom za pomoc i zaprasza do stolików.
5. Przyjaciel przyrody – wycinanie i kolorowanie Ekoludka, przyklejenie przyjaciela do patyczka – wykałaczki.
6. Sprzątanie stanowiska pracy.
7. Poczęstunek cukierkami. Zwrócenie uwagi na wyrzucenie papierka do odpowiedniego pojemnika.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.