KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM ZNACZNYM I GŁĘBOKIM
Temat: Stymulacja polisensoryczna według pór roku – zima.
Data: 10 stycznia 2019
Czas trwania: 1h (60 minut).
Prowadzący: mgr Alicja Kalarus
Miejsce pracy: pokój dziecka, sala zajęciowa
Uczeń: Karol F.
Cele szczegółowe:
- stymulacja dotykowa
- ćwiczenia motoryki małej i dużej,
- wzbogacenie słownictwa czynnego i biernego
- ćwiczenia sprawności wzrokowo – ruchowo – słuchowej,
- rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała,
- wzmacnianie własnej aktywności,
- doskonalenie współpracy z nauczycielem,
- wielozmysłowe poznawanie świata.
Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody: słowna, naśladowania, poglądowe, czynnościowe.
Środki dydaktyczne: lampka zapachowa (miętowa), olejek miętowy, skarpetka, rękawiczka, szalik, czapka i marchewka, herbata miętowa, miska, woda ciepła i zimna, kostki lodu, zabawki do wody np. sikawki, przedmioty naciągające wodę np. gąbka, łyżeczka, magnetofon z kompaktem płyty CH, chustka w kolorze białym, dzwoneczki, trójkąt.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I Część wstępna.
1. Zapalenie przez nauczyciela lampki zapachowej (miętowej), zwrócenie uwagi na promień świecy.
2. Śpiewanie powitalnej piosenki i jednocześnie masowanie dłoni dziecka oliwką zapachową.
Witaj.. (imię dziecka), witaj... (imię dziecka),
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
II Część właściwa.
3. Czytanie wiersza pt. „Wszystko białe”
Nauczyciel zamalowuje białą farbą ilustracje przedstawiające przedmioty zawarte w treści wiersza. Nauczyciel w tą czynność stara się włączyć dziecko.
Biały jest serek, białe jest mleko.
Białe są ząbki,
myte szczoteczką.
Białe są krzewy,
białe są drzewa,
kiedy śnieg biały
drogi zawiewa.
4. Spotkanie z żywiołem – woda. Demonstrujemy wodę w stanie ciekłym i stałym, Napełniamy miskę ciepłą wodą, pozwalamy dziecku zamoczyć w niej ręce wrzucić przedmioty o zróżnicowanej fakturze, nie zapominamy o materiałach, które naciągają wodę, sikawkach itp. Przelewamy wodę, zamieniamy ją na coraz to chłodniejszą, aż do kostek lądu. Podczas prezentacji opowiadamy dziecku o porach roku, jak z gorącego lata woda staje się coraz chłodniejsza i zamienia się w lód.
5. Pudełko sensoryczne – Nauczyciel do pudełka wrzuca skarpetkę, rękawiczkę, szalik, czapkę i marchewkę. Dziecko z zakrytymi oczami wyciąga z pudełka po jednym elemencie. Razem z nauczycielem rozpoznają i nazywają przedmiot.
6. Zabawy paluszkowe.
„Powitanie”
Gdy się rączki spotykają,
To od razu się witają.
Gdy się kciuki spotykają,
To od razu się witają.
Gdy się palce spotykają,
To od razu się witają.
„Bałwanek”
Zima gdy śnieżek prószy,
A mróz szczypie w uszy,
Dzieci bawią się na dworze,
Kto ulepić bałwanka im pomoże?
Ja ulepię kule dwie,
To podstawa, a to brzuch,
Tu potrzeba ludzi dwóch,
Trzecia góra zamiast głowy,
Nasz bałwanek już gotowy.
„Potrafię rozpoznać”
Tu paluszek, tam paluszek
Kolorowy mm fartuszek.
Tutaj rączką, a tu drugą,
A tam oczko sobie mruga!
Tu mam buzię, w niej ząbeczki
Gdzie wpadają cukiereczki.
Szczotka, pasta się dziwują,
Jak ząbeczki z nim harcują.
7. Gra na instrumentach – trójkąt i dzwoneczki. Dziecko dostaje do ręki instrumenty i zapoznaje się z nim. Wspólnie z nauczycielem grają na instrumencie, a potem dziecko próbuje samodzielnie.
8. Taniec z chustą w kolorze białym do piosenek o tematyce zimowej; „Zima, zima, zima, pada, pada śnieg”, „Zła zima”, „Zima lubi dzieci”, „Ulica śnieżynkowa”, „Kołysanka Małgosi – Przyszła zima”, „Pora na zimowy sport”.
III Część końcowa.
9. Stymulacja smakowa – podanie na łyżeczce dziecku do ust herbaty miętowej.
10. Podanie dłoni i podziękowanie dziecku za aktywny udział w zajęciach.
11. Zgaszenie lampki zapachowej i pożegnanie.
Źródła:
K. Sąsiadek; „Zabawy paluszkowe”.
E. M. Minczakiewicz; „Rysowane wierszyki i zagadki w rozwijaniu aktywności dialogowo – komunikacyjnej i zabawowej u małych dzieci”.