KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
CHARAKTERYSTYKA OGÓLNA:
Miejsce realizacji: Publiczna Szkoła Podstawowa w Stalowej Woli
Data realizacji: 21.12.2016 r.
Uczestnicy zajęć: wychowankowie świetlicy szkolnej
Osoba prowadząca zajęcia: Ewelina Krysa
BLOK TEMATYCZNY: W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
TEMAT: BOŻE NARODZENIE W NASZYCH DOMACH
CELE OGÓLNE:
wprowadzenie w nastrój Świąt Bożego Narodzenia;
przypominanie zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia;
integracja uczniów poprzez stwarzanie warunków do wspólnych przeżyć.
CELE OPERACYJNE:
uczeń:
zna znaczenie pojęć: tradycja, zwyczaj;
zna polskie tradycje i zwyczaje świąteczne;
swobodnie wypowiada się na podany temat;
potrafi podać skojarzenie związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
potrafi zaśpiewać kolędę pt. „Skrzypi wóz”;
umie wykonać gwiazdę metodą origami przestrzennego z prostokąta;
potrafi współpracować w zespole.
METODY PRACY:
- słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania;
- zabawowo-zadaniowa.
FORMY PRACY:
- indywidualna;
- grupowa jednolita;
- zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ilustracje przedstawiające tradycje Świąt Bożego Narodzenia, tekst pastorałki pt. „Skrzypi wóz”, płyta z nagraniem pastorałki pt. „Skrzypi wóz”, szarfy, płyta z nagraniem piosenki
pt. „Z kopyta kulig rwie”, odtwarzacz CD, kolorowe, papierowe prostokąty o wymiarach 10,5 cm x 7cm, klej, nożyczki, dziurkacz, kolorowe wstążki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Zabawa ilustracyjno-ruchowa ,,Uśmiechnij się”.
Prowadzący zaprasza dzieci do zajęcia miejsc w kręgu. Następnie uczniowie stojąc w miejscu wykonują gesty i ruchy adekwatne do wierszyka powitalnego, recytowanego przez wychowawcę:
O jak przyjemnie i jak wesoło (ręce na biodrach)
bawić się razem w świąteczny czas.
Chwyćmy swe ręce, podskoczmy w kole (chwytamy się za ręce, podskakujemy w kole)
do przodu (podskok w przód), do tyłu (podskok do tyłu)
i raz dwa, trzy. (podskakujemy 3 razy w miejscu)
Zabawę powtarzamy kilka razy.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Nauczyciel przedstawia temat zajęć nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
3. Łańcuch skojarzeń „Z czym kojarzą mi się Święta Bożego Narodzenia?”.
Dzieci po kolei podają słowa, które wiążą się ze Świętami Bożego Narodzenia, np. choinka, Wigilia, jasełka, Pasterka, opłatek, żłóbek, kolędy. Jeżeli uczniowie mają problemy
z podawaniem słów, nauczyciel stosuje podpowiedzi.
4. Rozmowa na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Nauczyciel wspólnie z uczniami omawia tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia
z pomocą prezentowanych ilustracji.
- Jak sądzicie: Co to jest tradycja, zwyczaj?
- Dlaczego mimo upływu lat Wigilia w polskich domach wygląda podobnie?
- Jakie znacie zwyczaje bożonarodzeniowe? (ubieranie choinki, położenie sianka pod obrus, pierwsza gwiazdka, przygotowanie 12 potraw, zostawienie jednego wolnego miejsca, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, obdarowywanie się prezentami, śpiewanie kolęd, pasterka).
5. Wspólne śpiewanie kolędy pt. „Skrzypi wóz”.
Nauczyciel przypomina uczniom tekst pastorałki pt. „Skrzypi wóz” oraz zaprasza do wspólnego jej zaśpiewania. (załącznik nr 1)
6. Zabawa ruchowa „Zaprzęg reniferów”.
Dzieci dobierają się w pary - jedno dziecko to renifer, a drugie to sanie. Gdy w tle słychać melodię piosenki pt. „Z kopyta kulig rwie” dzieci, które są saniami trzymają się szarfy, która jest założona na renifera i jadą za nim. Gdy nauczyciel mówi: „zamiana”, dzieci szybko zamieniają się rolami.
7. Wykonanie gwiazdki – ozdoby choinkowej metodą origami przestrzennego z prostokąta.
Nauczyciel zaprasza dzieci do zajęcia miejsc przy stolikach. Następnie rozdaje uczniom materiały niezbędne do wykonania ozdoby choinkowej metodą origami przestrzennego z prostokąta oraz podaje kolejne czynności związane z prawidłowym wykonaniem gwiazdy.
8. Zakończenie.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć stoją w kręgu trzymając się za dłonie przy splecionych rękach. Wychowawca wypowiada zdanie: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk”, po czym lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie. Każdy kto otrzymuje uścisk dłoni, przekazuje go następnej osobie, tak aby ta „iskierka” powróciła do prowadzącego.Po zabawie nauczyciel dziękuje wszystkim uczniom za udział w zajęciach.