Scenariusz zajęć języka angielskiego dla dzieci 5-letnich
Temat: Twinkle, twinkle
Cele:
• Poznanie nowego słownictwa i struktur (star, rice, What’s hiding?).
• Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 7. w języku angielskim.
• Przypomnienie niektórych nazw części ciała i mebli w języku angielskim.
• Zapoznanie z piosenką „Put a ... on your...”.
• Rozwijanie myślenia logicznego.
• Rozwijanie sprawności manualnej.
• Poznanie tradycyjnej angielskiej zabawy „Who’s got it?”.
• Zgodne uczestniczenie we wspólnych zajęciach i zabawach.
Treści programowe:
• Przygotowanie do posługiwania się językiem angielskim (Ad. 16)
Pomoce:
• Nagrania piosenek (Hi! Hello!; Goodbye; Twinkle, twinkle little star),
• Papierowe gwiazdki dla każdego dziecka,
• Pojemniki z ryżem,
• Niebieskie kartki papieru A3
Miejsce: sala zajęć
Liczba uczestników: dzieci z grupy
Czas trwania: ok. 30 minut
Czynności przygotowawcze: przed zajęciami – przygotowanie pojemników z ryżem i ukrytymi w nich papierowymi gwiazdkami oraz niebieskich kartek papieru A3 z wypisanymi na nich liczbami (suma liczb na kartkach musi odpowiadać liczbie dzieci w grupie podczas zajęć).
Przebieg zajęć:
1. Powitanie Hi! Hello!
Nauczyciel poleca usiąść dzieciom w kółku i zaśpiewać piosenkę na powitanie. (Let’s make a circle and sing “hello” song).
2. Zabawa z ryżem
Dzieci, siedząc w kole na dywanie, otrzymują pojemniki z ryżem, w których ukryte są papierowe gwiazdki. Zadaniem dzieci jest odszukanie, co ukryło się w ryżu. (What’s hiding in the rice? Is it a dog? Is it a Christmas tree? Is it a star?)
3. Piosenka Put a star on your...
Dzieci wstają, trzymając w ręce swoją gwiazdkę. Nauczyciel ma własną gwiazdkę i zaczyna śpiewać piosenkę:
Put a star on your head, on your head, on your head. (położenie gwiazdki na głowie)
Put a star on your head, girls and boys.
Kolejne zwrotki piosenki wymyślają dzieci (mogą podawać części ciała w języku ojczystym, nauczyciel tłumaczy na język angielski). Zwrotki mogą dotyczyć również miejsc w Sali np. table, chair, desk, carpet etc.
4. Liczymy gwiazdki
Dzieci tańczą ze swoimi gwiazdkami do piosenki Twinkle, twinkle little star. W tym czasie nauczyciel rozkłada kartki z wypisanymi na nich liczbami. Na przerwę w muzyce, dzieci mają za zadanie ułożyć na kartce tyle gwiazdek, na ile wskazuje liczba.
5. Who’s got a star? – tradycyjna zabawa angielska
Nauczyciel poleca usiąść dzieciom w kółku (Let’s make a circle and sit down) następnie zbiera wszystkie gwiazdki. Nauczyciel zwraca się do dzieci z prośbą, aby zamknęły oczy (Close your eyes, please) i jednemu z uczniów przekazuje jedną gwiazdkę. Kiedy wszyscy otworzą oczy, nauczyciel zadaje pytanie Who’s got a star?, a następnie zwraca się do poszczególnych osób z pytaniem Have you got a star? Dzieci odpowiadają: Yes, I have./No, I haven’t.
6. Pożegnanie Goodbye song
Wspólne śpiewanie piosenki na pożegnanie.
Małgorzata Wolska
Literatura:
• C. Selby, L. McKnight “Hippo and friends 2”;
• M. Toczyńska “Creative! Early English©” - elementy metody nauczania;
• M. Szpotowicz, M. Szulc-Kurpaska, Teaching English to Young Learners