Scenariusz zajęć dla 4,5 latków.
Temat tygodnia: Pracowita wiosna.
Temat dnia: Przyjecie u Pani Wiosny.
Cel ogólny:
- wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci w zakresie
kształtowania pojęć matematycznych
Cele operacyjne:
- potrafi prawidłowo liczyć
- skupia uwagę na rytmach, wykorzystuje powtarzające się
sekwencje i kontynuuje je
- dostrzega rytm i przedstawia go w różny sposób
- uświadamia sobie prawidłowości i zasady, które muszą być
przestrzegane przy liczeniu
- manipuluje przedmiotami i ustala wynik dodawania i
odejmowania
- segreguje przedmioty ze względu na posiadane cechy
- reaguje na sygnały słowne
Metody pracy:
- czynne: kierowania własną działalnością dziecka, zadań
stawianych dziecku
- oglądowa: osobisty przykład nauczyciela
- słowna: objaśnienia i instrukcje
- czynnościowe nauczanie matematyki wg koncepcji prof. Edyty
Gruszczyk-Kolczyńskiej
Formy pracy:
indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne:
dywanik liczbowy, kwiaty w trzech kolorach ze słomkami,4 drewniane deseczki z otworami na kwiatki, pacynka motyla, cyferki, biedronki, kropki dla biedronek, koszyczki, obrazki z roślinami i zwierzętami łąki, utwór „Cztery pory roku – Wiosna” Vivaldiego, chusta animacyjna, emblematy z cyferkami i ptakami
Przebieg zajęć:
1.Zabawa z „drogą liczbową”.
Przejście kolejno dzieci po „drodze liczbowej” z głośnym liczeniem.
2.Wychwytywanie regularności w układanych szlaczkach kwiatowych i kontynuowanie ich.
N. zaczyna wkładać kwiatki w otwory w deseczkach, wg określonego rytmu, dzieci dalej je kontynuują. Następnie odczytują ułożony rytm. Na końcu wyklaskują, wystukują, tupią.
3.Rozróżnianie błędnego i prawidłowego liczenia oraz ustalenie, jak trzeba liczyć.
Dzieci oglądają, jak motylek miał kłopoty z liczeniem kwiatków. Motylek liczy trzy razy, za każdym razem się myli. N.prosi dzieci, aby pomogły prawidłowo liczyć motylkowi.
4.Ustalenie wyniku dodawania i odejmowania na podstawie manipulowania kropkami.
N. mówi, że biedronki zgubiły swoje kropki i proszą dzieci o pomoc. Każde dziecko ma w koszyczku 10 kropek.
Najpierw dzieci układają kropki na dywaniku i liczą po kolei ( sprawdzają czy mają ich 10 ). Na powrót wkładają kropki do koszyczka.
Dzieci postępują zgodnie z poleceniem N.:
- „Wyjmij z koszyczka dwie kropki i ułóż na jednej części skrzydełka biedronki. Dołóż jeszcze trzy. Ile biedronka ma teraz kropek?” ( dzieci liczą wspólnie ).
- „Biedronka ma teraz, ile kropek?...Sfrunęła jej jedna kropka. Ile kropek zostało?” itd.
5.„Biedroneczki” – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci są biedronkami, swobodnie fruwają po łące. N. gra na tamburinie. Na przerwę w graniu N. podnosi tabliczkę z cyferką. Dzieci tyle razy klaszczą, jaką widzą cyfrę.
6.Klasyfikowanie zgromadzonych obrazków ( mieszkańców łąki ) - pkt. realizowany, jeżeli wystarczy czasu.
N. prosi dzieci, aby pomogły zrobić na łące porządek. Dzieci oglądają zgromadzone obrazki, opowiadają o nich i przenoszą za pomocą klamerek we właściwe miejsca ( do roślin i zwierząt ).
7.”Muzyczna chusta” – zabawa u pani Wiosny.
Pani Wiosna zaprasza do zabawy, rozdaje dzieciom emblematy z ptakami (przylatującymi na wiosnę do naszego kraju ) z cyferkami. Wszyscy trzymają rozciągniętą chustę, poruszają się w takt muzyki. Na przerwę w muzyce wszyscy się zatrzymują i dzieci z wywołanymi numerkami okrążają chustę. Zabawę powtarzamy, aż wszystkie numery będą wywołane.
W czasie zajęć zostały zaprezentowane zabawy z następujących bloków tematycznych wg koncepcji prof. Edyty
Gruszczyk-Kolczyńskiej:
1.„Kraina Liczb” - Ogrody Willego.
2.Rytmy.
3.Kształtowanie umiejętności liczenia obiektów –rozróżnianie
błędnego liczenia od poprawnego.
4.Dodawanie i odejmowanie.
5.Klasyfikacja – dobieranie obiektów wg przeznaczenia.
6.Pedagogika zabawy.